Wiadomości z Katowic

Zaczęły się prace w parku w Wełnowcu

  • Dodano: 2023-04-26 06:30, aktualizacja: 2023-04-26 07:45

Ruszyły prace przygotowawcze do wielkiej metamorfozy w Parku Wełnowieckim. Trwa rozbiórka starej infrastruktury, a na miejsce zwożone są materiały niezbędne do wykonania dalszych prac. Nadzoruje je inspektor ds. ochrony przyrody.

Roboty związane ze stworzeniem czterech parków i modernizację części Katowickiego Parku Leśnego.

To początek prac, które mają stworzyć atrakcyjną dla mieszkańców przestrzeń do spędzania czasu wolnego. Wspólnie z mieszkańcami poprzez konsultacje określiliśmy zakres inwestycji, której głównym celem jest pielęgnacja zieleni, poprawa bezpieczeństwa poprzez zamontowanie nowego oświetlenia, a także stworzenie stref aktywności, w tym nowego placu zabaw, toru rowerowego typu pumptrack i wybiegu dla psów. Zgodnie z planem wszystko ma być gotowe wiosną przyszłego roku – mówi  Marcin Krupa, prezydent Katowic– Przy przebudowie pracuje inspektor ds. ochrony przyrody. Do jego zadań należy szeroko pojęta troska o zieleń obecną – ma on na przykład zwrócić uwagę na obszar wokół drzew, gdzie nie można pracować ciężkim sprzętem, żeby nie uszkodzić korzeni. Inspektor zwraca też uwagę na to, by ścieżki nie przebiegały zbyt blisko drzew – dodaje prezydent.

Park Wełnowiecki ma powierzchnię ponad 137 tys. m2. Położony jest pomiędzy ul. Cisową, Cedrową i Owocową. Przetarg na budowę czterech nowych parków odbył się w zeszłym roku, a podpisanie umów miało miejsce w lutym tego roku. Wykonawcy natychmiast rozpoczęli działania. Za rewitalizację Parku Wełnowieckiego odpowiada firma ABG Grzegorz Oleksa z Chorzowa, która prace do wykonania wyceniła na prawie 13 mln zł.

Co zyskają mieszkańcy?

Park w Wełnowcu to teren spacerów mieszkańców okolicznych dzielnic – Wełnowca oraz Bogucic. Jednak ze względu na stan parku wiele osób nie czuło się w tym miejscu komfortowo. Po modernizacji teren będzie przede wszystkim uporządkowany – zostaną wyznaczone strefy do różnych rodzajów aktywności. Zamontowane zostanie także nowe oświetlenie, co przełoży się na wzrost bezpieczeństwa. Odnowiona zostanie brama wejściowa, a po śladzie już istniejących ścieżek powstaną nowe. W ramach trwających prac pielęgnacyjnych przeprowadzono cięcia sanitarne polegające na usuwaniu pędów, gałęzi i konarów chorych, martwych lub nadłamanych drzew. Posadzonych zostanie 89 drzew. Warto podkreślić, że wykonawca robót w Parku Wełnowieckim zatrudnił inspektora ds. ochrony przyrody. Jego rola polega na kontrolowaniu przebiegu budowy pod kątem ingerencji w środowisko naturalne na terenie Parku. W trakcie przeprowadzania prac pielęgnacyjnych, które zakończyły się jeszcze w lutym, tj. przed okresem lęgowym ptaków, czuwał on nad ich właściwym przebiegiem.

Po zakończonej modernizacji w parku będzie można uprawiać wiele dyscyplin sportu. W miejscu dawnych boisk do siatkówki i koszykówki powstanie boisko wielofunkcyjne. Dla osób lubiących sporty zimowe zostanie przygotowana górka saneczkowa. Istniejący dawniej plac zabaw obecnie jest w trakcie rozbiórki. W jego miejscu powstanie nowy plac zabaw wraz ze strefą aktywności fizycznej. Na placu zabaw zamontowane zostaną nowe urządzenia, m.in. bujak, domek dla młodszych dzieci ze zjeżdżalnią, huśtawka, karuzele, obrotowa platforma, a także urządzenia muzyczne - dzwony rurowe, dzwonki lira i cymbały, oraz stół do ping-ponga i zestaw do gry w szachy z obrotową szachownicą. Na wybiegu dla psów znajdą się platformy, obręcze do czołgania, płotki do przeskoków, rampa czy równoważnia. Natomiast w strefie rekreacji sportowej użytkownicy będą mogli korzystać z orbitreka, twistera, równoważni, toru przeszkód. Oprócz tego w parku znajdzie się ścieżka dla rolkarzy z utwardzonego asfaltu oraz tor dla rowerzystów typu pumptruck. Tor znajdzie się w obecnie ,,dzikiej" części parku. Nie będzie asfaltowy, ale powstanie na bazie ukształtowania terenu, które tam jest. Na terenie parku pojawi się także wybieg dla psów.

Bardzo się cieszę, że mieszkańcy zyskają kolejne parki, w których będą mogli spędzać czas. W dużych miastach takie miejsca są na wagę złota – każdy poszukuje chwili oddechu, a relaks wśród zieleni działa kojąco i uspokajająco. Zakład Zieleni Miejskiej z chęcią odpowiada na to zapotrzebowanie – obecnie trwają prace remontowe w czterech parkach. Wierzymy, że po ich zakończeniu mieszkańcy będą cieszyć się nie tylko z zieleni, ale także z miejsc rekreacji czy sportowych, które dla nich przygotowaliśmy – podsumowuje Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Oprócz części przeznaczonej na sporty w parku będzie także strefa relaksu. Znajdą się tam hamaki, miejsca do wypoczynku oraz do grillowania.

Rośliny przede wszystkim

Park to oczywiście przede wszystkim rośliny. W ramach modernizacji pojawią się tu nowe drzewa, krzewy, pnącza i byliny. Zasadzonych zostanie m.in. 15 dębów szypułkowych, 14 kasztanowców białych, 31 klonów pospolitych. Będzie można także podziwiać różowe kwiaty hortensji ogrodowej,  różę parkową czy leszczynę południową o purpurowych liściach. Powstanie również obszar z roślinnością łąkową. Będzie także strefa ekologiczna wymagających mniejszych prac pielęgnacyjnych, która wpisuje się w ideę adaptacji do zmian klimatu.

W parku pojawi się także ogród deszczowy. Znajdą się tam rośliny wodnolubne i przywodne. Ta specjalna strefa edukacyjno-przyrodnicza będzie mogła być miejscem przeprowadzania plenerowych lekcji i zajęć poszerzających wiedzę o rodzimych gatunkach roślin i zwierząt, roli wody i gleby w przyrodzie czy energii odnawialnej. W tym miejscu staną także tablice informacyjne, będą gry edukacyjne poszerzające wiedzę o przyrodzie, a także domki dla owadów. Zwieńczeniem wszystkich elementów będzie punkt widokowy, z którego będzie można podziwiać panoramę parku.

Przypomnijmy, że w ramach inwestycji obejmującej remont parków w Katowicach zmieni się wygląd czterech z nich. Oprócz Wełnowca nowe zielone przestrzenie powstaną na terenie Kostuchny, Ochojca oraz pograniczu Bogucic, Zawodzia i Dąbrówki Małej. Zrewitalizowany zostanie także teren przy Stawie Kajakowym w Katowickim Parku Leśnym. Koszt prac w sumie to ponad 40,6 mln zł.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również