Wiadomości z Katowic

Premier poprosił, by wesprzeć sprzedawców, którzy sprzedają towary w galeriach handlowych

  • Dodano: 2021-04-09 07:45, aktualizacja: 2021-04-09 08:05

Poprosiłem, aby wesprzeć sprzedawców i producentów, którzy sprzedają swoje towary w galeriach handlowych. To jedna z podstawowych okoliczności, które mają poprawić rachunek wyników sklepów, które nie mogą prowadzić działalności gospodarczej w galeriach - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

W czwartek podczas konferencji szef rządu był pytany o sprzedających, którzy przenoszą się z galerii handlowych na parkingi, gdzie odbywa się handel "pod chmurką", a sami sprzedający tłumaczą to niewystarczającą pomocą rządu z tarcz antykryzysowych.

Morawiecki przyznał, że dla najemców w galeriach handlowych głównym problemem jest czynsz.

Poprosiłem nasze najlepsze zespoły zajmujące się negocjacjami, żeby wesprzeć polskich - zwykle to są polscy - sprzedawców, producentów, którzy poprzez swoje marki prezentują swoje towary, sprzedają swoje towary w galeriach" - powiedział. "To jest jedna z podstawowych przede wszystkim okoliczności, które mają zmienić czy poprawić rachunek wyników tych sklepów, które nie mogą prowadzić działalności gospodarczej w galeriach - mówił szef rządu.

Podkreślił, że pomocą dla przedsiębiorców jest także tarcza antykryzysowa.

Po pierwsze: to wsparcie w postaci postojowego, czyli zapłata za część wynagrodzenia pracowników. Po drugie: zwolnienia ze składek ZUS-owskich, bardzo ważne, postulowane przez organizację przedsiębiorców, pracodawców, także przez organizację pracowników, przez związki zawodowe - wyliczał premier.

Kolejne wsparcie, o których mówił Morawiecki, to bezzwrotne dotacje dla mikrofirm.

W wielu przypadkach - tych, gdzie straty będą najbardziej istotne, najbardziej zauważalne - będziemy umarzać większą część lub całość pierwszej tarczy - mówił Morawiecki i dodał, że będzie to dodatkowa pomoc dla przedsiębiorców.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.