Wiadomości z Katowic

Ubierz kolorowe skarpety i pobiegnij w Katowicach na rzecz osób z zespołem Downa 

  • Dodano: 2023-03-17 09:45

Już w sobotę 18 marca w Katowicach odbędzie VI Bieg Kolorowej Skarpety.

Organizatorem wydarzenia, które odbywa się z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa, jest NSSP „Arka Noego”, której uczniami są osoby z Trisomią 21.

W wydarzeniu mogą wziąć udział osoby dorosłe

Obowiązują zapisy poprzez wysłanie emaila na promocja@fundacjaarkanoego.pl lub w dniu zawodów.  Nie ma wpisowego. 

To już tradycja, że w okolicach 21 marca, kiedy obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa, Fundacja Arka Noego, która w katowickich Panewnikach prowadzi Niepubliczną Specjalną Szkołę Podstawową dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim i umiarkowany, w tym osób z zespołem Downa, organizuje Bieg Kolorowej Skarpety.  

Ideą Biegu Kolorowej Skarpety jest m.in. podniesienie poziomu wiedzy i akceptacji osób z zespołem Downa, zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej tej wady genetycznej, propagowanie praw i dobra ludzi z Zespołem Downa oraz integracja z nimi, a co za tym idzie zapobieganie wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych intelektualnie - podkreśla Magdalena Skorupa-Grajner, prezes Fundacji Arka Noego. 

Dystans biegu, którego trasa przebiega leśnymi ścieżkami katowickich Panewnik i Ligoty, wynosi 3,21 km.

Trasę można pokonać biegiem, marszem lub spacerem

Start o godz. 10.00. Biuro zawodów, gdzie należy się zarejestrować i odebrać pakiety startowe, będzie otwarte od godz. 9.00. Udział w wydarzeniu mogą wziąć osoby dorosłe. Podczas biegu nie jest prowadzona klasyfikacja, nie ma pomiaru czasu. Wszyscy, którzy ukończą bieg, są zwycięzcami i otrzymają pamiątkowe medale. Nie ma wpisowego. Będą wystawione skarbonki, by wesprzeć Arkę Noego na rozbudowę budynku szkoły.

Dystans biegu, a także data Światowego Dnia Zespołu Downa nie są przypadkowe

21.03 oraz 3,21 nawiązują  do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów. 

Święto zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, natomiast od 2012 roku organizowane jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). 

Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa, wyzwań życia społecznego, ale także ich wyjątkowości. Zachęcamy uczestników do założenia kolorowych skarpetek, które są częścią każdego pakietu startowego. Jesteśmy pewni, że 18 marca w Katowicach to będzie święto radości, a życie osób z zespołem Downa, barwne i szczęśliwe - podsumowuje Magdalena Skorupa-Grajner.

Więcej informacji na stronie: www.fundacjaarkanoego.pl

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również