Wiadomości z Katowic

XVI Memoriał pamięci tytanom. W hali "Kolejarza" odbyły się wyjątkowe zawody zapaśnicze

  • Dodano: 2023-10-16 12:00, aktualizacja: 2023-10-16 14:53

W Katowicach odbył się XVI Memoriał im. Jana Czai i Jana Adamaszka w zapasach w stylu klasycznym, kontynuując wspaniałą tradycję tego sportu w Polsce. Zawody w hali "Kolejarz" MOSiR Katowice dostarczyły w sobotę wielu sportowych emocji.

Wielkie święto zapaśniczej tradycji w Katowicach

Organizatorem tego prestiżowego wydarzenia był Zapaśniczy Uczniowski Klub Sportowy GKS Katowice, klub o długiej i bogatej historii w świecie zapasów. Współorganizację zapewniali: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, który pomagał zabezpieczyć halę i dostarczyć niezbędny sprzęt do zorganizowania zawodów oraz Śląski Urząd Marszałkowski.

– Warto docenić, że zapasy to dyscyplina sportowa o bogatej historii, sięgającej czasów starożytnych. Rozgrywki te były znane w tak różnych miejscach jak Starożytny Rzym, Grecja czy Egipt. Fascynujące jest, że najdłuższa walka w historii zapaśniczej odbyła się podczas Igrzysk Olimpijskich i sięga aż 12 godzin. Dzisiaj ta dyscyplina staje się coraz bardziej popularna, a regularne treningi nie tylko wzmacniają ciało, ale także korzystnie wpływają na naszą psychikę – mówi dyrektor MOSiR, Daniel Muc.

Katowice oddają hołd dwóm legendom zapaśnictwa

Memoriał upamiętniał dwie wybitne postacie w historii zapasów - Jana Czaję i Jana Adamaszka. Obaj byli znakomitymi zawodnikami, trenerami i działaczami, którzy przyczynili się do rozwoju tego sportu w Polsce. Jan Czaja, urodzony w 1997 roku, nie tylko święcił triumfy na macie, ale także walczył na polu walki podczas II wojny światowej. Po zakończeniu kariery sportowej oddał się trenowaniu młodych talentów i organizacji zapaśniczych zawodów na najwyższym poziomie.

Wspólnie z Janem Adamaszkiem stworzyli wyjątkowy duet, który przyczynił się do wychowania wielu znakomitych zapaśników, w tym takich sław jak Andrzej Supron, Jan Dołgowicz, Roman Bierła i Stanisław Krzesiński. Mimo że Jan Czaja odszedł od nas w 2006 roku, jego dziedzictwo w świecie zapasów żyje nadal, a  ogromny wkład w ten sport jest doceniany przez miłośników i zawodników. W ciągu wielu lat pracy otrzymał liczne, zaszczytne odznaczenia i wyróżnienia jak Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Nagroda Indywidualna Czerwonej Róży oraz Złota Odznaka Polskiego Związku Zapaśniczego.

XVI Memoriał im. Jana Czai i Jana Adamaszka w Katowicach nie był tylko wyjątkowym turniejem zapaśniczym, ale także okazją do uczczenia dwóch wielkich postaci, które przyczyniły się do rozwoju tego sportu w Polsce. To wydarzenie kontynuowało piękną tradycję zapasów w Polsce i jednocześnie hołdowało dwóm niezapomnianym postaciom, których wkład pozostaje nie do przecenienia.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również