Wiadomości z Katowic

Posypią się mandaty! Nawet 5 tys. złotych kary za posiadanie pieca starej klasy

  • Dodano: 2022-01-04 07:45, aktualizacja: 2022-01-04 08:03

Od 1 stycznia 2022 roku w województwie śląskim obowiązuje uchwała antysmogowa, wedle której należy zlikwidować piece używane powyżej dziesięciu lat – tak zwane kopciuchy. W związku z tym samorządy lokalne zobowiązane są do przeprowadzania kontroli, a te we wszystkich gminach zaczęła już przeprowadzać straż miejska.

Tu bym mógł przytoczyć akurat ubiegły rok. Za ubiegły rok, jeżeli chodzi o kontrolę nieruchomości to przeprowadziliśmy około 800 kontroli na protokół. W tym byli też przedsiębiorcy kontrolowani. Jeżeli chodzi o bieżący rok, to dopiero się rozpoczyna, ale warto tutaj zaznaczyć, że wchodzą kolejne obostrzenia wynikające z uchwały tak zwanej antysmogowej. To są warianty różne, jednym takim najpopularniejszym to jest zgłoszenie mieszkańców. Ale prowadzimy też własne kontrole, we własnym zakresie takich obszarów miasta, które są najbardziej podejrzane o to, że może dochodzić do naruszeń w tym zakresie – mówi Dariusz Kozłowski, z-ca komendanta Straży Miejskiej w Rudzie Śląskiej.

Kara za posiadanie pieca starej klasy może wynosić 500 zł.

W momencie, gdy sprawa zostanie skierowana do sądu, kontrola może zakończyć się grzywną w wysokości do nawet 5 tys. zł. Wraz z Nowym Rokiem podobne kontrole ruszyły również w Rybniku, gdzie w chłodniejsze dni normy pyłów zawieszonych notorycznie bywają przekroczone o kilkaset procent.

W Rybniku kontrole przeprowadzamy już od wielu lat. Działa Eko-Patrol Straży Miejskiej i on działa 7 dni w tygodniu i prowadzi intensywne kontrole. To, co się zmienia teraz od tego roku to to, że uchwała antysmogowa pozwala strażnikowi wejść do takiego domu i zrobić krótką kontrolę. Tzn. oni wtedy sprawdzają tabliczkę znamionową takiego pieca. Chcemy prowadzić taką rzeczywiście ofensywę od tego roku jeżeli chodzi o kontrolę Straży Miejskiej po to, żeby ci, którzy wymienili piece mieli świadomość, że „no tak, dobrze zrobiliśmy bo są kontrole” – mówi Agnieszka Skupień, Urząd Miasta Rybnik.

Co warto podkreślić, kary nie otrzymają ci, którzy podjęli już jakąkolwiek aktywność w kierunku wymiany starego źródła ciepła np. mają podpisaną wstępną umowę, oczekują na instalację albo chociaż złożyli wniosek o dotację i mają na to dowód. I tak na przykład w Miejskim Centrum Energii w Katowicach wciąż takie wnioski można składać.

Czas na Detektywa Monka w Telewizji TVS!


W ostatnim roku mieszkańcy miasta Katowice mieli możliwość skorzystania z przynajmniej kilku programów, jeżeli chodzi o dofinansowanie zmiany systemów ogrzewania. Przede wszystkim jest to program, projekt realizowany przez Urząd Miasta Katowice czyli dotacje celowe z budżetu miasta Katowice, który wspierany jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. Tutaj jeszcze mamy bardzo dużo wniosków do zarejestrowania, myślę, że w tym roku padł rekord. Do tego oczywiście rządowy program „Czyste Powietrze”, tutaj mamy kilkadziesiąt wniosków złożonych – mówi Daniel Wolny, Miejskie Centrum Energii.

Do tej pory w województwie śląskim zostało wymienionych ponad 80 tys. kopciuchów, a jeszcze około 300 tys. pozostało do wymiany. Warto się pospieszyć, bo obligatoryjny termin upłynął z końcem grudnia, a kontroli Straży Miejskich może spodziewać się każdy.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Ludek

    Pewnie zaś ino biedokow bydom sprawdzać ,a bogate hajery hajcujom aż miło i nikt niy sprowdzo ,bo im sie przeca należy

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również