Wiadomości z Katowic

Tego możesz nie wiedzieć o Katowicach! 5 ciekawostek dotyczących miasta

  • Dodano: 2022-04-05 11:00, aktualizacja: 2022-04-06 10:00

Przekonaj się, czy wiesz wszystko o Katowicach! Może któraś z tych ciekawostek Cię zaskoczy?

Katowice to najmłodsze miasto wojewódzkie w Polsce

Katowice prawa miejskie posiadają od roku 1865 roku. To stosunkowo krótki okres. Dla porównania Wrocław otrzymał prawa miejskie w roku 1261, a Gdańsk dwa lata później w roku 1263. Mimo niedługiej historii miasta, Katowice rozwijają się w zawrotnym tempie, szczególnie w ostatniej dekadzie.

Największe osiedle Katowic budowano przez około 40 lat!

Jedno z popularniejszych osiedli w Katowicach, a mianowicie Osiedle Tysiąclecia (potocznie nazywane Tauzenem) rozpoczęto budować w 1961 roku, a ostatnie z budynków powstały w 2000 roku. Kilka lat temu osiedle postanowiono rozbudować jeszcze bardziej, tworząc tzw. Cztery Wieże oraz Nowe Tysiąclecie. Obecnie całe osiedle zamieszkuję około 25 tysięcy osób, w tym duża część seniorów oraz rodzin.

Druga w historii noblistka pochodzi z Katowic!

Maria Goppert-Mayer, katowiczanka urodzona w 1906 roku była drugą kobietą, która otrzymała nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Wyróżnienie otrzymała w roku 1963 wraz z E. Wignerem i J.H.D. Jensenem za "odkrycia dotyczące struktury powłokowej jądra atomowego". Obecnie jest jedną z czterech kobiet, które zostały laureatkami nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Pierwszą z nich była Maria Skłodowska Curie, która swą nagrodę otrzymała w 1903 roku.

Spodek miał znajdować się w Parku Śląskim!

Symbol Katowic, czyli Spodek pierwotnie miał znajdować się nie w centrum miasta, a w sąsiednim mieście - Chorzowie, dokładniej w Parku Kultury i Wypoczynku, niedaleko planetarium. Ostatecznie projekt obiektu wyszedł na tyle nowoczesnie i innowacyjnie, że zdecydowano o wybudowaniu go w centrum Katowic.

Pierwszy hotel w Katowicach

W roku 1848 otworzono pierwszy katowicki hotel "Welta"  znajdujący się przy obecnej ulicy Warszawskiej, niedaleko rynku. Mimo że w tamtym latach Katowice formalnie nie były jeszcze miastem, dla wielu przyjezdnych i turystów to właśnie ten obiekt był oznaką miejskości Katowic. W hotelowej sali miał okazję wystąpić Johann Strauss, a jednym z jego gości był Józef Lompa, który zadziwiony był szybkim rozwojem Katowic. Obiekt zmieniał kilkukrotnie nazwy oraz właścicieli. W 1945 roku budynek został spalony przez oddziały Armii Czerwonej, choć na początku XXI wieku odkryto częściowo zachowane piwnice hotelu.


Źródło: Zofia Nowak / fot. Wikipedia

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również