Wiadomości z Katowic

XXIX Międzynarodowy Festiwal Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych

  • Dodano: 2019-10-10 10:00

W dniach 13–27 października Instytut Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia” zaprasza na XXIX Międzynarodowy Festiwal Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych.

W tym roku to 32 koncerty z udziałem młodych artystów – solistów i zespołów kameralnych, którzy zdobywając konkursowe nagrody i wznosząc się na wyżyny swojej kreatywności, zadziwiają muzyczną dojrzałością i pasją do sztuki muzycznej. Ich kreacje zawsze stają się dla publiczności źródłem wielu przeżyć estetycznych, emocji i wzruszeń.

Wśród koncertów festiwalowych odnaleźć można kilka w całości dedykowanych konkursom muzycznym, z którymi „ Silesia” współpracuje od lat, przekazując do dyspozycji jury nagrody w postaci zaproszeń na koncerty w Katowicach. Tym razem zaśpiewają m.in. laureaci XVIII Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu, XXI Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Imricha Godina IUVENTUS CANTI we Vrablach, III Międzynarodowego Konkursu Solowej Wokalistyki Sakralnej ARS ET GLORIA w Katowicach. W dniu 17 października – dla Chopina – zagrają laureaci V Międzynarodowego Podkarpackiego Konkursu Chopinowskiego w Rzeszowie, a w pianistycznej części festiwalu wystąpi także laureat Estrady Młodych Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku.

Możemy się spodziewać, że wielkich muzycznych emocji dostarczą melomanom laureaci I nagród, specjalności klarnet i perkusja, prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Muzycznego ARD w Monachium, którego 68. edycja odbyła się pomiędzy 2 a 20 września br. Polecamy również Państwa uwadze jedyny w swoim rodzaju koncert „Concerto di viole” z udziałem gości z Werony, wybitnych artystów Accademia Strumentale Italiana.

W Katowicach uczestnicy festiwalu wystąpią nie tylko w tak rozpoznawalnych miejscach jak Sala Koncertowa i Aula im. Bolesława Szabelskiego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego, Sala Kameralna NOSPR, Studio Koncertowe Radia Katowice, Biblioteka Śląska, Państwowa Szkoła Muzyczna im. Mieczysława Karłowicza czy Muzeum Archidiecezjalne. Prawdziwy kalejdoskop muzycznych specjalności i różnorodnych programów koncertowych czeka na melomanów w wielu miejscach odległych od centrum miasta. Warto więc wybrać się na koncerty do kościołów Podwyższenia Krzyża Św. i św. Herberta na Osiedlu Witosa i św. Anny do Nikiszowca, do miejskich domów kultury w Ligocie, na Koszutce, na Osiedlu Tysiąclecia, do Piotrowic, Załęża czy do Szopienic, aby poznać nowe kulturalne miejsce na mapie Katowic – Scenę za szybą. Jak zawsze śląscy artyści odbędą koncertowe podróże, w tym roku do Słupska, Sandomierza, Nowego Sącza, Zakopanego, Brzeska, Kędzierzyna-Koźla, a nawet słowackich Koszyc. Wystąpią również w kilku miastach Śląska: Chorzowie, Siemianowicach, Dąbrowie Górniczej i Jaworznie. Dzięki współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie” w czasie festiwalu mają miejsce prawykonania nowych dzieł polskich twórców. Tym razem będą to kompozycje Miłosza Bembinowa i Wojciecha Ziemowita Zycha.

Dwutygodniowy maraton koncertowy, muzyczne wędrowanie po Katowicach, a może także podróże do miast, w których odbędą się koncerty festiwalowe, to propozycja „Silesii” na drugą połowę października skierowana do wszystkich, którzy kochają muzykę i niepowtarzalne spotkania z młodymi artystami. Zapraszamy!
 

XXIX Międzynarodowy Festiwal Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.