Wiadomości z Katowic

Solidarni z Ukrainą - charytatywny koncert ukraińskiej orkiestry w Filharmonii Śląskiej

  • Dodano: 2022-06-13 10:45

Kolejny koncert pod hasłem "Solidarni z Ukrainą" odbędzie się w Filharmonii Śląskiej. 19 czerwca o godz. 18:00 na katowickiej scenie wystąpi gościnnie Młodzieżowa Akademicka Orkiestra Symfoniczna Ukrainy „Słobożański” z Charkowa, która zagra wraz z pianistą Juanem Carlosem FernĄndezem-Nieto. Za pulpitem dyrygenckim stanie tego wieczora Giuseppe Mengoli. Wydarzenie będzie miało charakter charytatywny i połączy się ze zbiórką środków na rzecz osób potrzebujących pomocy w Ukrainie.

Koncert charytatywny na rzecz Ukrainy

Młodzieżowa Akademicka Orkiestra Symfoniczna Ukrainy „Słobożański” powstała w 1993 r. w Charkowie. Rok później na Europejskim Festiwalu Muzycznym w Kopenhadze została uznana za najlepszą młodzieżową orkiestrę symfoniczną w Europie. Wojna zmusiła wielu członków tego zespołu do opuszczenia rodzinnych domów, nie ustawali oni jednak w działalności artystycznej, łącząc ją jednocześnie z pomocą potrzebującym. Koncertowali w charkowskim metrze, zbierali fundusze, zajmowali się oddawaniem krwi, transportem leków i przygotowywaniem posiłków dla cywilów, a także przygotowywaniem kamizelek kuloodpornych i kombinezonów kamuflażowych dla snajperów.

Od 16 maja Orkiestra przebywa w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w ramach rezydencji artystycznej. W ten sposób może nie tylko kontynuować pracę, ale i aktywnie włączać się w działania na rzecz swojej ojczyzny. Pobyt w Lusławicach, a także próby i koncerty Orkiestry w Polsce są możliwe dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

19 czerwca w Filharmonii Śląskiej Młodzieżowa Akademicka Orkiestra Symfoniczna Ukrainy „Słobożański” wystąpi pod batutą Giuseppe Mengoliego. Wykona utwory Wolfganga Amadeusa Mozarta, Ludwiga van Beethovena oraz ukraińskiego twórcy – Myroslava Skoryka. Solistą koncertu będzie pianista Juan Carlos FernĄndez-Nieto. 

Bilety w cenie 1 zł dostępne są w kasie Filharmonii Śląskiej oraz online na stronie TUTAJ.

Solidarni z Ukrainą - charytatywny koncert ukraińskiej orkiestry w Filharmonii Śląskiej

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.