Rozpoczął się sezon grzewczy w Katowicach, więc strażnicy rozpoczęli kontrole palenisk z użyciem drona. Mają do dyspozycji sprzęt, który usprawnia namierzanie „kopciuchów”. Oprócz domów sprawdzane są również ogródki, gdzie spalane są liście oraz kontrolowane przestrzeganie przepisów Uchwały antysmogowej Województwa Śląskiego dotyczących nieprzestrzegania ograniczeń, nakazów lub zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.
W Katowicach trwają kontrole palenisk
Strażnicy miejscy w Katowicach rozpoczęli loty dronem. Mają one na celu sprawdzenie czy w domach na terenie miasta dochodzi do spalania nielegalnych materiałów. Chodzi przede wszystkim o plastiki i inne odpady. Dron mierzy stężenie pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5. Bezzałogowiec jest kierowany do „podejrzanego” komina, z którego wydobywa się dym. Podlatuje blisko do źródła, a następnie czujnik bada spaliny. Kluczowa jest zawartość formaldehydu i cyjanowodoru. Obecność tych substancji może świadczyć o spalaniu plastiku. Dane są przesyłane do operatora drona, który przekazuje informację strażnikowi. Taki schemat działania jest stosowany już od kilku lat w Katowicach.
„Pomiar podstawowych parametrów, w tym poziomu zanieczyszczeń pyłami PM2,5 i PM10, jest wykonywany natychmiastowo, a następnie odczytywany na komputerze zespołu kontrolującego. Badania prowadzone są przez zespół składający się z operatora drona – firmy współpracującej z Urzędem Miasta w Katowicach oraz funkcjonariuszami Zespołu Ochrony Środowiska straży miejskiej, dzięki czemu w przypadku wykrycia wykroczenia możliwe jest natychmiastowe przeprowadzenie kontroli” – informuje strażnicy miejscy z Zespołu Ochrony Środowiska
Surowe kary za nieprzestrzeganie przepisów
Przypomnijmy, w przypadku stwierdzenia wykroczenia kontrola może zakończyć się pouczeniem, mandatem karnym do 500 zł, a nawet grzywną w wysokości do 5 tys. zł w przypadku odmowy przyjęcia mandatu i skierowania sprawy do sądu.
Gdy ktoś będzie uniemożliwiał lub utrudnianiał działania kontrolne, strażnicy miejscy powiadomią o tym Policję. Dlatego informujem, że tego typu poczynania stanowią przestępstwo, które – na mocy art. 225 Kodeksu karnego – zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat trzech
W I półroczu 2023 roku katowiccy strażnicy miejscy przeprowadzili 416 interwencji dotyczących spalania odpadów. W związku z podejrzeniem, iż duże zadymienie i nieprzyjemny zapach może wynikać ze spalania odpadów strażnicy sporządzili 236 protokołów kontroli palenisk, ujawniając łącznie 109 wykroczeń. W wyniku podjętych działań strażnicy nałożyli łącznie 104 grzywny w drodze mandatu karnego, z czego 10 mandatów karnych z art. 191 Ustawy o odpadach w wysokości 1900 złotych oraz 94 mandaty karne na kwotę 4960 złotych egzekwując przepisy prawa miejscowego w tym zapisy tzw. Uchwały Antysmogowej dla województwa śląskiego. Strażnicy w stosunku do 2 sprawców wykroczeń z art. 191 Ustawy o odpadach oraz 3 sprawców wykroczeń z przepisów Uchwały Antysmogowej dla województwa śląskiego zastosowali środki oddziaływania wychowawczego w postaci pouczenia.
W okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2023 r. funkcjonariusze Zespołu Ochrony Środowiska przeprowadzili 11 działań kontrolnych wspólnie z pracownikami firmy FLYTRONIC S.A. z Gliwic podczas których wykorzystano specjalistyczny sprzęt w postaci dronów z głowicą pomiarową. Dron pomiarowy z detektorem Nosacz wykonał kontrolę wszystkich wytypowanych budynków mieszkalnych (łącznie 220 posesji), każdorazowo pobierając próbki z kontrolowanych kominów. W trakcie kontroli uzyskano łącznie 185 wyników negatywnych (tj. wskazujących na brak spalania odpadów), oraz 35 wyników podwyższonych. Najwięcej podwyższonych odczytów zarejestrowano w dzielnicach Piotrowice, Ligota oraz Podlesie. Kontrole w tych budynkach, potwierdzone sporządzeniem protokołu kontroli, nie potwierdziły spalania odpadów.
Podsumowanie: Łącznie czynności z wykorzystaniem drona prowadzone były przez 44 godziny (w tym około 12 godzin po zmroku). Monitoringowi z powietrza poddano obszar o szacunkowej powierzchni 4200 ha.
Od 1 września 2017 r. na terenie województwa śląskiego obowiązuje Uchwała NR V/36/1/2017 Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 7 kwietnia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląskiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw, zwana „uchwałą antysmogową”. Zgodnie z jej zapisami instalacje niespełniające wymagań, których eksploatacja rozpoczęła się przed 1 września 2017 roku, powinny zostać wymienione zgodnie ze wskazanymi w uchwale antysmogowej terminami. Wiele osób zastanawia się kiedy należy wymienić posiadany kocioł, piec lub kominek.
Wymiana kotła
Podmioty posiadające instalacje dostarczające ciepło do systemu centralnego ogrzewania (kocioł) powinny rozpocząć klasyfikację od sprawdzenia wieku kotła na dzień 1.09.2017 r., a następnie na podstawie obliczonego wieku sklasyfikować piec do odpowiedniej grupy wiekowe. Zgodnie z zapisami uchwały antysmogowej dla tego typu instalacji istnieją 4 terminy wymiany:
- wymiana do 31.12.2021 r. gdy wiek kotła jest powyżej 10 lat (2006 r. i starsze), oraz dla instalacji bez tabliczek znamionowych,
- wymiana do 31.12.2023 r. gdy wiek kotła jest w przedziale od 5 do 10 lat (od 200 7r. do 2012)
- wymiana do 31.12.2025 r. gdy wiek kotła jest poniżej 5 lat (od 2013 r. do 31.08.2017)
- wymiana do 31.12.2027 r. gdy kocioł jest Klasy 3 lub 4 wg. Normy PN-EN 303-5:2012
Podmioty posiadające instalacje wydzielające ciepło, lub wydzielające ciepło i przenoszące je do innego nośnika (tzw. miejscowy ogrzewacz powietrza np.: kominek, piec) powinny wymienić instalacje na spełniającą wymagania Rozporządzenia Komisji (UE) 2015/1185 z dnia 24.04.2015. do 31.12.2022 r. chyba że, instalacja:
- osiąga sprawność cieplną min 80 % lub
- jest wyposażona w urządzenie do redukcji emisji pyłu.
Działania strażników miejskich związane z kontrolą spalania odpadów prowadzone są nie tylko w sezonie grzewczym.
Od lipca strażnicy przeprowadzili 173 interwencje związane ze spalaniem śmieci poza spalarnią odpadów - 2 osoby zostały ukarane mandatami za spalanie śmieci w ogniskach na przydomowych podwórkach i 20 interwencji związanych z nie przestrzeganiem ograniczeń, nakazów lub zakazów, określonych w uchwale sejmiku województwa przyjętej w sprawie ograniczeń lub zakazów w zakresie eksploatacji instalacji - 3 osoby zostały ukarano mandatami
Wczoraj katowicki zespół - strażnicy miejscy i pracownicy firmy Flytronic odwiedzili Szopienice, Dąbrowkę Małą, Piotrowice. Byli też w Kostuchnie i Dębie. Przed nimi kolejne loty bezzałogowcem i kontrole palenisk.