Katowice - portal miejski mojeKatowice.pl

Wiadomości z Katowic

W trosce o czyste powietrze - podsumowanie działań antysmogowych w województwie

  • Dodano: 2020-10-07 11:00

Władze regionu podsumowały wdrażanie uchwały antysmogowej w województwie śląskim i działania związane z ochroną powietrza.

W konferencji prasowej uczestniczył marszałek Jakub Chełstowski oraz Izabela Domogała, członek Zarządu Województwa Śląskiego

-Troska o środowisko naturalne oraz jakość życia mieszkańców naszego województwa są priorytetem Zarządu i Sejmiku Województwa Śląskiego. Jesteśmy szczególnym regionem w skali kraju z uwagi na wysoki stopień urbanizacji i uprzemysłowienia. W czerwcu Sejmik przyjął Program ochrony powietrza dla województwa śląskiego, a we wrześniu zaktualizowano strategię rozwoju regionu do 2030 r. pod nazwą „Zielone Śląskie. Oba dokumenty, wraz z realizowaną z powodzeniem od 3 lat uchwałą antysmogową wpisują się w cele transformacji energetycznej regionu, która trwa nieprzerwanie w różnej formule już od 30 lat. Zielone Śląskie to kompletna transformacja w ramach posiadanych środków, które pojawiły się w programach rządowych, środków z Unii Europejskiej oraz środków regionalnych” - podkreślał marszałek województwa, Jakub Chełstowski.

W ramach ewaluacji uchwały antysmogowej do wszystkich gmin województwa zostanie wysłana ankieta badająca potrzeby samorządów w zakresie prowadzonych przez nie działań

Analiza tych potrzeb i doświadczeń gmin może doprowadzić do wprowadzenia zmian w uchwale, co ułatwi samorządowcom walkę ze smogiem. Istotne jest też zapewnienie funduszy niezbędnych do realizacji tych działań, przede wszystkim w ramach tworzonego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2021-2027. Wyniki ankiety pozwolą władzom regionu tak zaprogramować środki finansowe, aby nie zabrakło funduszy na proces poprawy jakości powietrza.

Izabela Domogała wspominała o innych działaniach związanych z ochroną powietrza, realizowanych przez władze regionu. To m.in. powołanie doraźnej komisji ds. klimatu w Sejmiku Województwa Śląskiego, przyjęcie programu ochrony powietrza, czy działania edukacyjne skierowane do najmłodszych mieszkańców, w tym przekazanie przedszkolom z regionu 500 oczyszczaczy powietrza ( w tym roku do przedszkoli trafi kolejnych 1000 oczyszczaczy powietrza). Konferencję prasową na język migowy tłumaczył Adam Leśniak, pracownik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Województwo Śląskie wychodzi w ten sposób naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom środowiska osób z niepełnosprawnościami i usuwa bariery komunikacyjne.

Obowiązująca uchwała antysmogowa zawiera szereg ograniczeń w stosowaniu paliw i nakazuje (w określonym terminie) wymianę źródeł ciepła

Marszałek Jakub Chełstowski zaapelował do samorządów o wypełnienie ankiety, która znajduje się na stronie powietrze.slaskie.pl. Ankietę należy przesłać do 30 października 2020 roku. Wszelkie informacje dostępne są pod numerami telefonu: 032 77 99 154 oraz 032 77 99 171.

Podsumowanie wyników ankiet zostanie przedstawione podczas debaty z udziałem ekspertów i przedstawicieli samorządów, która odbędzie się 6 listopada br., w Sali Sejmu Śląskiego. Debata przeprowadzona zostanie w formule hybrydowej (udział osobiście lub on-line ). Szczegóły związane z wydarzeniem będą dostępne na stronie powietrze.slaskie.pl.

Zobacz także

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • artur

    Ja cieszę się ze wszystkich działań mających na celu pozbycie się smogu. Sam już jakiś czas temu wymieniłem kopciucha na ekologiczny kocioł EEI PELLETS od kostrzewy. nie musze praktycznie przy nim chodzić, jest bezpieczny, ekologiczny i cichy.. polecam każdemu kto ceni wygodę i swój czas!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.