Wiadomości z Katowic

Rusza Katowicka Karta Mieszkańca

 • Dodano: 2020-08-31 14:15

Wdrożenie Katowickiej Karty Mieszkańca (KKM) było jednym z głównym zobowiązań wyborczych prezydenta Marcina Krupy z 2018 roku. Prace nad jej uruchomieniem rozpoczęły się od razu po wyborach i dobiegły końca w sierpniu tego roku. Pierwsi mieszkańcy będą mogli już 1 września „wyrobić" karty w wersji elektronicznej – na smartfony. KKM można będzie również pozyskać w wersji plastikowej, jak i przypisać ją do posiadanej już bankowej karty płatniczej.

Czym jest Karta Mieszkańca?

Głównym celem Katowickiej Karty Mieszkańca jest premiowanie osób, które są zameldowane w Katowicach i właśnie tutaj odprowadzają podatki. Dzięki tym pieniądzom budujemy m.in. nowe baseny, place zabaw, utrzymujemy zieleń czy też organizujemy szereg wydarzeń kulturalnych i sportowych. Dlatego właśnie mieszkańcy Katowic muszą być traktowani w naszym mieście priorytetowo – podkreśla prezydent Marcin Krupa i wyjaśnia, że KKM będzie uprawniała do szeregu zniżek, a także scalała już istniejące programy, takie jak „Aktywny Senior", „Babcia, dziadek i ja w Katowicach" czy też „Nas Troje i Więcej". – Katowicka Karta Mieszkańca ma w pierwszej kolejności umożliwiać mieszkańcom Katowic korzystanie ze zniżek na usługi instytucji kultury, sportu i rekreacji. Przykładowo w nowo wybudowanych basenach katowiczanie dzięki KKM będą płacić 8 zł za godzinę, a osoby spoza miasta 16 zł. Wkrótce dwukrotnie taniej będzie można zaparkować w Strefie Kultury. Katowiczanie otrzymają także zniżkę sięgającą nawet 50% m.in. na bilety do Muzeum Historii Katowic, Teatru „Ateneum", wydarzenia realizowane przez Katowice Miasto Ogrodów – Instytucję Kultury im. K. Bochenek, na obiekty MOSiR – siłownie i kąpieliska Bugla oraz Rolna – dodaje prezydent.

W kolejnych miesiącach do projektu KKM przystąpią także partnerzy komercyjni, którzy będą proponować katowiczanom swoje usługi z określoną  bonifikatą.

Wiemy, że udział w projekcie wstępnie zadeklarowały już sklepy z wielu dzielnic naszego miasta, punkty usługowe, fryzjerzy, salony kosmetyczne oraz kawiarnie i restauracje. Zakładamy, że możemy liczyć na udział kilkuset podmiotów od początku przyszłego roku – mówi Maciej Stachura, naczelnik wydziału komunikacji społecznej Urzędu Miasta Katowice.

Kto może się o nią ubiegać? 

Każda karta jest spersonalizowana – imienna. Może się nią posługiwać wyłącznie jej posiadacz. Kartę mogą otrzymać osoby, które spełnią co najmniej jeden z poniższych warunków:

 • Są zameldowane w Katowicach na pobyt stały (bez względu na wiek).
 • Są zameldowane na pobyt czasowy i rozliczają w Katowicach podatek dochodowy od osób fizycznych (dzieci do 18. roku życia mogą otrzymać kartę – jeżeli choć jeden z rodziców/opiekunów prawnych rozlicza podatek w Katowicach)
 • Rozliczają w Katowicach podatek dochodowy od osób fizycznych (dzieci do 18. roku życia mogą otrzymać kartę – jeżeli choć jeden z rodziców/opiekunów prawnych rozlicza podatek w Katowicach)
 • Przebywają w katowickich placówkach opiekuńczo-wychowawczych (do 18. roku życia), a także wychowawcy i dyrektorzy tych placówek.

Benefity dla posiadaczy Karty Mieszkańca

 • 50% zniżki na wizytę w nowo wybudowanych kompleksach basenowych w Brynowie i Burowcu. Posiadacze KKM zapłacą za godzinę 8 zł (4 zł – bilet ulgowy), a osoby nieposiadające karty – 16 zł (8 zł – bilet ulgowy). Zniżka 50% dotyczyć też będzie siłowni MOSIR oraz kąpielisk Bugla i Rolna
 • Tańsze bilety wstępu na imprezy współorganizowane przez Katowice Miasto Ogrodów – Instytucję Kultury im. K. Bochenek (50% na imprezy własne oraz 20% na imprezy zewnętrznych organizatorów, jak np. OFF Festival, Tauron Nowa Muzyka, Rawa Blues Festival czy współorganizowane z Teatrem Korez)
 • 50% zniżki na bilety oferują m. in.: Muzeum Historii Katowic, Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum" czy Galeria Sztuki Współczesnej BWA
 • Od 2021 roku do projektu KKM dołączą partnerzy komercyjni i instytucjonalni (np. restauracje, salony fryzjerskie i kosmetyczne, sklepy), którzy zaproponują ulgi na swoje produkty i usługi
 • Zniżki na parkowanie w wybranych punktach w mieście (szczegółowe informacje będą podane w kolejnych miesiącach)
 • Karta pełnić będzie także funkcję karty bibliotecznej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Katowicach – za jej pomocą będzie można wypożyczać książki


Źródło: UM Katowice

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.