Wiadomości z Katowic

Uroczyście otwarto Centrum Przesiadkowe Sądowa w Katowicach

  • Dodano: 2020-10-02 17:00

W środę 30 września uroczyście otwarto Centrum Przesiadkowe Sądowa w Katowicach, które pełni rolę również Międzynarodowego Dworca Autobusowego. Dotychczas podróżni korzystali z prywatnej infrastruktury przy ul. Piotra Skargi, a od dziś zyskują nowy obiekt z szeregiem udogodnień.

Nowy rozdział w transporcie Katowic

W uroczystości otwarcia nowego obiektu udział wzięli prezydent Marcin Krupa, Joanna Świderska z Centrum Unijnych Projektów Transportowych, a także Kazimierz Karolczak z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz media i mieszkańcy.

- Budowa centrów przesiadkowych oznacza szereg korzyści. Najważniejsza z nich to możliwość szybkiego dojazdu do centrum miasta i zaoszczędzenia czasu oraz mniejsze koszty paliwa. Dodatkowo, węzły przesiadkowe staną się zachętą do korzystania z komunikacji publicznej, a co niemniej ważne,  przyczyniają się do ograniczenia liczby pojazdów na drogach, co  zmniejszy hałas i emisję spalin oraz korki. Aby zachęcić do korzystania z transportu publicznego musimy stwarzać komfortowe warunki. Takie daje nam Centrum Przesiadkowe Sądowa, które dzisiaj uruchamiamy, a w ciągu kilku najbliższych miesięcy otworzymy również obiekty w Zawodziu i Brynowie – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Komfort podróżnych to z jednej strony infrastruktura, w której mamy takie udogodnienia jak dostęp do bezpłatnego wifi, poczekalnie z fotelami, dostępem do ładowarek, toaletami oraz punktem gastronomicznym i kioskiem, a także do innych form transportu. Jako miasto opłacimy autobusy, które kursują wahadłowo do i z Dworca PKP, tak aby ta trasa była bezpłatna dla wszystkich podróżnych, ponadto na terenie Centrum Przesiadkowym zlokalizowana jest stacja rowerów miejskich i parking dla rowerów, wyznaczone są miejsca dla taksówek, miejsca postojowe „Kiss&Ride" oraz znajduje się parking obsługujący dworzec – dodaje prezydent.

Centrum Przesiadkowe Sądowa obsłuży autobusy dalekobieżne zarówno międzynarodowe,  jak również krajowe.

W skład inwestycji wchodzi budynek obsługi pasażerskiej, zespół zadaszonych peronów autobusowych, zadaszony parking rowerowy, zadaszone przystanki komunikacji miejskiej oraz otwarty parking samochodowy dla 55 samochodów. Budynek oprócz obsługi podróżnych pełni funkcję handlowo- usługową – swoje miejsce znalazł tutaj kiosk, bistro oraz punkt kasowy. W budynku znajduje się również poczekalnia dla podróżnych oraz pomieszczenie dla kierowców. Wykonawcą inwestycji jest firma Budimex z Warszawy.

- Realizacja projektów inwestycyjnych w zakresie transportu publicznego, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, nie jest łatwa i zajmuje dużo czasu. CP „Sądowa" jest jedną z niewielu inwestycji, z których już można korzystać. To ogromna satysfakcja widzieć zakończony projekt. Mam nadzieję, że mieszkańcy Katowic udowodnią, że to przydatna i potrzebna inwestycja - podkreśla Joanna Świderska, dyrektor Departamentu Projektów Miejskich z Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

Centrum Przesiadkowe Sądowa to inwestycja o wartości 66 mln zł, z czego 43 mln zł pochodziły z dofinansowania z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Komunikacja Miejska

Od 30 września autobusy komunikacji miejskiej rozpoczęły obsługę przystanków zlokalizowanych przy Centrum Przesiadkowym Sądowa. Dla nadania priorytetu komunikacji  miejskiej przy inwestycji przebudowano układ drogowy, w tym także pojawiły się buspasy.

