Wiadomości z Katowic

Przy stawie Morawa powstanie kąpielisko i ścieżka rowerowa

  • Dodano: 2023-03-17 06:00, aktualizacja: 2023-03-17 06:20

Katowice uruchomiły postępowanie przetargowe na stworzenie kąpieliska przy północnym brzegu stawu Morawa. Powstanie również ścieżka pieszo-rowerowa oraz zagospodarowany zostanie dziki parking. Inwestycja to kolejny etap metamorfozy Doliny 5 Stawów. Zostanie przeprowadzona w trybie zaprojektuj i wybuduj. Wcześniej wybudowano tu stanicę żeglarską.

Dolina Pięciu Stawów w Katowicach ma olbrzymi potencjał, by stać się miejscem na miarę cieszącej się wielką popularnością Doliny Trzech Stawów. Dlatego w mojej umowie z mieszkańcami zobowiązałem się, że wykonamy kompleksową rewitalizację tego miejsca – mówi  Marcin Krupa  prezydent Katowic. – Z przeprowadzonych z mieszkańcami konsultacji wynikło, że obszar Doliny Pięciu Stawów powinien mieć funkcję wypoczynkową, rekreacyjno-sportową i ekologiczną. Całkowicie zgadzam się z tymi postulatami. Dlatego krok po kroku realizujemy plan rewitalizacji doliny. Nowe oblicze zyskał już południowo-wschodni brzeg stawu Morawa – to dzięki budowie stanicy żeglarskiej i zagospodarowaniu terenu wokół niej. Teraz czas na uporządkowanie północnej części stawu i budowę w tym miejscu plaży oraz budowę traktu pieszo-rowerowego w południowej części Morawy – dodaje prezydent.

Położony w Katowicach-Szopienicach staw Morawa już teraz tętni życiem i niezależnie od sezonu i pogody przyciąga tłumy katowiczan. W niedługim czasie to miejsce zyska na atrakcyjności. Po zbudowaniu nowej stanicy żeglarskiej i zagospodarowaniu terenu przy południowym brzegu nadeszła pora na kolejne działania. Tym razem dotyczą one północnej strony. Powstanie tam strefa kąpieliskowa z infrastrukturą towarzyszącą. Ponadto zostaną zrealizowane w tej okolicy dwa inne istotne zadania: trakt pieszo-rowerowy oraz parking.

Kąpielisko dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i szereg atrakcji

Głównym punktem kąpieliska będzie plaża, wyposażona między innymi w stanowisko dla ratownika oraz pochylnię dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi. Powstanie także zaplecze socjalne z przebieralniami, natryskami i toaletami. Miłośnicy aktywnego spędzania wolnego czasu będą mogli urozmaicić plażowanie ćwiczeniami na siłowni pod chmurką czy też rozgrywkami na boisku do siatkówki plażowej. Natomiast na najmłodszych będzie tu czekał plac zabaw. Ponadto powstanie krąg grillowy, a całość dopełnią elementy małej architektury.

Infrastruktura dla rowerzystów i uporządkowanie parkowania

To jednak nie wszystko, co się wydarzy w ramach tej inwestycji. Z realizacji ucieszą się także spacerowicze i rowerzyści, ponieważ zakres prac przewiduje także stworzenie ścieżki pieszo-rowerowej. Trasa ma rozpoczynać się przy nowym budynku stanicy, skąd – równolegle do południowej linii brzegowej stawu – poprowadzi aż do cmentarza. Długość tej trasy będzie wynosić około 900 metrów. Ponadto uporządkowany zostanie sposób parkowania w okolicy. W miejscu dzikiego parkingu – zlokalizowanego przy ulicy Sosnowieckiej, w pobliżu linii tramwajowej – powstanie przestrzeń parkingowa przystosowana do pozostawiania zarówno samochodów osobowych, jak i autobusów.

Inwestycja w trybie zaprojektuj i buduj

Ten kolejny etap metamorfozy Doliny 5 Stawów będzie realizowany w trybie zaprojektuj i wybuduj. To oznacza, że cały proces będzie prostszy, a mieszkańcy dużo szybciej skorzystają z nowych atrakcji. Na oferty miasto czeka do 31 marca. Wybrany w postępowaniu przetargowym wykonawca będzie miał 11 miesięcy na zaprojektowanie planowanych rozwiązań oraz ich wykonanie.

Rewitalizacja cennego, zielonego terenu

Realizowana w najbliższym czasie inwestycja to kolejny z elementów większego projektu, jakim jest rewitalizacja Doliny 5 Stawów. Wcześniej przy Morawie powstała nowa stanica wodna. Oprócz zbudowania obiektu, realizacja o wartości ponad 6,5 mln zł objęła również m.in. powstanie oświetlonych alejek, kei, pomostu, miejsca do grillowania oraz infrastruktury kąpielowej.

Rewitalizacja Doliny 5 Stawów dotyczy terenu o powierzchni ponad 150 hektarów, z czego powierzchnia samych zbiorników wodnych wynosi 91 hektarów – czyli tyle, co 127 pełnowymiarowych boisk piłkarskich. Oprócz stawu Morawa Dolinę tworzą także stawy: Borki, Hubertus I, Hubertus II oraz Hubertus III. Bogaty przyrodniczo i atrakcyjny teren sprzyja różnym rodzajom wypoczynku i aktywności na świeżym powietrzu – nie tylko plażowaniu, ale także jeździe na rowerze, spacerowaniu, bieganiu czy wędkowaniu. Dlatego rewitalizacja zakłada, by uczynić tę przestrzeń bezpieczną, przy jednoczesnym zachowaniu jej naturalnego charakteru. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również