Wiadomości z Katowic

Strefa innowacji WUF11 już otwarta!

 • Dodano: 2022-06-27 11:15

W niedzielę 26 czerwca wystartowała Strefa Innowacji skierowana do mieszkańców i uczestników Światowego Forum Miejskiego.

- Katowice to miasto o niezwykłej energii, ogromnym potencjale i kapitale społecznym. Chcemy to pokazać podczas zbliżającego się Światowego Forum Miejskiego, dlatego poza głównym programem otwieramy się na gości w 11 strefach zlokalizowanych w różnych częściach miasta. Już w najbliższą niedzielę otwiera się kolejna z nich – Strefa Innowacji, zlokalizowana w Miejskim Inkubatorze Przedsiębiorczości Rawa.Ink. Pod tą nazwą kryje się przestrzeń, w której przekonamy się, w jaki sposób technologia wpływa na nasze życie, a przede wszystkim zobaczymy, w jak wielu obszarach Katowice przeszły transformację od ośrodka ciężkiego przemysłu do innowacyjnego, inteligentnego i zintegrowanego miasta. Będzie to miejsce spotkań pełne interakcji. Zachęcam do udziału w konferencjach, warsztatach, koncercie oraz w pozostałych punktach programu Strefy Innowacji – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

World Urban Forum w Katowicach

W Strefie Innowacji od 26 do 30 czerwca w trakcie warsztatów, pokazów, debat i spotkać z praktykami poruszone zostaną tematy związane z szeroko rozumianą innowacyjnością miejską, projektami impactowymi czy rozwiązaniami z zakresu smart city. Strefa Innowacji będzie obejmowała szeroki zakres tematyczny począwszy od prezentacji i wykorzystania technologii sztucznej inteligencji  i IoT, poprzez technologie w służbie innowacji społecznych, czy wreszcie wątki związane z samą transformacją przestrzeni miejskiej we współpracy samorządu i biznesu. Główną osią spajającą wszystkie powyższe zagadnienia będzie transformacja w różnych jej aspektach. Działania Strefy Innowacji będą połączone z przygotowywanym wyzwaniem dla innowacyjnych firm w zakresie transformacji energetycznych, które w trakcie WUF zaprezentują swoje rozwiązania.

- W czasie tych pięciu dni w Strefie Innowacji w ramach World Urban Forum będzie się działo! Podczas tych kilku dni mieszkańcy i goście WUF 11 będą mieli okazję spotkać się i porozmawiać z inspirującymi ludźmi, którzy na co dzień zajmują się innowacją i nowymi technologiami. W  Strefie Innowacji gościć będziemy topowe polskie firmy technologiczne, m.in. Sygnis S.A. ze swoimi drukarkami 3D, PANAMINT producenta elektroniki drukowanej, jak i innowacyjne start-upy. Wśród ekspertów i panelistów nie zabraknie przedstawicieli Idea 3W, Sieci Badawczej Łukasiewicz, Polskiego Klastra IoT Sinotaic oraz osób zajmujących się na co dzień innowacją społeczną. Ponadto do dyspozycji odwiedzających przez cały okres działania Strefy będzie Game Zone będą komputery: Atari 64, Atari 800, Commodore 64 oraz konsola Famicom., a będzie można na nich pograć w topowe gry XX wieku – Pacman, Moon Patrol, River Ride. Mamy nadzieję, że podczas odbywających się wydarzeń uda się nam przybliżyć mieszańcom i gościom WUF różne oblicza transformacji oraz jaki wpływ ma na to innowacja – zachęca Prezes Zarządu Nanonet, dr inż. Adam Szatkowski.

W kolejnych dniach organizatorzy przygotowali szereg ciekawych wydarzeń i aktywności, m.in. będą to:

 • konferencja – Innowacje wspierające miejską transformację energetyczną, 
 • warsztaty – systemy energii obywatelskiej | warunki dla dronów w miastach – akceptacja społeczna,
 • Showroom Smart City & loT, 
 • wystawa i prezentacja zrewitalizowanych obiektów, 
 • Start-up and Innovation Zone, 
 • konkurs plastyczny, 
 • panel dyskusyjny: Smart City – czy innowacje mogą ułatwić życie mieszkańcom?  
 • prelekcja dotycząca cyberbezpieczeństwa i zagrożeń czyhających na mieszkańców w świecie nowych technologii, 
 • koncert zespołu Moon Hoax,
 • liczne animacje dla dzieci i młodzieży 

Program na każdy dzień można znaleźć na stronie internetowej: https://rawaink.katowice.eu/wydarzenia/ oraz na Facebooku – na profilu Strefy Innowacji Miasta Katowice.

Wszystkie wydarzenia odbywają się stacjonarnie w Miejskim Inkubatorze Przedsiębiorczości Rawa.Ink. Nie wymagają wcześniejszych zapisów i rezerwacji. 

Strefa innowacji WUF11 już otwarta!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również