Wiadomości z Katowic

Tramwaje wracają na ul. Gliwicką i Chorzowską w Katowicach. Wiemy kiedy to nastąpi

  • Dodano: 2023-02-27 18:15

Wielkimi krokami zbliża się ukończenie budowy nowej linii tramwajowej w Katowicach. Sprzyja temu pogoda, dzięki której możliwa jest sprawna realizacja inwestycji. Jak informują Tramwaje Śląskie, wznowienie ruchu tramwajów zarówno wzdłuż ul. Gliwickiej, jak i ul. Chorzowskiej nastąpi na początku kwietnia.

Kiedy wznowiony zostanie ruch tramwajów?

Trwają prace przy budowie nowej linii tramwajowej wzdłuż ul. Grundmanna w Katowicach. Jak wskazuje Andrzej Zowada, rzecznik spółki Tramwaje Śląskie S.A., udało się już zrealizować znaczną część prac związanych z ułożeniem torów biegnących wzdłuż jezdni. Całe przedsięwzięcie Tramwajów Śląskich składa się z wielu etapów.

Pierwszym etapem, którego realizację rozpoczęto w lipcu 2022 roku, jest przebudowa skrzyżowania ul. Grundmanna z ul. Gliwicką. Powstaje tu m.in. układ rozjazdowy torowiska, który w przyszłości zapewni możliwość przejazdu tramwajów we wszystkich relacjach. 

– Te prace dobiegają końca. Zgodnie z zapewnieniami generalnego wykonawcy wszystkie roboty niezbędne do wznowienia ruchu tramwajów ulicą Gliwicką wykonane zostaną do końca marca. Zatem od kwietnia planujemy przywrócić ruch tramwajów między centrum a Załężem – informuje Andrzej Zowada, rzecznik spółki Tramwaje Śląskie S.A.

Przedsięwzięcie powoli dobiega końca, jednak na przywrócenie ruchu tramwajów kursujących do Chorzowa Batorego musimy jeszcze trochę poczekać. Jak szacuje rzecznik spółki, może to potrwać jeszcze kilka dni.

– Aby móc przywrócić ruch tramwajów konieczna jest likwidacja rozjazdu technologicznego przy kinie, gdzie obecnie kończy bieg tymczasowa linia nr 60, odbudowanie połączenia torowego oraz odtworzenie nawierzchni jezdni. Potrzebujemy na to 8 dni i tyle potrwa przerwa w ruchu – wyjaśnia Andrzej Zowada. 

Wstrzymanie ruchu tramwajów między przystankiem Załęże Pośpiecha a zajezdnią w Chorzowie Batorym

Od 24 do 31 marca wstrzymany zostanie zatem ruch tramwajów między przystankiem Załęże Pośpiecha a zajezdnią w Chorzowie Batorym, a o ten odcinek wydłużona zostanie trasa linii autobusowej komunikacji zastępczej T-20.

Jak podkreśla Andrzej Zowada, wykonanie rozjazdów na skrzyżowaniu z ul. Gliwicką to jeden z kamieni milowych w realizacji tej inwestycji. Drugi, równie ważny dla ruchu tramwajów między Katowicami a Chorzowem, to wykonanie rozjazdów przy skrzyżowaniu ul. Grundmanna z ul. Chorzowską. 

– W tym wypadku przerwaliśmy ciągłość ruchu tramwajowego 8 stycznia, mając deklarację generalnego wykonawcy, że w trzy miesiące wykona część zakresu umożliwiającą przejazd tramwajów przez plac budowy po jednym nowym torze. Tu również prace postępują zgodnie z planem i do końca marca ma być wykonany jeden tor umożliwiający poruszanie się tramwajów w relacji Katowice - Chorzów – podkreśla rzecznik tramwajowej Spółki.

Nowa linia tramwajowa w Katowicach: Co już udało się wykonać?

W miejscu robót wylane są już betonowe płyty podtorowe, do których kotwione będą elementy rozjazdów. Zgodnie z planem, istniejące tymczasowe rozjazdy w rejonie przystanku Dąb Huta Baildon i Katowice Stęślickiego pozostaną na swoich miejscach i będą wykorzystane do prowadzenia ruchu tramwajów w systemie mijankowym, na czas prowadzenia dalszych prac przy budowie pełnego układu rozjazdów tramwajowych.

Jak informuje rzecznik Tramwajów Śląskich, w tym samym czasie generalny wykonawca prowadzi dalsze prace przy dwóch innych elementach nowej linii.

  • Na ukończeniu jest nowy most nad Rawą, po wybudowaniu którego będzie można przystąpić do układania na nim torowiska.
  • Stoi już, choć w stanie surowym, budynek nowej podstacji trakcyjnej.
  • Ściany i dach są wykonane, zakończył się montaż stolarki okiennej i drzwiowej.
  • Rozpoczęto rozprowadzenie instalacji wewnętrznych.
  • W dalszej kolejności wykonane zostaną prace wykończeniowe, by w kolejnym etapie można rozpocząć zabudowę niezbędnych urządzeń i podłączenie ich do układu zasilania.
  • W rejonie budynku podstacji trwają także prace przy budowie torowiska – tu także zlokalizowany będzie przystanek.

Przed generalnym wykonawcą jest jeszcze jedna duża inwestycja. To budowa wiaduktu nad Drogową Trasą Średnicową i ułożenia torowiska w poprzek jezdni ul. Chorzowskiej. Pierwsze prace w ramach tego etapu powinny się zacząć jeszcze w marcu.

Tramwaje wracają na Gliwickiej i Chorzowskiej w Katowicach. Znany jest już termin oddania do użytku nowej linii tramwajowej


Źródło: Tramwaje Śląskie S.A, fot. Mariusz Banduch

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również