Pod hasłami m.in.: „Zabawa nie zna granic – razem w Katowicach”, „Dni Załęża” czy „Piknik Rodzinny na Osiedlu Tysiąclecia” odbyły się lokalne wydarzenia integrujące polskie rodziny z ukraińskimi.
Katowiccy policjanci wzięli udział w piknikach integracyjnych
Organizatorami wydarzeń był Urząd Miasta Katowice, Rada Jednostki Pomocniczej nr 7 Załęże, Spółdzielnia Mieszkaniowa „Piast” oraz lokalna telewizja. „Dni Załęża” odbyły się przy ul. Gliwickiej 214, w której uczestniczyli dzielnicowi asp. Szymon Rębisz oraz asp. szt. Marcin Kluba, z którymi mieszkańcy Załęża najczęściej rozmawiali o bezpieczeństwie pieszych i kierowców na drodze, seniorów oraz dzieci i młodzieży. Dzielnicowi w nietypowy sposób ostrzegali kierowców, jak niebezpieczne jest prowadzenie pojazdów będąc pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających i jakie za to grożą konsekwencje prawne, umożliwiając kierowcom przejście w specjalnych okularach - alkogoglach toru z pachołkami. Podczas pikników integracyjnych pn. „Zabawa nie zna granic – razem w Katowicach” zorganizowanym przy katowickim Spodku i w Parku przy pomniku Powstań Śląskich oraz na osiedlu Tysiąclecie dzielnicowi mł. asp. Bartosz Chmielewski i mł. asp. Krystian Krukowski z komisariatu II i dzielnicowa mł. asp. Sylwia Michalak z komisariatu VII umożliwili dzieciom wejście do radiowozu policyjnego, aby zrobić pamiątkowe zdjęcie w mundurze skrojonym na miarę.
Spotkanie z rodzinami było okazją do porozmawiania o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, a także do zachęcenia do korzystania z aplikacji policyjnych „Moja Komenda” oraz „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”, które zarówno ułatwiają kontakt z policjantami, a tym samym pomagają w poprawie bezpieczeństwa w pobliżu miejsca zamieszkania. Ponadto policjanci z zespołu ds. profilaktyki na piknikach stworzyli „profilaktyczne kino”, na których wyświetlano filmy m.in.: „Safe in Poland” również w języku ukraińskim poruszający różne obszary bezpieczeństwa tj.: w ruchu drogowym, dziecka, przeciwdziałające handlowi ludźmi i mowie nienawiści. Ponadto wyświetlano spoty promujące bezpiecznych zachowania na rowerze, hulajnogach i w kontakcie z nieznajomymi w ramach kampanii „Nie bajka o porwaniu”. Podczas wymienionych inicjatyw policjanci wyposażyli uczestników nie tylko w wiedzę, ale również w elementy odblaskowe, kolorowanki, plany lekcji, broszury „Safe in Poland”, ulotki z ostrzeżeniem seniorów oraz zakładki do książki.