Wiadomości z Katowic

Ruszyła XV edycja programu "Mieszkanie za remont"

 • Dodano: 2020-12-31 06:00, aktualizacja: 2020-12-31 06:03

Program „Mieszkanie za remont" cieszy się w Katowicach olbrzymią popularnością.

Umożliwia on wynajęcie w dobrej cenie mieszkania od miasta w zamian za przeprowadzenie remontu. Do tej pory w ten sposób 400 lokali znalazło swoich najemców, a w ostatnich edycjach liczba osób aplikujących była kilkunastokrotnie wyższa niż dostępnych mieszkań.

Wczoraj (30 grudnia) udostępniona została nowa lista 40 lokali mieszkalnych przeznaczonych do oddania w najem po przeprowadzeniu remontu przez przyszłego najemcę. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku miasto zmieniło kryteria programu zwiększając szanse osób samotnych, niepełnosprawnych, ale i punktując dodatkowo katowiczan.

– „Mieszkanie za remont" to świetna okazja na znalezienie swego lokum dla osób, które nie chcą brać kredytów na kupno mieszkania, ani płacić wysokiego odstępnego za wynajem na rynku komercyjnym. Program jest bardzo ważny dla miasta, bo pozwala zaspokajać istotne potrzeby mieszkańców, jak również sukcesywnie zmniejszać liczbę pustostanów. Zdarzają się również przypadki, że osoby spoza Katowic otrzymując „mieszkanie za remont" meldują się w Katowicach i odprowadzają podatki w naszym mieście, a to bardzo ważne w czasie wyzwań demograficznych - mówi  Marcin Krupa, prezydent Katowic. - 

Dla potencjalnych najemców bardzo ważna jest też możliwość wykupienia na preferencyjnych warunkach mieszkania usytuowanego w budynku stanowiącym własność wspólnoty mieszkaniowej z udziałem Miasta - po co najmniej pięciu latach zamieszkiwania w nim. W ubiegłym roku wprowadziliśmy także zapisy, które zwiększają szanse „singli" na „mieszkanie za remont". Wcześniej osoby mieszkające samotnie mogły co prawda aplikować o te lokale, ale ich szanse na zdobycie własnego lokum, przy tak wielkim zainteresowaniu, były niewielkie. Większe szanse mają także osoby z orzeczoną niepełnosprawnością. Dodatkowo punktujemy osoby, które już mieszkają w Katowicach – podkreśla prezydent Marcin Krupa.

Jakie mieszkania do wyboru? Jak aplikować o najem lokalu?

W tej edycji programu mamy do wyboru 40 mieszkań o powierzchni od 17 m2 do blisko 80 m2. Cena najmu za 1 m2 waha się od 3,25 zł do 5,91 zł i jest uzależniona m.in. od lokalizacji, a także standardu mieszkania - mówi Katarzyna Betka, zastępca naczelnika wydziału budynków i dróg.

Lokale znajdują się przede wszystkim w Śródmieściu (m.in. ul. Mariacka, Kozielska, Warszawska, Mikołowska, Dąbrowskiego, Kopernika, Powstańców, Stefana Batorego, Żwirki i Wigury, Plebiscytowa, Kościuszki), ale też na Koszutce (ul. Iłłakowiczówny), Ligocie (ul. Koszalińska, Słupska), Panewnikach (ul. Bronisławy, Panewnicka) czy Szopienicach (ul. Kantorówny, Wiosny Ludów).

Aby móc ubiegać się o mieszkanie za remont należy spełnić kilka warunków

Po pierwsze, nie można być właścicielem innego mieszkania. Po drugie – należy spełnić kryterium dochodowe. Przykładowo – dla gospodarstwa jednoosobowego to dochód mieszczący się w widełkach od 1800 zł do 4800 zł, a w przypadku gospodarstwa wieloosobowego dochód na jedną osobę musi się mieścić w przedziale od 1200 zł do 3120 zł. Trzecim warunkiem jest brak zaległości z tytułu najmu, bezumownego zajmowania lokalu lub roszczenia regresowego.

– Jeżeli dana osoba spełnia wszystkie warunki formalne, a na jedno mieszkanie jest więcej chętnych, a tak z reguły jest, wtedy o pierwszeństwie w zawarciu umowy decydują punkty. Tworząc punktację pod uwagę bierzemy m.in.: aktualną powierzchnię mieszkalną w przeliczeniu na jedną osobę, liczbę osób zamieszkujących dany lokal, kwestię posiadania dzieci, orzeczenia o niepełnosprawności czy też kwestię bezdomności – podkreśla naczelnik Betka.

Oglądanie lokali możliwe jest po uzgodnieniu terminu z właściwym Oddziałem Eksploatacji Budynków (OEB) KZGM w Katowicach w dniach od 04.01.2021 r. do 22.01.2021 r. w godzinach pracy OEB (telefony do OEB podane są w tabeli – przy konkretnym lokalu). Należy pamiętać o zachowaniu reżimu sanitarnego, a to oznacza, że oglądanie lokali odbywać się może tylko w maseczkach lub przyłbicach i rękawiczkach ochronnych. W przypadku zainteresowania wynajmem lokalu należy w terminie od 25.01.2021 roku do 12.02.2021 r. złożyć w Urzędzie Miasta Katowice (Rynek 1, I piętro, stanowisko 20, 21) wniosek o zawarcie umowy najmu lokalu mieszkalnego. Szczegółowe informacje na temat mieszkań oddawanych w najem po przeprowadzeniu remontu przez przyszłego najemcę można uzyskać na stanowisku Wydziału Budynków i Dróg w Biurze Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Katowice na I piętrze przy Rynku 1 w Katowicach lub pod nr tel. 32/25-93-634. Lista lokali w ramach programu oraz dodatkowe informacje są także dostępne na stronie Urzędu Miasta Katowice https://bit.ly/37WQiZq

