Wiadomości z Katowic

Termomodernizacja VIII Liceum Ogólnokształcącego

  • Dodano: 2021-01-26 08:15, aktualizacja: 2021-01-26 08:40

Budynek VIII Liceum Ogólnokształcącego przy ulicy 3 Maja 42 w Katowicach przejdzie gruntowny remont. Oprócz termomodernizacji planowana jest między innymi wymiana sieci oraz montaż platformy dla niepełnosprawnych.

Prace mają się zakończyć jeszcze w tym roku, a ich koszt to ponad 8 mln złotych

Katowice są liderem w województwie śląskim jeśli chodzi o realizację projektów, których celem jest poprawienie jakości powietrza. Wśród wielu działań realizowanych przez miasto w tym zakresie są liczne projekty związane z termomodernizacją budynków. Z jednej strony inwestujemy w budynki użyteczności publicznej, jak szkoły, przedszkola, biblioteki, a z drugiej remontujemy budynki mieszkalne. Tylko w ubiegłym roku na ten cel przeznaczyliśmy blisko 66 mln zł. Termomodernizacja budynku VIII Liceum Ogólnokształcącego to właśnie przykład takich działań, a jej efekty zobaczymy jeszcze w tym roku – mówi  Marcin Krupa, prezydent Katowic.

W ramach inwestycji wykonana zostanie renowacja elewacji cokołowej z piaskowca oraz remont poszczególnych części elewacji za pomocą malowania farbą termoceramiczną i tynkiem ciepłochronnym wraz z odtworzeniem detali architektonicznych oraz naprawą elementów elewacyjnych z cegły licówki. Wykonany zostanie remont dachu wraz z dociepleniem i wymianą ocynkowanego pokrycia dachowego, a także remont wieży. W budynku zostaną wymienione drzwi,  okna i zamontowana zostanie platforma schodowa dla osób niepełnosprawnych. Prace obejmą także wymianę instalacji elektrycznej, w tym montaż instalacji fotowoltaicznej oraz kolektorów słonecznych na potrzeby własne budynku. Oświetlenie, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku zostanie wymienione na oświetlenie energooszczędne typu LED. W zakresie wymiany źródła ciepła planowana jest likwidacja kotłów węglowych na rzecz dwufunkcyjnego węzła ciepła, który będzie przeznaczony na potrzeby centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Koszt tych prac to ok. 8,3 mln złotych.

W 2021 roku miasto planuje wydać ponad 34 mln na termomodernizacje budynków mieszkalnych

W ubiegłym roku Katowice realizowały inwestycje o wartości blisko 66 mln zł, z czego termomodernizacje w samych budynkach użyteczności publicznej o łącznej wartości ponad 59 mln złotych. 

Termomodernizacja budynków w Katowicach to działanie długofalowe. Oprócz działań będących w trakcie realizacji, mamy już także konkretne plany związane w inwestycjami na ten rok. Obejmą one zarówno termomodernizacje budynków mieszkalnych, jak również ich przyłączenia do sieci centralnego ogrzewania, modernizacje w oparciu o program ograniczenia niskiej emisji czy kompleksowe remonty. W sumie jest to ponad 30 inwestycji o łącznej wartości przekraczającej 34 mln złotych – mówi Marcin Gawlik, dyrektor KZGM Katowice.

Prace termomodernizacyjne przekładają się na jakość powietrza w Katowicach, ale mają także walor estetyczny. W ramach inwestycji odnawiane są elewacje budynków, co poprawia jakość wizualną przestrzeni publicznej w mieście.

Zobacz także

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

  • alojz

    stara budzina wybudowana przez niemców czy rusa po 45r.stoi do dzis.i wiele innych blokowisk z wielkiej płyty....nawet wstrzasy w kopalniach ja nie ruszaja....to ci precyzja......uzyto duzo stali....dzis buduja na kredyt styropianowce......jedno pokolenie......

  • Wełnowiec City

    Jak można w ten sposób pisać,albo historia,patriotyzm i nauka są dla niebie niczym,albo po prostu chciałeś napisać coś śmiesznego.Nie wyszło.Budynek jest częścią Katowic od lat ukończono go w 1875 roku,to piękny secesyjny gmach,z resztą Katowice to secesyjne i modernistyczne kamienice oraz nowoczesne "szklane domy",mnie się z każdym rokiem podobają bardziej,pieniądze UE zrobiły swoje,bez nich Katowice były szaro bure bez polotu .Alojz,trochę kultury i szacunku mógłbyś okazać,jeżeli jesteś Ślązakiem.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.