Katowice - portal miejski mojeKatowice.pl

Wiadomości z Katowic

Za nami debata pn. "Śląskie z potencjałem. Inteligentne specjalizacje. Nowe otwarcie"

  • Dodano: 2019-04-16 07:45, aktualizacja: 2019-04-15 09:43

Samorządowcy, przedsiębiorcy oraz reprezentanci wyższych uczelni znaleźli się wśród uczestników debaty pn. „Śląskie z potencjałem. Inteligentne specjalizacje. Nowe otwarcie”.

Celem wydarzenia, zorganizowanego w sali Sejmiku Województwa Śląskiego, było przedstawienie przez zaproszonych reprezentantów środowisk gospodarczych własnych doświadczeń oraz wskazówek dla samorządu województwa przy przygotowywaniu planów rozwoju województwa śląskiego, szczególnie w zakresie wydatkowania środków UE w perspektywie 2021-2027, a także funkcjonowania inteligentnych specjalizacji województwa śląskiego i Strategii Rozwoju Gospodarczego Województwa Śląskiego do roku 2030.

Takie spotkania są dla nas niezwykle istotne. Nie mamy monopolu na wiedzę, staramy się planować rozwój regionu w oparciu o doświadczenia różnych środowisk, dlatego opinia przedsiębiorców jest dla nas ważna. Obecna perspektywa unijnego finansowania dobiega końca, przed nami trudne negocjacje dotyczące nowego rozdania i chcemy przygotować się do niej jak najlepiej, stąd potrzeba szerokiej dyskusji o przyszłości województwa”- stwierdził Jakub Chełstowski. Marszałek Województwa Śląskiego zachęca do udziału w wydarzeniu. – „Od lat już trwa transformacja naszego regionu. W moim odczuciu owa transformacja nie powinna nikogo wykluczać. Ale potrzeba otwartej dyskusji, jaki kierunek ma w przyszłości obrać. Musimy pamiętać w tym kontekście chociażby o rządowym „Programie dla Śląska”, którego nam inne województwa szczerze zazdroszczą. Nie możemy również odwracać się tyłem do nadchodzących zagrożeń. Na przykład demograficznych. Analizy wskazują, że w 2050 r. liczba mieszkańców województwa śląskiego uszczupli się o 850 tys. osób”– dodał.

Marszałek liczy na to, że dzięki obecności przedsiębiorców uda się stworzyć jak najbardziej odpowiadający oczekiwaniom środowisk gospodarczych program rozwoju Śląska oraz trafnie zaplanować obszary wsparcia z wykorzystaniem środków UE pochodzących z następnej perspektywy budżetowej. Obrady toczyły się przede wszystkim wokół tematyki inteligentnych specjalizacji województwa śląskiego, poruszane będą zagadnienia ochrony środowiska, nowych technologii, branży automotive i lotniczej, a także energetyki i górnictwa.

Jako organizacja samorządu gospodarczego wiemy, że przedsiębiorcy borykają się z wieloma problemami, w tym np. brakiem funduszy na rozwój, dlatego mam nadzieję, że firmy skorzystają z zaproszenia na to wydarzenie. To wyjątkowa szansa rozmowy o tym, jak w realny sposób, np. poprzez właściwą dystrybucję środków unijnych, samorząd może pomóc w rozwoju biznesu. Jesteśmy teraz w tym miejscu, że powinniśmy już wdrażać wcześniej uzgodnione plany. Dlatego dobrze, jakbyśmy dzisiejszą debatę traktowali nie jako serię wykładów, a bardziej jako warsztaty, jako platformę wymiany pomysłów i doświadczeń - przekonywał Tomasz Zjawiony, Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.

Swoimi doświadczeniami w kontekście współpracy na linii samorząd terytorialny a przedsiębiorcy podzielił się z zebranymi Florian Schmidtner z niemieckiej Saksonii. Aspekty zaś związane z ochroną środowiska i perspektywami na rozwiązanie piętrzących się w tej dziedzinie problemów zaprezentował Tomasz Bednarek, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Czy nowa technologia może efektywnie służyć nie tylko człowiekowi, ale i całemu przemysłowi – na tak sformułowane zagadnienie starał się znaleźć odpowiedzi prof. Paweł Buszman, Prezes Zarządu Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca S.A.

Organizatorami debaty był Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach oraz Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.