Katowice - portal miejski mojeKatowice.pl

Wiadomości z Katowic

Urodziny Katowic 2019 - wystąpi Abradab, Dżem, Czesław Mozil, Maciek Lipina i inni

  • Dodano: 2019-07-19 12:00

Już we wrześniu Katowice będą obchodziły swoje 154 urodziny, na tę okazję przygotowano mnóstwo atrakcji, a tegoroczne święto miasta "Kocham Katowice" zapowiada się bardzo ciekawie.

Program muzyczny sobotniej imprezy stworzy Abradab

W tym roku główny program urodzin miasta stworzy Abradab, założyciel legendarnej grupy Hip-Hopowej Kaliber 44 - ale to bynajmniej nie oznacza monotonii, bo wśród zaproszonych przez niego gości będą artyści reprezentujący różne gatunki i klimaty muzyczne, a repertuar zapowiada się naprawdę mozaikowo.

– Połączenie hasła Kocham Katowice z tytułem Miasta Muzyki układa mi się w proste twierdzenie: kocham muzykę w Katowicach. Dzień 14 września będzie idealny, aby to okazać. W tym celu zaprosiłem do współpracy artystów od wielu lat nierozerwalnie związanych z regionem oraz z gatunkiem muzycznym mi najbliższym. Pojawi się więc Rahim i Fokus, czyli Pokahontaz, swoją obecność potwierdził również Miuosh oraz DJ Eprom wraz ze swoim projektem Sztigar Bonko, nie zabraknie również klasyki Kalibra 44. Hip-hop to idea muzycznych kolaboracji i gościnnych nagrań - tak też będzie i w tym przypadku, znane utwory zyskają nowe brzmienie i aranże dzięki muzykom z zespołu Coma i specjalnie przygotowanym zwrotkom. Aby wzbogacić koncert zaprosiłem do koncertu gości niezwiązanych z gatunkiem hip hop, jak urodzony w Zabrzu Czesław Mozil, z którym przygotowujemy podróż w krainę bluesa. Usłyszymy również Maćka Lipinę oraz Jana Gałacha – mówi Abradab.

Abradab wraz ze swoimi muzycznymi przyjaciółmi zagrają w sobotę 14 września w plenerze Strefy Kultury w Katowicach, ale to nie jedyna atrakcja, jaka czeka nas podczas tegorocznych urodzin miasta.

Urodziny Miasta to także muzyczne kolaboracje. W tym roku legendarny Dżem spotka się na jednej scenie z muzykami Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, a mistrzowie world music Vołosi z węgierskim wirtuozem skrzypiec Féliksem Lajkó. W bałkańskim klimacie będzie także koncert uwielbianej przez polskich fanów bośniackiej formacji Dubioza Kolektiv - informuje katowicki Urząd Miasta.

Ogólny program tegorocznych Urodzin Katowic przedstawia się następująco

12 września - czwartek

12:00 - Rynek - Otwarcie Urodzin Miasta

Rozpoczęcie urodzin miasta obwieszczą mieszkańcom aż cztery orkiestry dęte, które o godzinie 12 rozpoczną swój muzyczny marsz przez centrum Katowic, aby ostatecznie spotkać się na Rynku. Tam, już wspólnie, zagrają uroczysty utwór.

13 września - piątek

19.00 - Sala koncertowa NOSPR - Koncert Dżem Symfonicznie

W ramach Urodzin Miasta odbędzie się również koncert innej, muzycznej legendy - zespół Dżem zagra w akompaniamencie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Dżem Symfonicznie od wielu lat cieszy się ogromnym powodzeniem, tym razem jednak po raz pierwszy śląscy bluesmani zagrają wraz z muzykami NOSPR-u.

Na ten koncert bilety będą w sprzedaży od połowy sierpnia w kasie NOSPR.

14 września - sobota

10:00 - od rana w Strefie Kultury działać będzie przygotowana Strefa Dziecka, w której nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych katowiczan.

Wczesnym popołudniem na scenie Strefy Kultury pojawią się również młode, katowickie zespoły oraz DJ DRK, gość z Saint-Etienne, francuskiego miasta partnerskiego Katowic.

15:00 - Strefa Kultury w Katowicach - Abradab i przyjaciele, czyli "Miasto jest nasze"

Najlepsi polscy muzycy zagrają na katowickiej scenie, a przewodził im będzie w tym roku mocno związany ze stolicą Górnego Śląska Abradab. Wśród artystów pojawią się między innymi: Rahim i Fokus, czyli Pokahontaz, Miuosh, DJ Eprom wraz ze swoim projektem Sztigar Bonko, pojawią się również klasyki Kalibra 44. Na scenie wystąpi także Czesław Mozil, Maciek Lipina, Jan Gałąch i inni.

22:00 - Fabryka Porcelany - Dubioza Kolektiv [BiH]

Kapela rodem z Bośni i Hercegowiny. Dubioza Kolektiv to żywiołowy, bałkański folk z elementami reggae, punk-rocka, hip-hopu, ska, funku i muzyki elektronicznej.

15 września - niedziela

18:00 - Sala koncertowa Miasta Ogrodów - Vołosi & Féliks Lajkó

Wirtuoz skrzypiec Félix Lajkó, przez krytyków porównywany do Paganiniego (Simon Brughton dla „Songlines Magzine"), po raz pierwszy wystąpił z kapelą Volosi podczas koncertu „Muzyka z Karpat 1" w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE w listopadzie 2018 roku. Ten ceniony węgierski skrzypek pochodzi z Wojwodiny – wielokulturowego i wieloetnicznego miasta obecnie w granicach Serbii. To tam bije źródło jego niepowtarzalnego stylu. Twórczość Lajkó cechuje swoboda improwizacji. Artysta bez skrępowania sięga i przekracza różnorodne konwencje stylistyczne; tradycyjną formę muzyki symfonicznej łączy nie tylko z żywiołem i „nieokrzesaniem" muzyki folkowej ale i z brzmieniami z pogranicza jazzu i punk rocka.

Koncert dedykowany katowickim Seniorom (bezpłatne zaproszenia będą dystrybuowane poprzez organizacje skupiające Seniorów). Pula biletów dla pozostałych gości trafi do sprzedaży pod koniec lipca.

Artystów ma być zresztą o wiele więcej, lecz póki co pełna lista nie została jeszcze ujawniona.

Prezydent Katowic Marcin Krupa zaprasza na Urodziny Miasta

– Urodziny Miasta są doskonałą okazją, żeby przypomnieć, jak wielkim i różnorodnym muzycznym potencjałem dysponują Katowice. Dlatego zapraszamy mieszkańców na wspaniałe koncerty, w których artyści związani z Katowicami spotykają się z czołówką polskich muzyków lub gośćmi z zagranicy, bo jako Miasto Muzyki UNESCO jesteśmy też miejscem kreatywnych spotkań na poziomie międzynarodowym – mówi Marcin Krupa, Prezydent Miasta Katowice.

Za jakiś czas poznamy zapewne bardziej szczegółowy harmonogram zbliżających się Urodzin Katowic.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.