Wiadomości z Katowic

Zima w Katowicach - ferie w mieście nie muszą być nudne

  • Dodano: 2023-01-16 07:15, aktualizacja: 2023-01-16 07:25

W katowickich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych uczy się ponad 29 tys. dzieci. Duża część z nich ferie zimowe spędzi w mieście. To dla nich organizowana jest akcja "Zima w mieście". Dodatkowe atrakcje na czas ferii przygotowały także miejskie jednostki, wśród nich są propozycje sportowe, kulturalne i czytelnicze.

Od lat w Katowicach w okresie ferii zimowych i wakacji przygotowujemy zajęcia dla najmłodszych. Do akcji włączają się szkoły, placówki kultury, MOSiR, placówki opiekuńczo-wychowawcze i placówki wsparcia dziennego prowadzone zarówno przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, jak i organizacje pozarządowe. Dzięki temu tysiące dzieci mają szansę spędzić czas wolny aktywnie i mogą rozwijać swoje pasje – mówi  Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Ogółem placówki edukacyjne szacują, iż z wypoczynku organizowanego w ramach Akcji Zima 2023 skorzysta ok. 6500 uczniów. Oferta jest bardzo różnorodna. To zajęcia artystyczne, turnieje i zajęcia sportowe czy warsztaty – np. kulinarne – dodaje prezydent.

Akcję Zima w Mieście 2023 organizować będzie 30 szkół i zespołów. Na terenie 8 szkół podstawowych, dla uczniów danej szkoły, odbywać się będą półkolonie. Szkoły pobierają opłatę za półkolonie w wysokości od 60 zł – cena m. in. obejmuje wyżywienie, bilety wstępu, opłaty za transport, wycieczki. W pozostałych placówkach w ramach Akcji Zima będą prowadzone zajęcia rekreacyjno-sportowe, zajęcia opiekuńczo-wychowawcze oraz zajęcia warsztatowe. Zajęcia otwarte prowadzone będą w Szkole Podstawowej nr 17 im. T. Kościuszki, Szkole Podstawowej nr 48 im. J. Ligonia, Zespole Szkolno- Przedszkolnym nr 14 oraz Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 2 w Katowicach.

Olbrzymią popularnością w tym roku cieszą się zajęcia dla dzieci i młodzieży prowadzone przez Pałac Młodzieży im. prof. Aleksandra Kamińskiego. Tam zajęcia będą prowadzone nieodpłatnie i będą zgodne z harmonogramem pracy placówki. Z wypoczynku w Pałacu Młodzieży będzie korzystało ok. 3500 uczniów. W Pałacu Młodzieży, SP nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. Tadeusza Kościuszki w Katowicach oraz SP nr 64 im. Ratowników Górskich w Katowicach Akcja Zima w Mieście 2023 organizowana jest w ramach środków przyznanych miastu przez UNICEF.

Bezpłatny jest udział w zajęciach organizowanych m.in. przez placówki wsparcia dziennego prowadzone zarówno przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, jak i organizacje pozarządowe oraz parafie.

Program zajęć ułożony został tak, aby każde dziecko znalazło coś interesującego dla siebie. Dużo czasu poświęcone zostanie na zajęcia sportowe – naukę jazdy na łyżwach, zabawy na śniegu oraz na inne dyscypliny sportowe niekoniecznie związane z zimą - naukę pływania, turnieje piłkarskie itp., ale i również na gry i zabawy świetlicowe; różnego rodzaju konkursy - m.in. plastyczne, muzyczne, sportowe; wyjścia - do kina, muzeum, teatru; wycieczki oraz wiele innych atrakcji – mówi Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, naczelnik wydziału polityki społecznej.

Podczas ferii zimowych, szkoły na terenie miasta Katowice prowadzić będą dożywianie w formie obiadów dla dzieci, zgodnie z ustalonym harmonogramem. Informacja na temat dyżurujących szkół, dostępna będzie na stronie internetowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach.

Pełen program placówek oferujących zajęcia w ramach Akcji Zima w Mieście 2023 dostępny jest na stronie Katowice.eu oraz na stronach internetowych poszczególnych placówek i szkół. Na zajęcia prowadzone są zapisy.

Kulturalne propozycje na ferie

W czasie ferii spędzonych w mieście swoje zdolności będą mogli rozwijać także najmłodsi zainteresowani szerokorozumianą kulturą. Warsztaty muzyczne „Jak karnawał to zabawa", Muzykodrom — stacja lotów muzycznych, warsztaty fotograficzno-plastyczne dla osób niesłyszących i słabosłyszących dzieci, Future Artist – wspólnota sztuki czy JazzCamp for Girls – to zajęcia organizowane przez Katowice Miasto Ogrodów – Instytucję Kultury im. Krystyny Bochenek. Większość zajęć jest bezpłatna. Obowiązują zapisy.

Natomiast wszystkich miłośników powieści graficznych, komiksów z superbohaterami, klasyki polskiego komiksu, czy japońskiej animacji i mangi zachęcamy do udziału w Feriach z Książką organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Katowicach. To właśnie obraz stanie się głównym punktem obserwacji, eksperymentów i poznania, podczas zimowych warsztatów, spotkań czy spacerów organizowanych w bibliotece lub w kooperacji z innymi katowickimi instytucjami kultury. Warsztaty i spotkania odbywają się w wybrane dni ferii 16-20 stycznia oraz 23-27 stycznia w filiach: nr 6 (Wełnowiec-Józefowiec), nr 12 (Osiedle Witosa), 16 (Bogucice), 17 (Dąb), 23 (Osiedle Paderewskiego), 25 (Osiedle Tysiąclecia), 26 (Murcki), 28 (Podlesie). Szczegółowe informacje i plan zajęć dostępny jest na stronie www.mbp.katowice.pl. Obowiązują zapisy.

