Wiadomości z Katowic

Zabójstwo Sebastiana i pogoń za nastolatką: Czy sprawy te się łączą? Policja dementuje

  • Dodano: 2021-05-25 13:00

Morderstwo 11-letniego Sebastiana z Katowic, pogoń za nastolatką w Katowicach i sprawa śmierci 13-latki z Sosnowca, która kilka miesięcy temu spadła z drugiego piętra opuszczonej piekarni - czy sprawy te są ze sobą powiązane? Śledczy weryfikują zebrany materiał dowodowy.


Kilka dni temu media społecznościowe obiegła informacja, że w czwartek, 20 maja, ok. godz. 16.00 pewien mężczyzna w kominiarce, ubrany w różową bluzę i ciemne spodnie gonił 11-letnią dziewczynkę na terenie prywatnym w rejonie pustostanów w Katowicach-Burowcu. Sprawa została zgłoszona policjiZa z Komisariatu V w Katowicach.

Dziewczynka miała się bawić w rejonie tamtejszych ogródków działkowych z koleżankami i kolegami. Kiedy nastolatkowie zdecydowali się opuścić ten teren, nastolatka przypomniała sobie, że zostawiła coś koło ogródków i wróciła się po pozostawioną tam rzecz. Wtedy na jej drodze stanął nieznajomy mężczyzna. Nagle rzucił się biegiem w jej kierunku. Przestraszona nastolatka zaczęła uciekać. Udało jej się zgubić mężczyznę, który miał się przewrócić, co uniemożliwiło mu dalszy pościg za dziewczynka.

Czy sprawy są powiązane?

Komentujący w mediach społecznościowych sprawę tę połączyli z zabójstwem 11-letniego chłopca, do którego doszło w miniony weekend. Chłopiec bawił się na placu zabaw w dzielnicy Dąbrówka Mała w Katowicach. Został jednak uprowadzony i zabity przez 41-letniego mieszkańca Sosnowca, który przyznał się do zarzucanych mu czynów.

- Kryminalni ustalili, że za zaginięciem chłopca może stać osoba poruszająca się samochodem marki Ford. Od momentu wytypowania numerów rejestracyjnych pojazdu, policjanci w niespełna 40 minut dotarli do jego właściciela, mimo tego, że nie przebywał w miejscu swojego zameldowania. Okazał się nim 41-letni mieszkaniec Sosnowca. Mężczyzna został zatrzymany, a w rozmowie ze śledczymi przyznał się do uprowadzenia, a następnie zabójstwa 11-latka. Wkrótce policjanci odnaleźli na terenie miejsca budowy w Sosnowcu ukryte ciało chłopca – informuje oficer prasowy katowickiej policji.

Podejrzany o zabójstwo 11-latka widnieje już w policyjnym rejestrze

Co więcej, mężczyzna podejrzany o morderstwo nastolatka znajduje się w policyjnych kartotekach. Był notowany za znęcanie się oraz uprowadzenie swojego dziecka. W przestrzeni medialnej padła też informacja, że mężczyzna planował początkowo porwać dziewczynkę, jednak pomylił się. 11-letni Sebastian miał nieco dłuższe włosy i to pewnie zmyliło porywacza. Internauci postanowili połączyć dwie sprawy. Czy słusznie? Niekoniecznie. Do kwestii tej odniosła się podinspektor Aleksandra Nowara, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach.

- W związku z dyskusją w sieci, dotyczącą zdarzenia z dnia 20.05.2021 przy ulicy Hallera w Katowicach-Burowcu, gdzie nieznany mężczyzna miał biec za dziewczynką, potwierdzamy, że sprawa została zgłoszona w katowickim komisariacie V. Śledczy natychmiast po zgłoszeniu podjęli czynności, co zostało szczegółowo udokumentowane. Policjanci z Katowic dokładnie sprawdzili miejsce, gdzie doszło do zdarzenia, rozmawiali z mieszkańcami, poszukiwali świadków, a także weryfikowali, która z kamer monitoringu mogła uchwycić wizerunek mężczyzny. Ponadto skontaktowali się z właścicielami kamer, których przejrzenie nie było możliwe od razu, a już zabezpieczone nagrania dokładnie analizowali. Kryminalni prowadzili także szereg czynności operacyjnych, których ze względu na poufność ujawniać nie możemy. Zmierzały one między innymi do ustalenia tożsamości mężczyzny oraz porównania go z wizerunkiem sprawców przestępstw seksualnych – informuje podinspektor Aleksandra Nowara.

Podkreśliła też, że sprawa jest wnikliwie badana, w tym także pod kątem możliwych powiązań ze sprawą uprowadzenia i zabójstwa 11-letniego Sebastiana. 

- Na obecną chwilę nie mamy podstaw, aby łączyć te dwa wątki. Szereg okoliczności świadczy o tym, że może chodzić o dwie zupełnie inne osoby, jednakże nadal prowadzimy w sprawie czynności. Zapewniamy, że zostanie ona dokładnie wyjaśniona – dodała rzecznik policji.

Prokuratura wznowiła śledztwo w sprawie samobójstwa bratanicy podejrzanego

Warto dodać także, że po zabójstwie 11-letniego Sebastiana z Katowic, Prokuratura Okręgowa w Sosnowcu postanowiła wznowić śledztwo w sprawie samobójstwa 13-latki. Jak podała „Gazeta Wyborcza”, 41-leni optyk, który przyznał się do porwania nastolatka, jest wujem 13-letniej Dominiki, która w listopadzie 2020 roku spadła z drugiego piętra opustoszałej piekarni w Sosnowcu. Po wypadku została przewieziona do szpitala, gdzie zmarła. Czy było to samobójstwo? Nie wiadomo. Jednak w związku z nowymi faktami prokuratura wznowi śledztwo w tej sprawie. 

Google NewsSubskrybuj mojeKatowice.pl z Google News

Komentarze (1)    dodaj »

  • górnik halymba

    kiedys takich pacjentów likwidowano w areszcie sledczym na mikołowskiej ciekwe czy jest tam jeszcze zapadnia i sznur??? ps. ponoc znajduje sie tam gilotyna co niemcy scinali podczas okupacji....dzis tacy pacjenci podopieczni zakładów karnych dozywaja długowiecznosci majac dobre wyzywienie czy opieke medyczna....

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również