- Autobusy kursujące wahadłowo pomiędzy dworcem podziemnym przy Dworcu PKP a Centrum Przesiadkowym Sądowa będą bezpłatne dla wszystkich pasażerów. Pasażerowie nie muszą płacić za przejazd tymi autobusami, ani posiadać żadnych innych biletów. Pojazdy te będą oznaczone na wyświetlaczu informacjami, iż są liniami bezpłatnymi – informuje Bogusław Lowak, naczelnik wydziału transportu. - Na liniach komunikacji miejskiej przelotowych, obsługujących przystanek „Katowice Sądowa" jako przystanek pośredni, obowiązywać będzie taki sam cennik opłat, jak na wszystkich liniach komunikacji miejskiej.

Autobusy bezpłatne w kierunku Centrum Przesiadkowego Sądowa odjeżdżać będą ze stanowiska 10 na podziemnym dworcu autobusowym „Katowice Dworzec", z którego odjeżdżają również linie na lotnisko. Pasażerowie wysiadać będą na Centrum Przesiadkowym Sądowa na stanowisku przy ulicy Goeppert-Mayer w rejonie budynku dworca, natomiast przystanek początkowy do wsiadania w kierunku dworca podziemnego zlokalizowany będzie od strony ul. Sądowej, także w pobliżu budynku dworca. Autobusy te będą odjeżdżać w dni robocze średnio co 5 minut, w dni wolne średnio co 10 minut. Dojeżdżając z Węzła Sądowa bezpłatnym autobusem do podziemnego dworca autobusowego „Katowice Dworzec" można przesiąść się na poszczególne linie komunikacji miejskiej obsługujące ten dworzec, kursujące do większości dzielnic Katowic i niektórych miast ościennych, a także na połączenia kolejowe Kolei Śląskich i innych przewoźników.

Linie przelotowe obsługujące przystanek „Katowice Sądowa" zatrzymywać się będą również przy ulicy Sądowej, na sąsiednim stanowisku przystankowym. Są to linie autobusowe komunikacji miejskiej nr: 0, 11, 50, 110, 154, 177, 193, 296, 657 i 674, jadące od strony Placu Wolności w kierunku ul. Mikołowskiej lub ul. Słowackiego. Liniami tymi można bezpośrednio dojechać do dzielnic: Brynów, Ochojec, Piotrowice, Ligota, Stara Ligota, Panewniki, Osiedle Witosa, Osiedle Paderewskiego, Giszowiec, Nikiszowiec. Bilety komunikacji miejskiej można będzie na terenie Centrum Przesiadkowego Sądowa zakupić z automatu biletowego, który zlokalizowany jest obok przystanku autobusowego przy ulicy Sądowej, w pobliżu budynku dworca autobusowego, a także w kiosku który znajduje się na parterze budynku Centrum Przesiadkowego.

Przy ul. Goeppert-Mayer w obrębie Centrum Przesiadkowego Sądowa zlokalizowany został również przystanek linii lotniskowych AP, które zapewniają szybki, bezpośredni dojazd do Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice KTW w Pyrzowicach. Natomiast z pobliskich przystanków tramwajowych znajdujących się na ul. Gliwickiej dojechać można do Koszutki, Zawodzia, Szopienic, Załęża oraz sąsiednich miast: Chorzowa, Bytomia, Świętochłowic. Są to linie  tramwajowe nr: 7, 20, 43.

Autobusy dalekobieżne

Od 1 października pierwsi przewoźnicy rozpoczynają obsługę podróżnych z nowego Dworca Międzynarodowego w Katowicach. Na dzień dzisiejszy podpisane są umowy z przewoźnikami na łącznie 145 kursów:

  • UniBus Sp. z o. o. - kierunek Kraków i Gliwice
  • INTER Sp. z o. o. - kierunek Kraków (wspólnie z UniBus) oraz sezonowe Ustrzyki Górne, Łeba, Mielno, Poznań, Szczecin, Zakopane
  • Drabas P i Drabas K - kierunek Jastrzębie Zdrój, Żory
  • BuzzBus - kierunek Zator

