Wiadomości z Katowic

Wodny plac zabaw powstaje na osiedlu Tysiąclecia

 • Dodano: 2021-02-23 07:45, aktualizacja: 2021-02-23 08:01

W Katowicach ruszyła budowa kolejnego wodnego placu zabaw. Inwestycja realizowana jest na osiedlu Tysiąclecia w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Będzie to już czwarta tego typu atrakcja w mieście.

Zakończenie prac planowane jest na połowę maja 

Wodny plac zabaw to przestrzeń umożliwiająca wspólne, rodzinne spędzanie czasu. Pierwszy tego typu obiekt powstał w Dolinie Trzech Stawów i był pomysłem zgłoszonym w ramach Budżetu Obywatelskiego. Dwa kolejne powstały w Piotrowicach i na Załężu. Ten na osiedlu Tysiąclecia, to ponownie inwestycja w ramach Budżetu Obywatelskiego. Bardzo mnie to cieszy, bo pokazuje, że mieszkańcy mają doskonałe narzędzie do realnego zmieniania swojego otoczenia. Poprzez Budżet Obywatelski powstają nowe ławki, chodniki, drogi rowerowe, tysiące książek trafiło do bibliotek. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców Katowic, dzieci i młodzież mogą korzystać między innymi z wodnych placów zabaw – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Wodny plac zabaw powstaje w rejonie ul. Ułańskiej i al. Księżnej Jadwigi Śląskiej. Umowa na projekt i budowę wodnego placu zabaw na osiedlu Tysiąclecia została podpisana 14 sierpnia 2020 r. Wykonawca zaadoptował dokumentację projektową zrealizowanego już wcześniej w Katowicach wodnego placu zabaw i dostosował ją do istniejących warunków terenowych oraz infrastruktury podziemnej w tej lokalizacji. 

11 lutego br. uzyskano prawomocne pozwolenie na budowę, więc wkrótce wykonawca przystąpi do rozpoczęcia robót budowlanych, które potrwają 9 miesięcy od dnia podpisania umowy. Wodny plac zabaw ma być gotowy w połowie maja. Koszt inwestycji to 2 065 170 zł.

Nowy wodny plac zabaw, podobnie jak te już istniejące, będzie podzielony na strefy dla młodszych i starszych dzieci. Obiekt będzie ogrodzony, otoczony murkiem z siedziskami i wyposażony w zaplecze sanitarne, oraz ławki i stojaki dla rowerów. Rozrywkę zapewnią urządzenia wodne z dyszami i tryskaczami i fontannami, m.in.: armatka wodna, kwiatki nabierające wodę i gejzer ziemny. Plac zostanie objęty monitoringiem. Będzie bezpłatny i otwarty dla wszystkich. Inwestycja realizowana jest w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Wszyscy na osiedlu Tysiąclecia i w okolicach czekaliśmy z niecierpliwością, aż rozpoczną się prace przy budowie wodnego placu zabaw, na który głosowaliśmy już w 2019 roku. Nie możemy doczekać się końca prac i mamy nadzieję, że dzieci spędzające lato w mieście będą mogły korzystać z tej niebywałej atrakcji oraz, że nie przeszkodzi nam w tym pandemia i wodny plac zabaw zostanie normalnie uruchomiony – mówi Agnieszka Piątek, inicjatorka powstania wodnego placu zabaw.

W Katowicach działają już trzy wodne place zabaw:

 • Dolina 3 Stawów,
 • ul. Gliwicka 214 (Załęże)
 • zbieg ulic Radockiego i Biedronek (Piotrowice)

Komentarze (4)    dodaj »

 • Wściekła

  Brawo, popieram Pana całkowicie! Jestem mieszkanką bloków przy którym będzie się znajdował ten przeklęty obiekt. Ciężko będzie teraz spokoju wypocząć na balkonie słysząc od rana do nocy nieustanne wrzaski.

 • Lesław S.

  A kiedy było jakiekolwiek referendum ? Czy ktoś pytał o zdanie mieszkańców ? Ostatni kawałek zielonego miejsca będzie zabetonowany. Skandal !! Zamiast dbać aby było więcej terenów zielonych, żeby zadbać o dodatkowe ławki dla seniorów to ktoś kosztem ostatniego skrawka zieleni zafunduje nam dodatkowy hałas i zgiełk. Czy pomyślał ktoś, że zwiększy się ilość samochodów ? Gdzie będą parkować przyjezdni? Skandal !! Jeśli już ktoś chciał się wykazać i zmarnować pieniądze to trzeba było pomyśleć i zrobić coś na zasadzie zielonego kącika dla seniora. Gdzie Ci starsi ludzie którzy w większości zamieszkują osiedle Tysiąclecia mają w spokoju i z ostatnim kawałkiem zieleni odpoczywać i cieszyć się resztą życia ?? Brak wyobraźni pomysłodawcy spowodowana była chyba chęcią wydania pieniędzy i samorealizacji dla własnej korzyści. Ale jakiej korzyści ? Awansu w pracy ? Premi ? Totalna żenada i skandal na miarę małostkowych urzędników. !!!!

 • Bartek

  Zieleń to do lasu a sieniorzy na emeryturę w domu

 • Kazik

  Faktycznie, zielony kawałek... zasrany przez psy zielony kawałek. Kto tam przez te lata wchodził w innym celu jak potrzeba psa? Realizacja ta jest pokłosiem głosowania w budżecie obywatelskim. Kto na to głosował, nie mieszkańcy? Niech te nasze dzieci i wnuki coś maja, niech nie myślą o głupotach. A my starzy? niestety e większości potrafimy tylko marudzić ...

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również