Wiadomości z Katowic

Poszukiwacze CAMienia budują partnerstwa

  • Dodano: 2021-10-25 06:00, aktualizacja: 2021-10-25 06:15

Centrum Aktywności Młodzieżowej na Kopernika 14 w Katowicach to nie jedyny taki projekt, skierowany do osób wymagających wsparcia w aktywizacji zawodowej. Jednak jego położenie, zarówno geograficzne jak i społeczne, powoduje, że nabiera innego wymiaru. W tym samym budynku, Stowarzyszenie MOST prowadzi działania wspierające powstawanie i działanie organizacji pozarządowych.

W tym roku w starej, pięknej kamienicy przy Placu Andrzeja spotkało się tutaj kilka światów, przynajmniej z pozoru różnych, bo tak naprawdę te światy świetnie się dogadały. Okazało się, że nie ma wielkiej różnicy, kto skąd przyszedł i po co: czy szukać kursu zawodowego czy na szkolenie dla katowickich NGO  – liczy się pomysł, zapał i potencjał, jaki w sobie niesie.

Poszukiwacze CAMienia budują partnerstwa. I z tego powstaje Zwierzoraj

Uczestnicy CAM przygotowują profesjonalne filmy do promocji swojej gry „Poszukiwanie CAMienia". Bo, oprócz spotkań z doradcą zawodowym i couchem czy kursów zawodowych, biorą udział w działaniach środowiskowych, które mają rozwijać ich kompetencje miękkie. Tym razem podjęli się dwóch inicjatyw, zdobyli dofinansowanie z Urzędu Miasta Katowice w ramach projektu unijnego i są na etapie ewaluacji jednej inicjatywy i realizacji drugiej. Pod opieką specjalisty z Centrum Gier Furia zamienili niemal cały budynek w plan filmowy oraz zaangażowali do swoich klipów każdego, kogo spotkali na swojej drodze: wszystkich pracowników, przedstawicieli organizacji pozarządowych, którzy akurat zawitali do COP, główne role zostawili dla siebie. Nie mają oporów w szukaniu partnerów w trzecim sektorze – we wrześniu własnymi rękoma zorganizowali Strefę Zwierzoraju, działanie zrealizowane we współpracy z Radą Jednostki Pomocniczej Śródmieście, Urzędem Miasta i przy wsparciu kilku organizacji pozarządowych.

O co chodzi?

Chodzi o rozwój młodych dorosłych, którzy mogą w CAMie skorzystać ze wsparcia zawodowego. Ale nie tylko – otwierając nowy projekt, Stowarzyszenie MOST postawiło na coś więcej. Działania środowiskowe, w ramach których młodzi uczą się nowych umiejętności, dostają indywidualne wsparcie oraz pogłębiają swoje zasoby. Fotografia, grafika, krawiectwo, animacja czasu wolnego, aktorstwo czy umiejętności kulinarne – to zajęcia, które zajmują nam wolny czas. Dodatkowo – realizujemy wolontariat. A gdzie najlepiej go szukać, jak nie u dobrze znanych organizacji pozarządowych skupionych wokół Centrum Organizacji Pozarządowych? Dzięki temu, korzyść jest bardzo wielowymiarowa. Młodzi uczestnicy CAMu przekonują się o tym, że wolontariat jest naprawdę w porządku i dowiadują się o swoich możliwościach, a przedstawiciele trzeciego sektora – dostają ogromne wsparcie i pomagają nam w przełamaniu niepotrzebnych uprzedzeń. Inicjatywy młodzieżowe? Nie ma problemu - w CAM powstały dwie, obie warte po 10 000 złotych. Napisaliśmy wnioski, od diagnozy do budżetu, zaplanowaliśmy realizację, nawiązaliśmy partnerstwa. Zwierzoraj już za nami, Poszukiwanie CAMienia – w trakcie. A za rok – kolejne pomysły.

Miejsce otwarte w Katowicach

Wystarczy przyjść, zadzwonić, napisać maila lub wiadomość na FB. Kawy u nas nie brakuje, stolików, przy których można się spotkać – również. To miejsce dla aktywnych i tych, którzy chcieliby być aktywni. Tyle wystarczy – z resztą pomożemy.

Autor: Agnieszka Gabriel - specjalista ds. rozwoju CAM - Stowarzyszenie MOST

Projekt „Centrum Aktywności Młodzieżowej" realizowany jest w ramach Poddziałania 9.1.5. Programy aktywnej integracji osób i grup zagrożonych wykluczeniem społecznym – konkurs, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, w którym Liderem Projektu jest Stowarzyszenie MOST, natomiast Miasto Katowice jest Partnerem projektu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.