Wiadomości z Katowic

Przed nami Jarmark na Nikiszu!

  • Dodano: 2021-11-26 09:15

Urząd Miasta Katowice serdecznie zaprasza na kolejny JARMARK NA NIKISZU, który odbędzie się w dniach 3-5 grudnia.

Jarmark na Nikiszu: 3-5 grudnia

Chociaż wydarzenia tego typu nie są obecnie objęte restrykcjami, jarmark zaplanowano uwzględniając bezpieczeństwo mieszkańców, odwiedzających i organizatorów. Dlatego spośród 300 chętnych wystawców wybrano niewiele ponad połowę - aby zapewnić odpowiednio dużo przestrzeni i dystans społeczny. W tym roku na JNN zaplanowano udział 170 wystawców, z czego aż 30 to punkty gastronomiczne. Swoją specjalną ofertę na Jarmark przygotowują także lokalne gastronomie

Specjalna strefa gastronomiczna!

Na świątecznym Jarmarku można będzie znaleźć bogatą ofertę bożonarodzeniowych przysmaków - ciast, pierników, pierogów, miodów, przypraw, bakalii no i... grzanego wina. Dostępne będą produkty spożywcze z różnych części Polski - wędzone mazurskie ryby czy wędliny z Podlasia. Organizatorzy przewidzieli też specjalną strefę gastronomiczną.

Jak zwykle, największą część Jarmarku tworzyć będzie wysokiej klasy rękodzieło - tradycyjne i nowoczesne oraz przedmioty użytkowe. A wśród nich biżuteria, naturalne kosmetyki, ozdoby świąteczne, wyroby z ceramiki, drewna, szkła, ze skóry. Wszystko starannie wyselekcjonowane. Dobrane także z myślą o nadchodzących świętach - tak, aby każdy mógł znaleźć coś na oryginalny prezent. Jak co roku na Jarmarku nie zabraknie także lokalnych wystawców, którzy sprzedawać będą śląskie pamiątki i swoje artystyczne wyroby.

Czas spędzony na Jarmarku urozmaicać będą artyści

I chociaż w tym roku - także ze względów pandemicznych - zrezygnowano z tradycyjnej sceny, to nie zabraknie muzyki, także na żywo, a nawet zupełnie "bez prądu". Przygotowano nie lada mieszkankę - posłuchać będzie można dj-skich setów, w wykonaniu lokalnego DJa, sakralne i świąteczne śpiewy chórów "Ogniwo" oraz "Jubilate Deo". Zagra również Kapela "Fedaków" rodzinny zespół z Katowic, grający muzykę tradycyjną ze Śląska i innych części kraju, a także autorską muzykę nawiązującą do polskiej muzyki tradycyjnej. Tradycyjna muzyka śląska jest także inspiracją dla Marka "Makarona" Motyki - kolejnego artysty, którego będzie można usłyszeć na Jarmarku. W swojej bluesowej twórczości chętnie sięga do starych śląskich tekstów i światowej poezji tłumaczonej na śląski. Na Jarmarku nie zabraknie oczywiście czegoś dla najmłodszych. Poza tradycyjną karuzelą wiedeńską, przygotowano dla dzieci spektakl pt. "Opowieści Wagantów" w wykonaniu Teatru "Gry i Ludzie".

 

Sobotni barbórkowy koncert

Jarmarkowa sobota (4 XII) to dzień szczególny dla Nikiszowca - osiedla o górniczej historii. Tradycyjnie w Barbórkę mieszkańców obudzi przemarsz Orkiestry "Wieczorek", kierowanej przez kapelmistrza Andrzeja Pisarzowskiego. Tego samego dnia o 17.00 w kościele św. Anny w Nikiszowcu orkiestra zagra specjalny barbórkowy koncert.

Na terenie placu kościelnego prezentować się będą podczas Jarmarku lokalne organizacje społeczne. W niedzielę Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach prowadzić będzie zbiórkę krwi.

Specjalne bezpłatne linie autobusowe

I w tym roku działać będą specjalne bezpłatne linie autobusowe. Jedna z nich kursować będzie wahadłowo z katowickiego dworca, przez centrum przesiadkowe przy ul. Sądowej i centrum przesiadkowe na Zawodziu, a druga krótsza łączyć będzie duży parking przy Katowickim Cmentarzu Komunalnym przy ul. Murckowskiej z przystankiem na Jarmarku.

Bezpłatne autobusy kończyć będą swój bieg na przystanku Janów Zamkowa Skwer, skąd już tylko parę kroków na wydarzenie. Zachęcamy do skorzystania z niej i pozostawiania samochodów na bezpłatnych parkingach. Chcemy w ten sposób uniknąć trudności związanych z korkowaniem się ulic dojazdowych na teren Jarmarku oraz z ograniczoną liczbą miejsc parkingowych w okolicy osiedla. Podczas imprezy cały Nikiszowiec, w tym ul. Nałkowskiej, objęty będzie zakazem wjazdu, który nie dotyczy mieszkańców osiedla za okazaniem wjazdówki. Zmianie ulegnie także rozkład jazdy autobusów komunikacji miejskiej i lokalizacja przystanków. 


Szczegółowe i bieżące informacje nt. Jarmarku zamieszczane są na portalu: facebook.com/JarmarkNaNikiszu/

Z uwagi na zmieniająca się sytuację epidemiologiczną organizatorzy proszą o stosowanie się do aktualnych w dniu Jarmarku zaleceń i obostrzeń, w tym przede wszystkim do zachowania dystansu społecznego oraz zasłaniania ust i nosa maseczką, jeśli dystans nie będzie możliwy.

Przed nami Jarmark na Nikiszu!

Komentarze (1)    dodaj »

  • Ludek

    To ino do gornikow ! Gratis koronawirus!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również