Wiadomości z Katowic

Przed nami kolejne Śląsko-Zagłębiowskie Szwendanie Okoliczne!

  • Dodano: 2020-10-30 17:00

Katowice Miasto Ogrodów zaprasza na kolejną edycję Śląsko-Zagłębiowskiego Szwendania Okolicznego - Śladem żubrów murckowskich w 155 rocznicę sprowadzenia.

Opis wydarzenia

7 listopada 1865 roku na murckowski dworzec kolejowy wjechał wagon, w nim zaś cztery żubry sprowadzone z Białowieży przez księcia Jana Henryka XI Hochberga von Pless. Przez prawie trzydzieści lat one oraz ich potomkowie, żyły właśnie tam, na murckach, w zagrodzie zlokalizowanej prawdopodobnie w rejonie Siągarni. Następnie, około 1891 roku, przeniesiono je do pod pszczyńskich Jankowic. Od tego czasu mówi się o nich jako o żubrach pszczyńskich, w oparciu o które w pewnym momencie zrekonstruowano faktycznie całą populację światową.

Rozpoczniemy od podejścia do tablicy w parku przy ul. Leśników, która poświęcona jest historii sprowadzenia żubrów na ziemię pszczyńską. Następnie ruszymy Drogą Lędzińską, oglądając stare buki w rezerwacie Las Murckowski, gdzieś gdzie musiało znajdować się pierwsze żubrowisko, potem przejdziemy dalej Górnymi Lasami Pszczyńskimi w okolice nieistniejącej już leśniczówki Hamerla i dalej nad Mleczną, gdzie w roku 1869 odbyło się pierwsze polowanie na żubra w lasach pszczyńskich, uświetnione udziałem w nim Wilhelma I - króla Prus. Zabicie byka żubra miało miejsce mniej więcej w punkcie przecięcia się drogi S1 z Mleczną.     

W Archiwum Książąt Pszczyńskich zachowała się dokumentacja z tego pierwszego polowania. W sumie planowany czas szwendania to około 3 godzin, na koniec zaś planowane jest (przy sprzyjającej pogodzie) ognisko na Dolince Murckowskiej.

Gościem specjalnym tej edycji szwendań będzie doktor Jerzy Parusel;

Szczegółowe informacje

Wydarzenie odbywa się 7 listopada od godziny 10:00. Zbiórka na przystanku ZTM Murcki Wzgórze Wandy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również