Wiadomości z Katowic

Przed nami kolejne Śląsko-Zagłębiowskie Szwendanie Okoliczne!

  • Dodano: 2020-10-30 17:00

Katowice Miasto Ogrodów zaprasza na kolejną edycję Śląsko-Zagłębiowskiego Szwendania Okolicznego - Śladem żubrów murckowskich w 155 rocznicę sprowadzenia.

Opis wydarzenia

7 listopada 1865 roku na murckowski dworzec kolejowy wjechał wagon, w nim zaś cztery żubry sprowadzone z Białowieży przez księcia Jana Henryka XI Hochberga von Pless. Przez prawie trzydzieści lat one oraz ich potomkowie, żyły właśnie tam, na murckach, w zagrodzie zlokalizowanej prawdopodobnie w rejonie Siągarni. Następnie, około 1891 roku, przeniesiono je do pod pszczyńskich Jankowic. Od tego czasu mówi się o nich jako o żubrach pszczyńskich, w oparciu o które w pewnym momencie zrekonstruowano faktycznie całą populację światową.

Rozpoczniemy od podejścia do tablicy w parku przy ul. Leśników, która poświęcona jest historii sprowadzenia żubrów na ziemię pszczyńską. Następnie ruszymy Drogą Lędzińską, oglądając stare buki w rezerwacie Las Murckowski, gdzieś gdzie musiało znajdować się pierwsze żubrowisko, potem przejdziemy dalej Górnymi Lasami Pszczyńskimi w okolice nieistniejącej już leśniczówki Hamerla i dalej nad Mleczną, gdzie w roku 1869 odbyło się pierwsze polowanie na żubra w lasach pszczyńskich, uświetnione udziałem w nim Wilhelma I - króla Prus. Zabicie byka żubra miało miejsce mniej więcej w punkcie przecięcia się drogi S1 z Mleczną.     

W Archiwum Książąt Pszczyńskich zachowała się dokumentacja z tego pierwszego polowania. W sumie planowany czas szwendania to około 3 godzin, na koniec zaś planowane jest (przy sprzyjającej pogodzie) ognisko na Dolince Murckowskiej.

Gościem specjalnym tej edycji szwendań będzie doktor Jerzy Parusel;

Szczegółowe informacje

Wydarzenie odbywa się 7 listopada od godziny 10:00. Zbiórka na przystanku ZTM Murcki Wzgórze Wandy.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.