Wiadomości z Katowic

"Potępiamy pogardę” - katowiccy radni wydali oświadczenie ws. piątkowych manifestacji

  • Dodano: 2020-08-24 17:45

Katowiccy radni wystosowali oświadczenie, w którym odnoszą się do piątkowych wydarzeń na ulicach miasta, podczas których część manifestujących wykonywała nazistowskie gesty. Nie zabrakło także słów pogardy wobec osób LGTB. 

Na jednym z nagrań widać 26-letniego mieszkańca Zabrza, który wykonuje nazistowskie gesty. Mężczyznę zatrzymała policja – z artykułu 256 Kodeksu Karnego grożą mu 2 lata pozbawienia wolności za publiczne propagowanie nazizmu. Mężczyzna przyznał się do winy i dobrowolnie poddał się karze. 

Ponadto katowicka policja w trakcie manifestacji wylegitymowano kilkadziesiąt osób. W kilku przypadkach wniosek o ukaranie skierowano do sądu:

W piątek policjanci z katowickiej komendy miejskiej oraz z katowickiego oddziału prewencji zabezpieczali kilka manifestacji, które odbywały się w centrum miasta. Nie przebiegały one spokojnie, w związku z czym konieczna była interwencja mundurowych, którzy zdecydowanie reagowali na wszelkie przejawy łamania prawa. Stróże prawa wylegitymowali prawie 30 osób, 6 z nich ukarano mandatami karnymi, sporządzono również wnioski o ukaranie do sądu - czytamy na stronie internetowej Komendy Miejskiej w Katowicach. 

Sprawa poruszyła wiele osób, w tym także katowickich radnych, którzy wystosowali w tej sprawie oświadczenie. Podpisali się pod nim przedstawiciele wszystkich klubów: przewodniczący rady miasta Maciej Biskupski, szef klubu Koalicji Obywatelskiej Jarosław Makowski, Piotr Pietrasz, szef klubu Prawa i Sprawiedliwości,  Damian Stępień z klubu Forum Samorządowe, a także prezydent miasta Marcin Krupa. Jego treść zamieszczamy poniżej: 

Z niepokojem obserwujemy przejawy nienawiści i pogardy w naszej debacie publicznej, obecne także w przestrzeni naszego miasta. Jej jaskrawym przykładem była manifestacja nacjonalistów w centrum Katowic (21 sierpnia 2020r.) na Placu Kwiatowym, która przelała czarę goryczy.

Demonstracja nacjonalistów przerodziła się w swoisty seans nienawiści. Media obiegły zdjęcia z Katowic, na których nacjonaliści pokazują nazistowskie gesty. Użycie takiego gestu w Polsce, gdzie ideologia nazizmu przyniosła tyle cierpienia jest szczególnie gorszące i bolesne.

Dlatego jako Radni Miasta Katowice potępiamy każdy gest, każde słowo, które jest nacechowane pogardą, podsyca nienawiść czy piętnuje ludzi ze względu na przekonania polityczne, religijne, światopoglądowe oraz preferencje seksualne. Wiemy bowiem dobrze, że słowa nie są niewinne. Są na początku, a na końcu jest przemoc.

Nie możemy się też zgodzić, aby nasze miasto Katowice, było utożsamiane z faszyzmem, nacjonalizmem i wykluczeniem. Zarówno historia stolicy województwa śląskiego jak i teraźniejszość,którą tworzymy, mówi jedno: Katowice były i pozostaną miastem otwartym i tolerancyjnym.

Miastem, gdzie każdy ma prawo do życia i realizacji swoich życiowych planów.
Jednocześnie mamy nadzieję, że i policja, i prokuratura zrobi wszystko, by winnych tych coraz bardziej zuchwałych aktów szerzenia nienawiści i pogardy sprawiedliwie ukarać. Brak reakcji byłby przyzwoleniem na zło.

I na koniec: gdy dla świętego spokoju odwrócilibyśmy się dziś plecami, próbując nie słyszeć i nie widzieć słów pełnych nienawiści i gestów pogardy, wykazalibyśmy się obojętnością. A przecież wiemy, że zło może się rozprzestrzeniać tylko wtedy, gdy dobrzy ludzie milczą. Dlatego milczeć nie można.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.