Wiadomości z Katowic

Rozwód - krok po kroku. Co warto o nim wiedzieć?

  • Dodano: 2023-01-31 14:30

Sprawy rozwodowe z reguły wiążą się z dużymi emocjami. Badania naukowe potwierdzają zresztą, że to wydarzenie od lat niezmiennie plasuje się w czołówce najbardziej stresujących sytuacji w życiu dorosłego człowieka. Pewnych niedogodności nie uniknie się, jednak z pewnością nerwy zmniejszą się przy odpowiednim przygotowaniu do całej procedury. Z czym wiąże się przebieg sprawy? W czym może pomóc adwokat rozwodowy? Jakie najważniejsze kwestie trzeba ustalić z odpowiednim wyprzedzeniem? W poniższym tekście znajdą Państwo szereg przydatnych informacji.

  1. Warunki rozwodu. Kiedy jest możliwy?
  2. Niejednoznaczności w sprawie rozwodowej.
  3. Rozwód a orzekanie o winie.
  4. Rozwód a podział majątku.

Poniżej znajdujące się wskazówki mają charakter ogólny - nie można zapomnieć o tym, że każda sprawa wymaga indywidualnej analizy. Cennych porad prawnych z zakresu prawa rodzinnego udzieli specjalizujący się w tej dziedzinie adwokat. Rozwód Katowice - Adwokaci z tej Kancelarii adwokackiej  postarają się pomóc Ci pozwalają przeprowadzić w Wydziale Cywilnym Rodzinnym Sądu Okręgowego.

Warunki rozwodu. Kiedy jest możliwy?

Pierwszym krokiem do orzeczenia rozwodu jest złożenie pozwu. Aby jednak w ogóle rozpocząć realną w konsekwencjach procedurę w sprawach rozwodowych, spełnić trzeba kilka warunków. Zdarza się bowiem, że sąd odmawia orzeczenia w sprawie rozwodowej - nawet, gdy każda ze stron zgadza się na taki scenariusz. Może tak się dziać, jeżeli:

  • między małżonkami nie nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia,
  • rozwoju żąda małżonek ponoszący wyłączną odpowiedzialność za rozpad małżeństwa,
  • orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z regułami życia społecznego,
  • orzeczenie rozwodu miałoby konsekwencje niekorzystne dla małoletnich dzieci.

Takie sytuacje są wieloznaczne i trudno z góry przewidzieć, w jaki sposób sąd rozstrzygnie sprawę rozwodową w konkretnym przypadku. Pomoc adwokata rozwodowego może natomiast pomóc wskazać możliwe scenariusze i odpowiednio na nie zareagować.

Niejednoznaczności w sprawie rozwodowej

Jakie są przykłady takich wieloznaczności, które można dostrzec w toku sprawy rozwodowej?

Zacznijmy od kwestii pożycia małżeńskiego. Analizując ten temat, należy wziąć pod uwagę nie tylko więzi emocjonalne, ale również te ekonomiczne. Sąd zwróci zatem uwagę zarówno na uczucia towarzyszące obu stronom sprawy, jak również na aspekt prowadzenia wspólnego gospodarstwa czy miejsce zamieszkania. Należy spodziewać się także pytań z zakresu więzi fizycznych. Ustalić trzeba, czy - jeśli doszło do rozkładu pożycia - jest on trwały, czy jednak istnieje szansa na uratowanie relacji. Co do zasady przyjmuje się, że rozkład więzi można uznać za trwały, jeśli małżonkowie nie utrzymują żadnych relacji przynajmniej przez kilka miesięcy.

Sprawa rozwodowa może nie znaleźć swojego rozstrzygnięcia również, gdy na rozwodzie zależy wyłącznie małżonkowi odpowiedzialnemu za rozpad związku. Jeśli ta strona dopuściła się zdrady lub innego poważnego zaniedbania względem partnera, orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z regułami współżycia małżeńskiego - chyba że, sprzeciw partnera wynika z nieetycznych przesłanek.

Rozwód może stać w sprzeczności z zasadami współżycia społecznego również wtedy, gdy motywacją jest choroba jednego z małżonków.

Rozwód a orzekanie o winie

Wnosząc pozew rozwodowy, powód musi zdecydować, czy chce dążyć do orzeczeni winy drugiego małżonka, czy też wnosi o rozwód bez orzekania o winie. Pierwszy przypadek staje się zasadnym, gdy między stronami narósł konflikt i polubowne zakończenie małżeństwa okazuje się niemożliwe.

W przypadku spraw rozwodowych z orzeczeniem o winie cała procedura trwa zdecydowanie dłużej, czasem nawet wiele miesięcy. Sąd będzie potrzebował dowodów - mogą to być zeznania świadków oraz prywatnie gromadzone informacje, w tym nagrania i korespondencja.

Rozwód a podział majątku

Wydawałoby się, że poprzez sprawę rozwodową można rozstrzygnąć wszystkie sprawy wspólne dla obojga małżonków, w tym również temat podziału majątku. Tymczasem okazuje się, że w większości przypadków podział majątku wspólnego oraz ustanowienie rozdzielności majątkowej to domena odrębnego postępowania. Dlaczego?

Zgodnie z art. 58 § 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego sąd podejmie się podziału majątku wspólnego w wyroku orzekającym rozwód tylko wtedy, gdy będzie miał pewność, że nie spowoduje to zwłoki w postępowaniu. Ponieważ jednak sprawy rozwodowe z natury są złożone, skomplikowane i - zwłaszcza w przypadku orzekania o winie - mogą przeciągać się w czasie, kwestie majątkowe ustala się osobno, w późniejszym postępowaniu.

Oczywiście, istnieje szybszy sposób w postaci umownego podziału majątku. Taka możliwość istnieje jednak tylko wówczas, gdy małżonkowie są w stanie dojść do porozumienia w tej właśnie kwestii. Wówczas zawierają umowę dokładnie precyzującą, w jaki sposób podzielą swój dorobek.

Kancelaria Adwokacka - Adwokat Klisz i Wspólnicy - Rozwód Katowice i Podział Majątku

ul. Sobieskiego 27/30

40-082 Katowice

Numer telefonu: 32 321 02 84

Adres e-mail: biuro@adwokat-wroclaw.biz.pl

https://g.page/r/CXBOORy_TTXoEBM/

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.