Wiadomości z Katowic

Zgnilec amerykański pszczół na terenie Katowic. Co to oznacza dla mieszkańców?

  • Dodano: 2021-06-08 13:15

Zgnilec amerykański pszczół pojawił się w Katowicach i Rudzie Śląskiej. Czy mieszkańcy muszą martwić się o swoje zdrowie? Jak się okazuje, niekoniecznie, jednak w ogromnym niebezpieczeństwie są pszczoły znajdujące się na zakażonych terenach.

Alarm dla pszczelarzy

Zgnilec amerykański co jakiś czas pojawia się w polskich miastach – tym razem objął obszar Rudy Śląskiej oraz Katowic. Na terenie obu miast umieszczono tablice informacyjne skierowane dla pszczelarzy. Pojawienie się zgnilca amerykańskiego wiąże się z zakazem wywożenia oraz przewożenia z zakażonego obszaru rodzin pszczelich. Czy choroba zagraża mieszkańcom miast dotkniętych chorobą? Na szczęście nie, ale z pewnością powinniśmy się martwić losem pszczół. O tym, co stanie się z owadami zadecyduje weterynarz.

Czym jest zgnilec amerykański?

Zgnilec amerykański to naprawdę bardzo groźna dla pszczół choroba zakaźna. Wywołują ją bakterie Paenibacillus larvae, czyli tzw. laseczniki larwy. Dotyka larw pszczół – zaczynają gnić w zasklepionej komórce, aż w końcu giną w przeciągu około 4 dni. Choroba na szczęście nie zagraża pszczołom lotnych. Jak zwalczać zgnilca amerykańskiego? Niestety, nie wolno stosować antybiotyków u rodzin pszczelich, więc jednym z rozwiązań jest spalenie ula oraz jego utylizacja. Weterynarz może zadecydować również o spaleniu wyłącznie ramek, na których znajdują się zakażone larwy, co jest najłagodniejszym dla pszczół rozwiązaniem problemu. Konsekwencją rozprzestrzeniania się choroby jest spadek plonów – wraz ze zgnilcem pojawiają się problemy z zapylaniem roślin.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.