Wiadomości z Katowic

Rusza projekt Metropolitalne Łąki Kwietne

  • Dodano: 2020-11-12 10:15

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zachęca samorządy, organizacje pozarządowe oraz aktywistów miejskich do zakładania łąk kwietnych. Od 10 do 14 listopada b.r. w Sosnowcu, Tychach oraz Piekarach Śląskich zostaną zorganizowane warsztaty, których efektem będzie wysianie łąk.

Zakwitną one na wiosnę przyszłego roku

Łąki kwietne cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. To zarówno przyjazna dla środowiska alternatywa dla kosztownych w utrzymaniu trawników, jak i naturalny sposób na poprawę jakości życia w mieście – mówi Blanka Romanowska, dyrektor Departamentu Infrastruktury i Środowiska Górnośląsko- Zagłębiowskiej Metropolii.

Program Metropolitalne Łąki Kwietne to promocja rozwoju sieci zielonych przestrzeni publicznych w Metropolii. Chcemy pokazać, że możemy mieć wpływ na odrodzenie różnorodności biologicznej w naszym najbliższym otoczeniu. Łąki kwietne to dobry sposób na walkę ze skutkami suszy. Poprzez mocno rozbudowany system korzeniowy utrzymują wilgoć i pełnią funkcje izolacyjną gleby. Obniża  to temperaturę powietrza nawet o kilka stopni- wyjaśnia Blanka Romanowska.

Zatrzymywanie wody oraz wpływ na temperaturę otoczenia to nie jedyne zalety tego rodzaju łąk

Dzięki bogactwu i różnorodności gatunkowej stanowią miejsce do życia dla pożytecznych owadów i innych małych zwierząt.  Mają one wpływ na ograniczenie populacji kleszczy. Zaobserwowano bowiem, że na łąkach kwietnych występuje ich zdecydowanie mniej niż na trawnikach, a te które występują rzadziej przenoszą patogeny. Dlaczego? Otóż łąka kwietna jest naturalnym zbiorowiskiem gatunków owadów i drobnych zwierząt. Pełnią one rolę naturalnych wrogów kleszczy i w skuteczny sposób ograniczają ich populację.

Łąkę kwietną można założyć na najmniejszym skrawku terenu lub nawet w doniczce. Ważne aby było to miejsce słoneczne. Ziemia powinna być przekopana, napowietrzona bez większych pozostałości roślin. Mieszankę odpowiednich kwitnących roślin należy wysiewać bardzo równomiernie. Wybór dobrej mieszanki i cierpliwe przygotowanie miejsca to podstawa - mówi Maciej Podyma z Fundacji Łąka.

W zależności od rodzaju łąki, nasiona można wysiewać wczesną wiosną albo w jesieni do wystąpienia pierwszych przymrozków.

Uczestnicy warsztatów realizowanych przez Fundację Łąka wezmą udział w zajęciach teoretycznych. Zapoznają się zasadami zakładania i utrzymani łąk kwietnych. Podczas zajęć praktycznych w terenie nauczą się, jak wysiewać rośliny, które zakwitną na wiosnę.

W tym roku projekt Metropolitalne Łąki Kwietne ma charakter pilotażowy. Pierwsze doświadczenia mają posłużyć do wypracowania modelu jego rozwoju w kolejnym roku.

Więcej o łąkach kwietnych: KLIKNIJ

Metropolitalne-Laki-Kwietne-broszura-1Pobierz

fot. Metropolia GZM/ Witold Trólka

Komentarze (1)    dodaj »

  • Romuald

    Świetna inicjatywa.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również