Wiadomości z Katowic

Poszukiwacze CAMienia budują partnerstwa

  • Dodano: 2021-10-25 06:00, aktualizacja: 2021-10-25 06:15

Centrum Aktywności Młodzieżowej na Kopernika 14 w Katowicach to nie jedyny taki projekt, skierowany do osób wymagających wsparcia w aktywizacji zawodowej. Jednak jego położenie, zarówno geograficzne jak i społeczne, powoduje, że nabiera innego wymiaru. W tym samym budynku, Stowarzyszenie MOST prowadzi działania wspierające powstawanie i działanie organizacji pozarządowych.

W tym roku w starej, pięknej kamienicy przy Placu Andrzeja spotkało się tutaj kilka światów, przynajmniej z pozoru różnych, bo tak naprawdę te światy świetnie się dogadały. Okazało się, że nie ma wielkiej różnicy, kto skąd przyszedł i po co: czy szukać kursu zawodowego czy na szkolenie dla katowickich NGO  – liczy się pomysł, zapał i potencjał, jaki w sobie niesie.

Poszukiwacze CAMienia budują partnerstwa. I z tego powstaje Zwierzoraj

Uczestnicy CAM przygotowują profesjonalne filmy do promocji swojej gry „Poszukiwanie CAMienia". Bo, oprócz spotkań z doradcą zawodowym i couchem czy kursów zawodowych, biorą udział w działaniach środowiskowych, które mają rozwijać ich kompetencje miękkie. Tym razem podjęli się dwóch inicjatyw, zdobyli dofinansowanie z Urzędu Miasta Katowice w ramach projektu unijnego i są na etapie ewaluacji jednej inicjatywy i realizacji drugiej. Pod opieką specjalisty z Centrum Gier Furia zamienili niemal cały budynek w plan filmowy oraz zaangażowali do swoich klipów każdego, kogo spotkali na swojej drodze: wszystkich pracowników, przedstawicieli organizacji pozarządowych, którzy akurat zawitali do COP, główne role zostawili dla siebie. Nie mają oporów w szukaniu partnerów w trzecim sektorze – we wrześniu własnymi rękoma zorganizowali Strefę Zwierzoraju, działanie zrealizowane we współpracy z Radą Jednostki Pomocniczej Śródmieście, Urzędem Miasta i przy wsparciu kilku organizacji pozarządowych.

O co chodzi?

Chodzi o rozwój młodych dorosłych, którzy mogą w CAMie skorzystać ze wsparcia zawodowego. Ale nie tylko – otwierając nowy projekt, Stowarzyszenie MOST postawiło na coś więcej. Działania środowiskowe, w ramach których młodzi uczą się nowych umiejętności, dostają indywidualne wsparcie oraz pogłębiają swoje zasoby. Fotografia, grafika, krawiectwo, animacja czasu wolnego, aktorstwo czy umiejętności kulinarne – to zajęcia, które zajmują nam wolny czas. Dodatkowo – realizujemy wolontariat. A gdzie najlepiej go szukać, jak nie u dobrze znanych organizacji pozarządowych skupionych wokół Centrum Organizacji Pozarządowych? Dzięki temu, korzyść jest bardzo wielowymiarowa. Młodzi uczestnicy CAMu przekonują się o tym, że wolontariat jest naprawdę w porządku i dowiadują się o swoich możliwościach, a przedstawiciele trzeciego sektora – dostają ogromne wsparcie i pomagają nam w przełamaniu niepotrzebnych uprzedzeń. Inicjatywy młodzieżowe? Nie ma problemu - w CAM powstały dwie, obie warte po 10 000 złotych. Napisaliśmy wnioski, od diagnozy do budżetu, zaplanowaliśmy realizację, nawiązaliśmy partnerstwa. Zwierzoraj już za nami, Poszukiwanie CAMienia – w trakcie. A za rok – kolejne pomysły.

Miejsce otwarte w Katowicach

Wystarczy przyjść, zadzwonić, napisać maila lub wiadomość na FB. Kawy u nas nie brakuje, stolików, przy których można się spotkać – również. To miejsce dla aktywnych i tych, którzy chcieliby być aktywni. Tyle wystarczy – z resztą pomożemy.

Autor: Agnieszka Gabriel - specjalista ds. rozwoju CAM - Stowarzyszenie MOST

Projekt „Centrum Aktywności Młodzieżowej" realizowany jest w ramach Poddziałania 9.1.5. Programy aktywnej integracji osób i grup zagrożonych wykluczeniem społecznym – konkurs, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, w którym Liderem Projektu jest Stowarzyszenie MOST, natomiast Miasto Katowice jest Partnerem projektu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.