Wiadomości z Katowic

Zmarła Barbara Tomicka-Nowakowska, Honorowa Obywatelka Katowic 

  • Dodano: 2021-04-16 11:30

Nie żyje Barbara Tomicka-Nowakowska z domu Galas, Honorowa Obywatelka Katowic. Była polską działaczką podziemia, która sprzeciwiała się zmianie nazwy Katowice na Stalinogród.


Barbara Tomicka-Nowakowska urodziła się w 1935 roku. Była uczennicą chorzowskiego IV LO im. Marii Skłodowskiej-Curie. Zasłynęła tym, że w 1953 roku wraz z koleżankami ze szkolnej ławy - Natalią Piekarską i Zofią Klimondą sprzeciwiły się zmianie nazwy Katowice na Stalinogród. Co zrobiły nastolatki? Okazuje się, że posługując się czcionkami z dziecięcej drukarni oraz na pożyczonej maszynie do pisania, przygotowywały ulotki „Precz ze Stalinogrodem”, „Komuna to zaraza”, „Górnicy nie dajcie z siebie wyciskać potu”. Następnie rozrzucały je w środkach komunikacji oraz miejscach publicznych.

Działaczka została aresztowana i osądzona

Młode aktywistki zostały zatrzymane. Niedługo później odbył się ich proces. Licealistki bito i zastraszano. Finalnie, 8 czerwca 1953 roku, Natalię Piekarską i Zofię Klimondę skazano na trzyletni pobyt w zakładzie poprawczym, a Barbara Galas otrzymała wyrok 4 lat więzienia. Decyzją Sądu Najwyższego został on jednak zmniejszony do 3 lat. W więzieniu spędziła połowę kary. W październiku 1954 roku została warunkowo zwolniona. Po opuszczeniu więzienia wyjechała do Konina. Rehabilitowano ją wiele lat później. W 2004 roku otrzymała tytuł honorowego obywatela miasta Katowice w 2004, a cztery lata później - Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

Kiedy Katowice były Stalinogrodem?

Przypomnijmy, że Katowice przemianowano na Stalinogród na mocy Dekretu Rady Państwa, wydanego 7 marca 1953 roku. Jak uzasadniono, uczyniono tak „dla uczczenia pamięci Wielkiego Wodza i Nauczyciela mas pracujących i Jego wiekopomnych zasług dla Polski" - Józefa Stalina. Do starej nazwy Katowic powrócono 21 października 1956 r., dekretem Rady Państwa, który został zatwierdzony przez Sejm 22 marca 1957.

O śmierci Barbary Tomickiej-Nowakowskiej, która nastąpiła 14 kwietnia, poinformował Marcin Krupa, prezydent Katowic.

- Z przykrością informuje, że zmarła Honorowa Obywatelka Katowic Barbara Tomicka-Nowakowska z domu Galas, polska działaczka podziemia, która 1953 r. podjęła publiczny sprzeciw wobec zmiany nazwy Katowice na Stalinogród. W 2008 r. została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Wyrazy głębokiego współczucia dla Rodziny i bliskich – napisał prezydent Katowic w mediach społecznościowych.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.