Wiadomości z Katowic

Za nami debata pn. "Śląskie z potencjałem. Inteligentne specjalizacje. Nowe otwarcie"

  • Dodano: 2019-04-16 07:45, aktualizacja: 2019-04-15 09:43

Samorządowcy, przedsiębiorcy oraz reprezentanci wyższych uczelni znaleźli się wśród uczestników debaty pn. „Śląskie z potencjałem. Inteligentne specjalizacje. Nowe otwarcie”.

Celem wydarzenia, zorganizowanego w sali Sejmiku Województwa Śląskiego, było przedstawienie przez zaproszonych reprezentantów środowisk gospodarczych własnych doświadczeń oraz wskazówek dla samorządu województwa przy przygotowywaniu planów rozwoju województwa śląskiego, szczególnie w zakresie wydatkowania środków UE w perspektywie 2021-2027, a także funkcjonowania inteligentnych specjalizacji województwa śląskiego i Strategii Rozwoju Gospodarczego Województwa Śląskiego do roku 2030.

Takie spotkania są dla nas niezwykle istotne. Nie mamy monopolu na wiedzę, staramy się planować rozwój regionu w oparciu o doświadczenia różnych środowisk, dlatego opinia przedsiębiorców jest dla nas ważna. Obecna perspektywa unijnego finansowania dobiega końca, przed nami trudne negocjacje dotyczące nowego rozdania i chcemy przygotować się do niej jak najlepiej, stąd potrzeba szerokiej dyskusji o przyszłości województwa”- stwierdził Jakub Chełstowski. Marszałek Województwa Śląskiego zachęca do udziału w wydarzeniu. – „Od lat już trwa transformacja naszego regionu. W moim odczuciu owa transformacja nie powinna nikogo wykluczać. Ale potrzeba otwartej dyskusji, jaki kierunek ma w przyszłości obrać. Musimy pamiętać w tym kontekście chociażby o rządowym „Programie dla Śląska”, którego nam inne województwa szczerze zazdroszczą. Nie możemy również odwracać się tyłem do nadchodzących zagrożeń. Na przykład demograficznych. Analizy wskazują, że w 2050 r. liczba mieszkańców województwa śląskiego uszczupli się o 850 tys. osób”– dodał.

Marszałek liczy na to, że dzięki obecności przedsiębiorców uda się stworzyć jak najbardziej odpowiadający oczekiwaniom środowisk gospodarczych program rozwoju Śląska oraz trafnie zaplanować obszary wsparcia z wykorzystaniem środków UE pochodzących z następnej perspektywy budżetowej. Obrady toczyły się przede wszystkim wokół tematyki inteligentnych specjalizacji województwa śląskiego, poruszane będą zagadnienia ochrony środowiska, nowych technologii, branży automotive i lotniczej, a także energetyki i górnictwa.

Jako organizacja samorządu gospodarczego wiemy, że przedsiębiorcy borykają się z wieloma problemami, w tym np. brakiem funduszy na rozwój, dlatego mam nadzieję, że firmy skorzystają z zaproszenia na to wydarzenie. To wyjątkowa szansa rozmowy o tym, jak w realny sposób, np. poprzez właściwą dystrybucję środków unijnych, samorząd może pomóc w rozwoju biznesu. Jesteśmy teraz w tym miejscu, że powinniśmy już wdrażać wcześniej uzgodnione plany. Dlatego dobrze, jakbyśmy dzisiejszą debatę traktowali nie jako serię wykładów, a bardziej jako warsztaty, jako platformę wymiany pomysłów i doświadczeń - przekonywał Tomasz Zjawiony, Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.

Swoimi doświadczeniami w kontekście współpracy na linii samorząd terytorialny a przedsiębiorcy podzielił się z zebranymi Florian Schmidtner z niemieckiej Saksonii. Aspekty zaś związane z ochroną środowiska i perspektywami na rozwiązanie piętrzących się w tej dziedzinie problemów zaprezentował Tomasz Bednarek, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Czy nowa technologia może efektywnie służyć nie tylko człowiekowi, ale i całemu przemysłowi – na tak sformułowane zagadnienie starał się znaleźć odpowiedzi prof. Paweł Buszman, Prezes Zarządu Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca S.A.

Organizatorami debaty był Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach oraz Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Następna informacja

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również