Wiadomości z Katowic

W Katowicach ruszyła kolejna akcja "Bezpieczny Maluch"

  • Dodano: 2020-01-14 07:45, aktualizacja: 2020-01-13 11:46

Katowiccy policjanci, mając na uwadze, że najważniejsze jest bezpieczeństwo dziecka, rozpoczęli IX edycję programu profilaktycznego „Bezpieczny Maluch”, w którym biorą udział starszaki z katowickiego Giszowca.

Na spotkaniu z policjantami dzieci miały okazję zobaczyć z bliska ich mundury, wyposażenie do służby w tym policyjny radiowóz.

W trakcie spotkania dzieciom towarzyszył pies do zadań specjalnych o imieniu Kora
 

Dzieci biorące udział w programie czeka niesamowita przygoda, a zarazem nauka wielu bezpiecznych zasad i właściwych zachowań od różnych specjalistów m.in.: policjanta, strażaka, ratownika medycznego i wodnego, leśniczego, sędziego, kuratora, operatora numeru alarmowego 112. Spotkaniom będzie towarzyszyć Sznupek – maskotka śląskiej policji.


Na pierwszym spotkaniu dzieci poznały policjantów z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Katowicach mł.asp. Agnieszkę Krzysztofik koordynatora programu oraz asp. szt. Łukasza Brzezińskiego – przewodnika psa służbowego. Funkcjonariusze opowiedzieli dzieciom, na czym polega ich praca, poinformowali, że w trudnych sytuacjach mogą liczyć na ich pomoc, podchodząc do nich na ulicy lub dzwoniąc na numer alarmowy 112. Ponadto przedszkolaki poznały, jak należy bezpiecznie zachowywać się w obecności psa, aby nie zrobił im krzywdy. Dzieci ćwiczyły dwie postawy „żółw i drzewo”, które chronią przed atakiem agresywnego psa. Ogromną frajdę sprawiło starszakom poznanie psa służbowego o imieniu Kora, która jest specjalistą od wyszukiwania zapachów narkotyków. Przedszkolaki poznały, na czym polega praca psa służbowego oraz zobaczyły go w akcji, jak szuka i znajduje schowane w różnych miejscach zapachy. Na zakończenie dzieciaki mogły zobaczyć policyjny radiowóz oraz otrzymały pamiątkowe naklejki – odznaki z napisem „Przyjaciel Policjanta”.


Katowickie przedszkola nr 59, 61, 64 i 91, które w tym roku uczestniczą w programie otrzymały plakaty promujące program oraz pluszową maskotkę Sznupka, który będzie towarzyszył dzieciom podczas realizacji całego programu.
Program profilaktyczno-edukacyjny „Bezpieczny Maluch” jest autorskim projektem Komendy Miejskiej Policji w Katowicach, którego zadaniem jest podniesienie bezpieczeństwa wśród katowickich sześciolatków. Program w sposób kompleksowy obejmuje bezpieczeństwo dziecka w wybranych obszarach tj.: w kontakcie z osobą obcą i psami, podczas wypoczynku nad wodą i w górach. Uczy jak zachować się m.in. w czasie pożaru lub innej sytuacji wystąpienia zagrożenia życia i zdrowia. Ponadto podczas zajęć poruszana jest tematyka relacji rówieśniczych.

Partnerami programu są Urząd Miasta (Wydział Edukacji i Sportu, Wydział Zarządzania Kryzysowego), Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Katowicach, Nadleśnictwo Katowice, Sąd Rejonowy Katowice – Zachód w Katowicach oraz Centrum Powiadamiania Ratunkowego Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.


Do IX edycji programu zaprosiliśmy dwóch nowych partnerów Zarząd Transportu Metropolitalnego oraz Hufiec Katowice z Związku Harcerstwa Polskiego, dzięki którym dzieci poznają bezpieczeństwo podczas poruszania się komunikacją miejską oraz w podczas górskich wędrówek.
Zapraszamy do śledzenia relacji ze spotkań...

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.