Wiadomości z Katowic

Zapłać mandat, dopłać do paczki. Fala fałszywych SMS-ów zalała Śląsk!

  • Dodano: 2021-04-19 14:30

W ostatnich dniach mnóstwo osób w woj.śląskim otrzymało smsa z informacją o konieczności dokonania często symbolicznej dopłaty do oczekiwanej przesyłki lub o tym że przesyłka została zatrzymana na granicy. Zdarzały się też SMS-y z żądaniem zapłacenia mandatu. To nic innego jak kolejna próba wyłudzenia. Gang który się tym zajmował był ogromny – policjanci złapali aż 19 jego członków!

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

Policjanci zatrzymali 19 członków zorganizowanej grupy przestępczej wśród nich byli obywateli Ukrainy i Białorusi. Oszukali oni kilkaset osób na ponad półtora miliona złotych.

Grupa działała dwu etapowo w pierwszym etapie rozsyłano wiadomości sms. Ustalono, że tych wiadomości wysłano nawet 280 tysięcy. W wiadomości tekstowej znajdował się link, po kliknięciu w który, rzekomo mieliśmy być przekierowani na stronę bankowości internetowej, w ten sposób doszło do kradzieży loginów i haseł użytkownika danego konta – wyjaśnia sierż. Jadwiga Śmietana z zespołu prasowego KWP w Katowicach.

Dotychczas ustalono, że skradzione pieniądze oszuści wypłacali w bankomatach metodą na BLIK, w różnych miastach na terenie Polski, m.in. w Katowicach i Sosnowcu. Na wniosek Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, sąd zastosował areszt wobec 17 zatrzymanych , a wobec jednej osoby dozór policyjny i poręczenie majątkowe. Policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Policjanci zatrzymali 19 członków zorganizowanej grupy przestępczej wśród nich byli obywateli Ukrainy i Białorusi. Oszukali oni kilkaset osób na ponad półtora miliona złotych
Policjanci zatrzymali 19 członków zorganizowanej grupy przestępczej wśród nich byli obywateli Ukrainy i Białorusi. Oszukali oni kilkaset osób na ponad półtora miliona złotych

Następna informacja

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.