Ciekawą ofertę przygotowały także Miejskie Domy Kultury. Warsztaty plastyczne, gry i zabawy, warsztaty ekspresji twórczej czy wycieczki fakultatywne – to tylko niektóre z atrakcji. W większości są to zajęcia bezpłatne. Obowiązują zapisy.

Ferie na sportowo

Najmłodsi przez ferie bezpłatnie mogą korzystać z lodowiska na Rynku - to czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-21.30 oraz w soboty i niedziele w godzinach 10.30 – 21.30. Ci, którzy na łyżwach jeszcze jeździć nie potrafią mogą wziąć udział w Ekspresowej Nauce Jazdy na łyżwach. Zajęcia będą się odbywały na lodowisku w Murckach 18 i 25 stycznia w godzinach 17.00-18.00 oraz 21 i 28 stycznia w godzinach 12.30-13.30.

Zajęcia organizowane są także przez kluby sportowe na obiektach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Katowicach. To gimnastyka artystyczna, capoeira czy zapasy. Szczegółowa lista:

  • Capoeira z KS Capoeira Camangula

Hala ul. Józefowska 40

16-20.01 godz. 9.00-11.00

Boso przy brazylijskiej muzyce. Najpierw rozgrzewka, potem trening składający się z elementów akrobatyki i kopnięć. Na koniec uczestnicy staną w okręgu i kolejno po dwóch zawodników zagra capoeirę. Przyjść może każdy, przedszkolaki i dużo starsi. Nie trzeba się zgłaszać, chyba że uczestnicy są w grupie zorganizowanej. Wtedy obowiązuje kontakt mailowy (capoeira.kontakt@gmail.com) lub telefoniczny (507 664 064). Trzeba wziąć wygodny strój.

  • Zapasy z ZUKS GKS Katowice

Hala ul. Józefowska 40

16-20.01 godz. 12.00-14.00

Przewroty, fikołki i podstawowe chwyty - walka w parterze i stójce. Uczestnicy będą ćwiczyli parami, dobrani pod kątem umiejętności i wieku. Chłopcy powalczą stylem klasycznym, dziewczyny wolnym. Klasyczny to walka od pasa w górę, w wolnym dozwolone są np. rzuty i łapanie za nogi. Nie ma zapisów. Zajęcia dla dzieci od 7 lat wzwyż i młodzieży. Trzeba założyć dopasowany strój sportowy i obuwie halowe.

  • Gimnastyka artystyczna z UKS Katowice

Hala ul. Józefowska 40

23-27.01 godz. 10.00-13.00

Rozciąganie, mostki, szpagaty. A to wszystko w rytmie muzyki i przy użyciu skakanki, piłki, wstążki czy obręczy. Zajęcia dla dzieci nawet od 4 roku życia. Wystarczy zabrać ze sobą strój gimnastyczny. Brak zapisów.

  • Gimnastyka artystyczna z UKS Carramba

Hala OS Kolejarz

16-20.01 godz. 9.00-13.00

Przewroty, gwiazdy, szpagaty, elementy baletu i tańca współczesnego. Zajęcia dla dzieci od 6 do 13 lat. Obowiązuje strój sportowy. Najpóźniej dzień wcześniej trzeba się zapisać telefonicznie pod nr 733 336 649.

  • Gimnastyka artystyczna z UKS Dąb

Hala OS Kolejarz

23-27.01 godz. 9.00-15.00

Gimnastyka artystyczna dla dziewczynek w wieku 7-16 lat. Podstawowy poziom zajęć rekreacyjno-sportowych. Zapisy SMS-owe pod nr 506 434 609.

  • Lodowisko Murcki

18.01 i 25.01 (godz. 17.00-18.00) oraz 21.01 i 28.01 (godz. 12.30-13.30)

Uczą się jazdy tyłem, utrzymania równowagi, chodzenia po lodzie, przysiadów czy hamowania. Na zajęcia pod okiem doświadczonych instruktorów obowiązują zapisy. Można wziąć udział w całym cyklu, albo wybrać dowolne terminy. Projekt powstał w porozumieniu Katowic z UNICEF-em - dzięki nauce połączonej z zabawą ma zachęcać do integracji Polaków z Ukraińcami.

Ponadto, z oferty sportowej można skorzystać na katowickich basenach, które dla indywidualnych klientów są czynne standardowo od 6.00 do 22.00. Natomiast szkoły pływania M.G. Sport, Wodnik i Neptun przygotowały oferty specjalne, z których będzie można skorzystać w ramach zakupionego biletu.

Poniżej harmonogram prowadzonych zajęć:

  • Nauka i zabawa w wodzie na basenie Burowiec we wtorki i czwartki od 17.00 do 19.00, którą prowadzi szkoła pływania M.G. Sport.
  • Na Brynowie zajęcia prowadzi szkoła pływania Wodnik 29 od poniedziałku do czwartku w godzinach od 17.00 do 19.00,a od 19.00 do 20.00 będzie prowadzony aqua aerobik.
  • Na basenie Zadole gry i zabawy w wodzie z elementami nauki pływania w poniedziałki i czwartki od 16.00 do 19.00 poprowadzi szkoła pływania Neptun. Szczegóły na Facebooku i stronie internetowej basenów. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również