Kryteria punktowe:

 1. powierzchnia mieszkalna na 1 osobę w dotychczas zajmowanym lokalu:
 • poniżej 8 m²  8 pkt
 • od 8 m²  do 9,99 m² 6 pkt
 • od 10 m²  do 12 m² 4 pkt
 • powyżej 12 m² 2 pkt

W przypadku wnioskodawców zamieszkujących osobno, powierzchnię mieszkalną przypadającą na
1 osobę w zajmowanych lokalach mieszkalnych sumuje się i dzieli przez dwa.

W przypadku jednoosobowych gospodarstw domowych zamieszkujących samotnie:

 • poniżej 16 m² 8 pkt
 • od 16 m²  do 19,99 m² 6 pkt
 • od 20 m²  do 24 m²4 pkt
 • powyżej 24 m²  2 pkt

 Osoby bezdomne (status bezdomności potwierdzony przez MOPS): 10 pkt

 1.  liczba osób zamieszkujących w obecnie zajmowanym lokalu: za osobę 1 pkt

W przypadku wnioskodawców zamieszkujących osobno, liczbę osób w zajmowanych lokalach mieszkalnych sumuje się i dzieli przez dwa.

 1. w przypadku orzeczonej przez organ właściwy do spraw orzekania o niepełnosprawności wobec wnioskodawcy lub członka jego rodziny: 4 pkt
 2. małżeństwa lub partnerzy zamieszkujący osobno, posiadający dzieci: 4 pkt
 3. małżeństwa, partnerzy lub osoby samotne, posiadające dzieci: 3 pkt
 4. małżeństwa lub partnerzy zamieszkujący osobno: 2 pkt
 5. okres zamieszkiwania wnioskodawcy lub członka jego rodziny na terenie miasta Katowice:
 • do 1 roku: 2 pkt
 • powyżej 1 roku: 5 pkt

Komentarze (6)    dodaj komentarz »

 • Maly

  No dużo mieszkań jak innych wyrzucają to mają. Wyjechałem za granicę miałem mieszkanie. A teraz się okazuje że jestem bez domny bo gluwnym najemca był mój tata i je oddał więc mnie wymeldowano nie dawajac żadnego mieszkania socjalnego co mnie się należy teraz chcąc wrucic to będę musiał mieszkać na ulicy i czekać aż otrzymam mieszkanie socjalne.. I jak tu wracać do własnej ojczyzny

 • mosze

  balcerowicz,petru gdzies znikneli....natomiast duda obiecał ze pomoze kredytobiorca w obcej walucie.....niestety z miedzynarodowa bankierka nikt nie wygrał.....soros,rokefeler,rotschild....ps.ciekawe na ile nasz kraj jest zadłuzony???

 • jozek

  gdzie jest moj komentarz??? dlaczego "kneblujecie usta"???

 • sisi

  na slonsku stare budownictwo "np.familoki" wybudowali slonzoki blokowiska z wielkiej płyty np.os.tysiaclecia wybudowała komuna dzis w kapitalizmie buduja deweloperowie jeszcze dzieci beda spłacały kredyty rodziców....np.kredyciaze we franku....."madry polak po szkodzie"....czy bajki o zielonej wyspie....niestety takie czasy "geszefciazy"...tylko wyzysk i szybki dorobek....

 • Welnowiec City

  Niby super, ale... Dostajesz mieszkanie do kapitalnego remontu,bierzesz kredyt i harujesz zeby miec godny dach nad glowa.Wynajmujesz,nie kupujesz od miasta.Najzabawniejsza jest sytuacja z lokalami na przetarg czynszu,stawka wyjsciowa 5,60 a koncowa 23zl za metr kwadratowy,i tez dlugo,dlugo to mieszkanie nie bedzie Twoje tylko miasta, a remont musisz zrobic,bo nikly procent mieszkan do zamieszkania od razu.Ktos szuka i znajdzie,ale jak brac kredyt,to poszukać mieszkania na własność .

 • sesese

  Zupełnie się nie zgadzam. To akurat bardzo dobra opcja dla kogoś, kogo nie stać na własne lub nie chce 30 lat zasuwać na spłatę kredytu. Remont takiego mieszkania jest nieraz bardziej opłacalny, niż kupowanie nie wiadomo czego i od kogo. Z lokalami z przetargów też nie jest tak jak piszesz. One zwykle są w niezłym stanie technicznym, są odświeżone i nie trzeba w nie inwestować nie wiadomo jakich pieniędzy. Jeśli kogoś nie stać na remont początkowy, albo nie widzi potrzeby przeprowadzania takowego, to może przywieźć dobytek i po prostu mieszkać. W przypadku takich mieszkań, stawka wyjściowa czynszu jest o wiele wyższa, niż sugerowane przez ciebie 5,60. Różnica między takim mieszkaniem lokatorskim a własnościowym jest tylko taka, że tego pierwszego nie możesz sprzedać. Czynsz płacić musisz - bez względu na to, czy jesteś właścicielem czy lokatorem. Jeden i drugi podlega ochronie na takich samych prawach. Jeśli są zaległości w czynszu, to mają prawo zlicytować ci nieruchomość na poczet zobowiązań.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.