Wiadomości z Katowic

Wystawa podziemna Muzeum Śląskiego

  • Dodano: 2022-04-14 13:15, aktualizacja: 2022-04-14 14:31

Od piątku 8 kwietnia w Muzeum Ślaskim prezentowana jest wystawa dzieł Ludwiki Ogorzelec. Wcześniej jej dzieła były ukazywane w różnych innych zakątkach świata m.in.: Chinach, Kanadzie, Korei, Bangladeszu czy Szwajcarii.

Wystawa podziemna

Nowa ekspozycja nosi tytuł "Wystawy podziemnej", a jej program artystyczny powstał w roku 1981. Od tego czasu był rozwijany i modyfikowany o nową twórczość. Wystawa Ludwiki Zgorzelec składa się z rzeźb mobilnych pochodzących z paryskiej pracowni artystki oraz trzech instalacji side-specyfic, które bezpośrednio nawiązują do architektury Muzeum Śląskiego. Pierwsza z nich o nazwie Antygrawitacja II z cyklu Krystalizacja przestrzeni to rzeźba, którą przeniesiono z Zamku Ujazdowskiego w Warszawie. Druga nosi tytuł Pochylnia z cyklu Krystalizacja przestrzeni, która będzie prowadziła gości wystawy w linii pochyłej od -2 piętra, aż do -4 piętra muzeum. Ostatnia z instalacji Rapsodia przezroczysta z cyklu Krystalizacja przestrzeni będzie znajdować się w holu głównym budynku. Do jej stworzenia użyto linek stalowych, rozświetlonego szkła, a całość jest urozmaicona z efektami dźwiękowymi. Podczas tej, trzeciej części wystawy usłyszymy utwór Mirosława Muzykanta, zabrzańskiego kompozytora. Muzyk specjalnie na tę okazję skomponował ponad godzinny utwór o tej samej nazwie, co trzecia z instalacji, czyli Rapsodia Przeźroczysta.  

Ludwika Ogorzelec urodziła się w 1953 roku na Dolnym Śląsku.

Studiowała we Wrocławiu, gdzie uzyskała tytuł magistra w katedrze rzeźby, a swoją edukację kontynuowała we Francji. W roku 1985 zamieszkała na stałe w Paryżu, gdzie dalej rozwijała swą działalność, współpracując z prestiżowymi paryskimi galeriami. Jej wystawy prezentowane były na całym świecie, w Polsce ostatni raz w latach 2020/2021 w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Była to jej 107. wystawa indywidualna. Ludwika Ogorzelec była również laureatką nagrody Prezydenta RP, a z tej okazji została utworzona jedna z jej instalacji, nosząca tytuł "Sięgając po niemożliwe".

Zapraszam człowieka do wnętrza mojej rzeźby, gdzie przestaje być jedynie widzem [...]  Podążając za zmieniającym się obrazem rysunku linii w przestrzeni, zmuszony jest do dostosowania swojego ciała do sytuacji przestrzenne. Tak więc jego emocje natury estetycznej poszerzone są o emocje wynikające z niecodziennej sytuacji przestrzennej, burzącej stereotypy zachowań [Ś] Energia wprowadzona przeze mnie to linia, mówiąca właściwościami materiału, z którego pochodzi, oraz obraz i sytuacje, które stwarza w przestrzeni przez różne porządki wzajemnych przecięć: geometrię, chaos i koncentrację, rozbicie, rytmy, kontrasty, podobieństwa. - pisze w swoim programie autorka wystawy.

Adres: Muzeum Śląskie w Katowicach ul. T. Dobrowolskiego 1
Wystawa czasowa w dniach: 08.04 - 2.10.2022
Wejściówki do muzeum można zakupić tutaj


Źródło: Zofia Nowak

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.