Wiadomości z Katowic

VI Katowicki Dzień Seniora

  • Dodano: 2021-10-08 06:45, aktualizacja: 2021-10-08 06:59

Katowiccy policjanci uczestniczyli w VI Katowickim Dniu Seniora zorganizowanym przez Stowarzyszenie FAMI.LOCK we współpracy z Urzędem Miasta Katowice. Podczas wydarzenia policjanci rozmawiali z seniorami o ich bezpieczeństwie.

Katowicki Dzień Seniora zgromadził na Rynku wielu naszych seniorów. Święcie towarzyszyły występy artystyczne tj. koncerty, przedstawienia teatralne, projekcje filmowe oraz występy estradowe. Podczas wydarzenia katowiccy policjanci zorganizowali stanowisko profilaktyczne, na którym rozmawiali z seniorami o zagrożeniach, jak i bezpieczeństwie m.in.: w domu, przez telefon, czy w ruchu drogowym. Mundurowi mając na uwadze, że oszuści podszywający się pod policjantów wciąż działają i wyłudzają od seniorów wszystkie oszczędności przeprowadzili wśród najstarszych mieszkańców Katowic konkurs z nagrodami. Zadanie polegało na zaapelowaniu do seniorów o ostrożność, dyskrecję i ograniczone zaufanie podczas rozmowy telefonicznej w celu ochrony swojej osoby i finansów. Konkurs cieszył się wśród uczestników wydarzenia dużym zainteresowaniem. Każdy uczestnik konkursu dla zwiększenia swojego bezpieczeństwa otrzymał broszurę „Bezpieczny senior” oraz odblask. Do konkursu przystąpiło 36 osób, spośród których policjanci wyróżnili cztery osoby. Wyniki konkursu na dużej scenie ogłosiła policjantka koordynująca program profilaktyczny dla seniorów „Bezpieczna Przystań” Komendy Miejskiej Policji w Katowicach. Laureatów konkursu obdarowano m.in.: parasolami i torbami na zakupy z odblaskami oraz nazwą ww. programu, czy karty ICE.

I miejsce zajęła p. Marzena, której apel brzmi:

"Drogi seniorze!

Choć wścibskim być nie wypada

to dzisiaj taka moja rada:

gdy przez telefon ktoś chce Cię oszukać

to niech uda Ci się taka sztuka:

ciągle zadawaj mu pytania

i nie dopuszczaj go do zdania.

Nie bój się mówić NIE

zgadzać nie musisz się.

A potem trzeba nerwy schować

i nawet trochę pożartować.

Powiedz, że musisz to skonsultować

i że to wtrącasz niby żartem

ale Twój sąsiad jest policjantem.

No to przekazujesz mu zaraz rozmowę

no i wybawienie gotowe.

No i pamiętaj: uśmiech jest dobry na wszystko.”

II miejsce zajęła p. Barbara, która tak do seniorów zaapelowała:

„Seniorze!

Nie ufaj obcej osobie, która do Ciebie dzwoni.

Bądź ostrożny w rozmowie z nieznajomą osobą i nie ujawniaj informacji na temat swoich pieniędzy czy danych osobowych. Policja i Twój bank nie dzwoni z prośbą o podanie danych poufnych, tylko oszust.”

III miejsce zajęła p. Maria, która wystosowała do seniorów taki apel:

"Gdy dzwoni do seniorów osoba przedstawiająca się jako policjant zajmujący się grupą przestępczą, która twierdzi, że są narażone jego pieniądze ulokowane w banku należy się rozłączyć, mimo że radzi, aby tego nie robić i przedzwonić od razu na numer 997. To oszuści!"


Zwycięzcom gratulujemy

Podczas Katowickiego Święta Seniorów policjantom towarzyszyli partnerzy programu profilaktycznego dla seniorów „Bezpieczna Przystań” tj. przedstawiciele Narodowego Banku Polskiego Oddziału w Katowicach, z którymi można było porozmawiać o bezpiecznych finansach, przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach, którzy udzielali informacji o zabezpieczeniu socjalnym, strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, którzy przypominali seniorom zasady bezpieczeństwa przeciwpożarowego oraz zaprezentowali wóz strażacki ze sprzętem specjalistycznym wykorzystywanym podczas akcji ratunkowo – gaśniczych. Ponadto do wspólnych działań przyłączyli się przedstawiciele Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Katowicach, którzy za pomocą symulatora dachowania przypominali seniorom, jak ważna jest dla naszego bezpieczeństwa jazda samochodem zgodnie z obowiązującymi ograniczeniami prędkości, a także w zapiętych pasach bezpieczeństwa i z zabezpieczonymi przedmiotami w pojeździe.

Dziękujemy za wspólne działanie!

Google NewsSubskrybuj mojeKatowice.pl z Google News

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również