- Kolejni przewoźnicy oczekują na odpowiednie zezwolenia, a także umowy. Uzgodnione rozkłady mamy z kolejnymi 8 przewoźnikami krajowymi oraz 2 przewoźnikami międzynarodowymi, m. in. Sindbad, FlixBus. Jesteśmy w trakcie uzgodnień z kolejnymi 12 przewoźnikami z Ukrainy, tu pierwsze umowy będą podpisane w przyszłym tygodniu. Pracujemy także nad stroną internetową, która będzie scalać wszystkie informacje dotyczące przewoźników i Międzynarodowego Dworca Autobusowego – mówi Paweł Cyganek, członek zarządu PKM Katowice.

Bilety na autobusy dalekobieżne można zakupić bezpośrednio u przewoźników lub w kasie znajdującej się na terenie dworca. Kasa funkcjonuje od 30 września od godziny 10:00. W kolejnych dniach już zgodnie z umową, tj. codziennie od godz. 5:00 do godz. 23:00.

Udogodnienia

Na terenie Centrum Przesiadkowego Sądowa działa już kiosk, w którym można zakupić prasę, artykuły spożywcze, bilety na komunikację miejską, a także pamiątki. Zlokalizowany jest on na parterze budynku obsługi podróżnych. Tuż obok znajduje się kasa, w której codziennie od godz. 5.00 do godz. 23.00 można zakupić bilety na autobusy dalekobieżne. Na parterze budynku znajdują się również toalety i przechowalnia bagażu. W samoobsługowych szaflach można zostawić bagaż, zarówno mniejszy, jak i duże torby i walizki. Aby skorzystać z szafki należy posiadać monetę 5 złotową, którą wrzucamy do mechanizmu zamykania szafki.

Na piętrze znajduje się punkt gastronomiczny. Oferta bistro obejmuje dania tzw. małej gastronomii, napoje gorące i zimne, przekąski, kanapki. Obok znajdują się również toalety oraz liczne miejsce do wypoczynku. Na piętrze dostępny jest telewizor oraz liczne gniazdka, w tym także USB. Cały obiekt jest dostępny bezpłatnym WIFI pod nazwą „Zaloguj się w Katowicach".

W Katowicach kładziony jest duży nacisk na działania związane z walką o czyste powietrze. Miasto w tym celu realizuje wiele działań, a jednym z filarów jest edukacja. Na terenie Centrum Przesiadkowego Sądowa – obok przystanków komunikacji miejskiej znajduje się lampa, której kolor będzie określać jakość powietrza. Przypomnijmy, że na terenie Katowic jest już ponad 120 czujników i ponad 150 wyświetlaczy z danymi z tych urządzeń w instytucjach miejskich.

Ważnymi udogodnieniami są również te obejmujące działania dla komunikacji indywidualnej. Dla rowerzystów w trakcie przebudowy układu drogowego zrealizowano połączenia rowerowe, zamontowano wiatę oraz stację rowerów miejskich. Kolejne udogodnienia dotyczą kierowców. Na terenie Centrum Przesiadkowego Sądowa, można skorzystać z miejsc postojowych „Kiss&Ride" zlokalizowanych przy ul. Goeppert-Mayer, umożliwiających zatrzymanie samochodu do 3 minut lub z parkingu. Preferowany jest na nim postój do jednej godziny, co znalazło odzwierciedlenie w wysokości stawek. Pierwsza godzina kosztuje 2 zł, natomiast każda następna – 10 zł. Opłatę można wnosić w parkomatach przy pomocy gotówki lub bankowej karty płatniczej. Za postój bez widocznego potwierdzenia uiszczenia opłaty w postaci opłaconego biletu parkingowego naliczana będzie opłata w wys. 369 zł. Parking posiada 55 miejsc parkingowych, w tym 4 miejsca dla osób z niepełnosprawnością.

Uroczyście otwarto Centrum Przesiadkowe Sądowa w Katowicach

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również