Wiadomości z Katowic

Śląska Manifa 2020 [FILM + ZDJĘCIA]

  • Dodano: 2020-03-09 08:30, aktualizacja: 2020-03-09 08:46

Około 150 osób pojawiło się 12. edycji  Śląskiej Manify, uczestnicy zebrali się na rynku by wysłuchać manifestu, przemówień oraz udać się w krótki marsz przez centrum miasta. Pokojowa manifestacja odbyła się bez żadnych komplikacji. 

XII Śląska Manifa


XII Śląska Manifa odbyła się pod hasłem Wierzymy Kobietom, bo, jak zapowiadali organizatorzy:


Czy wierzysz kobietom, kiedy mówią o swoich przeżyciach, bólu, planach, działaniach, prawach, wiedzy czy kwalifikacjach? To wspaniale! Większość naszego społeczeństwa takiego podstawowego zaufania jednak nie ma i dlatego nadszedł czas, by 8 marca o 12:00 zebrać się na Rynku w Katowicach i głośno powiedzieć "Wierzymy kobietom!".

Wysłuchaliśmy ich tegorocznych postulatów.

 

Ważna problemy - wciąż aktualne


Podczas odczytu manifestu tegorocznej Manify, a także w czasie kilku przemówień poruszono wiele ważnych kwestii, takich jak nierówność płac (która jest faktem) czy  niskie zasiłki dla osób opiekujących się dorosłymi, niepełnosprawnymi dziećmi (statystycznie, w większości zajmują się z  nimi kobiety) przy jednoczesnym zakazie podjęcia legalnej pracy.  


Ważną, choć mniej znaną kwestią jest także fakt niewielkiej ilości gabinetów ginekologicznych dedykowanych niepełnoletnim, których na terenie naszego województwa jest raptem około... dziesięciu. W wielu innych regionach kraju nie ma takich placówek.


Apeli uczestników i uczestniczek wysłuchali nie tylko zgromadzeni na samej manifestacji, zwróciło na nią uwagę sporo osób postronnych, przechodniów, a nawet, jak dało się zauważyć, osoby, które przyszły nieco poprzeszkadzać. Być może dostrzegli, że coroczne zgromadzenie nie jest organizowane bez powodu. 

 


 

Komentarze (1)    dodaj »

  • Łukasz

    Prezent od wartościowych facetów, dla feministycznych kobiet, które samotnie przemierzają galerie i centra handlowe w okolicach świąt takich jak: walentynki czy dzień kobiet -

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również