Wiadomości z Katowic

W hołdzie górnikom „Wujka” - powstaje nowe Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

  • Dodano: 2020-10-08 17:00

W Katowicach-Brynowie powstaje nowa siedziba Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności. Na jej potrzeby adaptowany jest budynek przy ulicy Wincentego Pola 65 funkcjonujący jako Muzeum – Izba Pamięci Kopalni „Wujek”. Prace zostaną zakończone w maju przyszłego roku, a projekt jest wspólnym przedsięwzięciem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego oraz miasta Katowice.

Budowa będzie kosztowała 15 mln zł.

ŚCWiS zajmie powierzchnię 1300 metrów kwadratowych. Muzeum utworzono z inicjatywy Społecznego Komitetu Pamięci Górników KWK „Wujek” poległych 16 grudnia 1981 roku podczas pacyfikacji kopalni przez oddziały ZOMO.

- W salach zostaną nie tylko umieszczone pamiątki z okresu stanu wojennego. Kluczowe będą sceny inscenizacji tamtych wydarzeń i związane z nimi scenografie. Jest to hołd złożony poległym górnikom. Zresztą w tym miejscu, gdzie mieści się siedziba centrum, zlokalizowana była rampa, z której strzelano do protestujących górników – podkreśla Robert Ciupa, dyrektor ŚCWiS.

Powstanie ŚCWiS ma szczególne znaczenie dla Stanisława Płatka, działacza związkowego, jednego z przywódców strajku w KWK „Wujek”

- Pamięć o tym czego doświadczyliśmy nie może nigdy się zatrzeć.  Naszym obowiązkiem jest przekazywanie prawdy kolejnym pokoleniom – mówi Stanisław Płatek.

- Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w tworzonej formule będzie miejscem pamięci i edukacji. Chcemy młodym pokoleniom pokazać drogę,  jak trudna i dramatyczna była droga do wolności. Pamięć o wydarzeniach z grudnia 1981 roku jest częścią naszej tożsamości. Górnicy z kopalni „Wujek” przelali swoją krew, byśmy mogli dzisiaj żyć w wolnym, demokratycznym kraju. Nigdy nie możemy zapomnieć,  jak wielkim złem był komunizm – podsumowuje marszałek Jakub Chełstowski.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.