Wiadomości z Katowic

Road Safety Days na katowickich drogach

  • Dodano: 2020-09-25 08:00, aktualizacja: 2020-09-23 12:16

Od 16 września 2020 r. na terenie całej Europy trwa Europejski Tydzień Mobilności. Aż do 22 września we wszystkich europejskich krajach prowadzona była akcja pod nazwą ROAD SAFETY DAYS.

Działania te koordynowane są przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego ROADPOL oraz popierane m.in. przez Komisję Europejską i Europejską Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (ETSC). W działania te włączyli się także katowiccy policjanci.

Road Safety Days to działania Policji ruchu drogowego oraz innych podmiotów z obszaru bezpieczeństwa ruchu drogowego, ukierunkowane na dążenie do założeń zgodnych z WIZJĄ ZERO – zero ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego oraz Wydziału Prewencji katowickiej komendy wspólnie włączyli się do europejskiego projektu „Dni bezpieczeństwa ruchu drogowego” mającego na celu osiągnięcie choć jednego dnia bez ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych. Mundurowi w tych dniach zwracają szczególną uwagę na kierowców przekraczających dozwoloną prędkość. Niestety, nadmierna prędkość jest ciągle jednym z głównych przyczyn zdarzeń drogowych. Podczas piątkowych działań policjanci pojawili się w miejscach, gdzie dochodzi do największej liczby zdarzeń drogowych oraz w rejonach przejść dla pieszych. Funkcjonariusze katowickiej komendy podczas trwania akcji kontrolowali prędkość kierujących pojazdami mechanicznymi. Część z nich mogła „odkupić” swoje wykroczenia odpowiadając na pytania dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym dotyczącym m.in. zachowania się kierujących kierujących w rejonie przejść dla pieszych, zasady jazdy „na suwak”, zasady tworzenia „korytarza życia”.

Kluczem do osiągnięcia poprawy bezpieczeństwa na drogach, w dużej mierze jest zmiana zachowań ich użytkowników

Niestety, podczas piątkowych działań policjanci ujawnili aż 270 przekroczeń prędkości, wśród których aż 10 to były przekroczenia prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym. Ci kierujący, za swoje przewinienie, zgodnie z obowiązującymi przepisami, utracili swoje prawo jazdy. Mamy jednak nadzieję, że niezależnie od sposób zakończenia policyjnej kontroli, kierujący którzy podczas działań przekroczyli prędkość i zostali zatrzymani do kontroli, zadbają o bezpieczeństwo na drodze poprzez stosowanie się do ograniczeń prędkości i dostosowanie jej do panujący warunków na drodze.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.