Wiadomości z Katowic

Zielone światło dla budowy hali hermetyzacji w MPGK Katowice

  • Dodano: 2020-05-04 08:15, aktualizacja: 2020-05-04 07:42

Ostateczne zielone światło dla budowy hali hermetyzacji w zakładzie Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej przy ulicy Milowickiej w Katowicach.

Po uzyskaniu pozytywnej decyzji środowiskowej i lokalizacyjnej spółka – z pewnym opóźnieniem spowodowanym koronawirusem –  ogłosiła przetarg na generalnego wykonawcę inwestycji. Tym samym osiągnięto szósty z ośmiu zaplanowanych w projekcie kamieni milowych.  

Najtrudniejsza część administracyjna za nami. Zdobycie wymaganych pozwoleń to długi proces, niewidoczny dla mieszkańców. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby przebiegł możliwie jak najszybciej i to się udało. Ostateczne decyzje: środowiskową i lokalizacyjną otrzymaliśmy tuż przed wybuchem sytuacji związanej z koronawirusem. Niestety, z  kolejnym etapem: ogłoszeniem postępowania przetargowego, musieliśmy wstrzymać się na jakiś czas, ze względu na pandemię i niepewność na rynku budowlanym – mówi Robert Potucha, wiceprezes MPGK w Katowicach   Ogłosiliśmy przetarg, gdy tylko warunki odrobinę się unormowały i teraz czekamy na oferty potencjalnych wykonawców obiektu. Koronawirus bez wątpienia wpłynie na harmonogram naszej inwestycji, ale będziemy działać najszybciej jak to możliwe w tej sytuacji – uzupełnia.

Termin składania ofert przez potencjalnych wykonawców przewidziany został na 21.05.2020 r.

Prace budowalne mają ruszyć w tym roku –  pomimo problemów związanych z pandemią. Koszt inwestycji szacowany jest na ok. 18 mln złotych, obejmie ona powierzchnię ponad 5000 m2.

Nowa inwestycja będzie miejscem hermetyzacji procesu dojrzewania tzw. stabilizatu, czyli frakcji biodegradowalnej uzyskanej ze zmieszanych odpadów komunalnych. Stabilizat po intensywnym procesie pryzmowany dotychczas na zewnątrz, będzie poddawany procesowi dojrzewania w 10 żelbetowych, zamykanych komorach. Każda zostanie wyposażona w oddzielny wentylator napowietrzający, przyspieszający ten etap. Planowana inwestycja obejmie także instalację przesiewania odpadów oraz systemy oczyszczania powietrza procesowego i odcieków. Z istniejącą infrastrukturą MPGK skomunikowana będzie także hermetycznym łącznikiem.

Wcześniej przeprowadziliśmy wiele rozmów i odbyliśmy liczne spotkania ze specjalistami w tym temacie. Rozpoznaliśmy także szczegóły podobnych inwestycji, aby katowickie rozwiązanie było jednym z najnowocześniejszych w kraju i przede wszystkim  skutecznym – wyjaśnia Robert Potucha.

Hala to kolejny etap  procesu dostosowywania zakładu do nowych wymogów środowiskowych, modernizacji i częściowej hermetyzacji zakładu, na które w latach 2012-2018 przeznaczono 120 mln zł. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Katowicach zdecydowało się na kolejną inwestycję, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społeczności lokalnej.

Wcześniej spółka przeprowadziła szereg innych aktywności, które miały na celu zminimalizowanie uciążliwości zapachowych, sygnalizowanych przez mieszkańców m.in. Dąbrówki Małej i Burowca, a także sosnowieckich Milowic. Były to m.in. częściowa hermetyzacja procesu przetwarzania odpadów, stosowanie środków antyodorowych, poddawanie się zewnętrznym kontrolom m.in. Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz szereg rozwiązań technologicznych bazujących m.in. na wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących najlepszych dostępnych technik, które należy stosować aby ograniczyć uciążliwe emisje do powietrza z etapów przetwarzania prowadzonych na otwartej przestrzeni. Podjęto także działania w porozumieniu z okolicznymi miastami: Czeladzią, Sosnowcem i Siemianowicami Śląskimi, w zakresie ustalenia i przeglądu wszystkich potencjalnych źródeł uciążliwości na sąsiadujących terenach.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.