Wiadomości z Katowic

Sprawcy kradzieży samochodów oraz paserstwa zatrzymani! Popełnili ponad 500 przesępstw!

  • Dodano: 2021-02-04 09:00

Katowiccy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości samochodowej doprowadzili do zatrzymania sprawców kradzieży samochodów oraz paserstwa.

Katowice: Sprawcy kradzieży podejrzani o popełnienie ponad 500 przestępstw

Policjanci odzyskali 5 samochodów o łącznej wartości około 700 tysięcy złotych oraz zabezpieczyli specjalistyczny sprzęt elektroniczny służący do ich kradzieży.

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Samochodową Komendy Miejskiej Policji w Katowicach, przy współpracy z prokuratorem Prokuratury Okręgowej w Katowicach, pracowali nad sprawą od kilkunastu miesięcy. Wspólne działania doprowadziły do zebrania obszernego materiału dowodowego, który pozwolił na ustalenie i zatrzymanie sprawców kradzieży pojazdów oraz paserstwa samochodowego.

Jak ustalili śledczy, podejrzani w okresie od 2012 do 2019 roku popełnili ponad 500 przestępstw przeciwko mieniu, w tym głównie kradzieży pojazdów oraz paserstw. Policjanci w ramach prowadzonego postępowania odzyskali 5 samochodów o łącznej wartości około 700 tysięcy złotych.

Jednym z wątków śledztwa było zdarzenie z lipca 2019 roku w Sosnowcu

Tam podejrzani usiłowali włamać się do bankomatu, który został zniszczony przy wykorzystaniu wcześniej skradzionego samochodu. I w tym przypadku ustalono oraz zatrzymano podejrzanych, a następnie przedstawiono im zarzuty. Podczas policyjnych działań kryminalni zabezpieczyli specjalistyczne narzędzia oraz urządzenia elektroniczne, służące do kradzieży pojazdów. Zabezpieczono między innymi 3 „walizki”, służące do bezinwazyjnego otwierania oraz uruchamiania samochodów z dostępem bezkluczykowym, zagłuszarki sygnałów GPS oraz inne przyrządy służące do kradzieży pojazdów, o łącznej wartości około 100 tysięcy złotych.

Poczynione ustalenia w ramach prowadzonego śledztwa pozwoliły na zgromadzenie materiału dowodowego, potwierdzającego udział w przestępczym procederze w sumie 18 osób. Podejrzani brali nie tylko czynny udział w kradzieżach pojazdów, ale również w ich późniejszym demontażu na części, które sprzedawali. Podejrzani, to mieszkańcy wojewódzka śląskiego oraz kujawsko-pomorskiego w wieku od 28 do 52 lat.

W zatrzymaniach 8 najbardziej groźnych podejrzanych, brali udział nie tylko policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Samochodową Komendy Miejskiej Policji w Katowicach, ale również funkcjonariusze Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego w Katowicach. Kolejnych 5 podejrzanych przebywa obecnie w więzieniach za inne przestępstwa.

Na wniosek śledczych, Sąd Rejonowy w Katowicach zastosował wobec 4 podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci tymczasowych aresztowań. Za popełnione przestępstwa, z których uczynili sobie stałe źródło dochodu, grozi im kara do 15 lat więzienia.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.