Wiadomości z Katowic

Znamy wyniki weryfikacji merytorycznej wniosków do Budżetu Obywatelskiego w Katowicach

  • Dodano: 2019-08-21 10:15

Znamy wyniki weryfikacji merytorycznej wniosków do Budżetu Obywatelskiego w Katowicach. W szóstej edycji Budżetu Obywatelskiego w Katowicach mieszkańcy zgłosili w sumie 388 wniosków, z czego rekordowe 60 to projekty ogólnomiejskie. Dzisiaj publikujemy wyniki weryfikacji merytorycznej. Mieszkańcy będą wybierać w głosowaniu spośród 291 wniosków!

Łącznie spośród 388 projektów do głosowania zakwalifikowano rekordowe 291, czyli 75% wszystkich zgłoszonych wniosków. 251 z nich to zadania lokalne, a aż 40 ogólnomiejskie. Tak duża liczba pozytywnie zweryfikowanych wniosków pokazuje, jak dużo pracy mieszkańcy włożyli w przygotowanie swoich projektów. Szczególne słowa uznania należą się wnioskodawcom z Osiedla Witosa – gdzie wszystkie zgłoszone projekty zostały zweryfikowane pozytywnie.

- Na drugim etapie analizy wniosku weryfikacji merytorycznej nie przeszło 61 zadań lokalnych i 18 ogólnomiejskich. Dwa projekty zostały włączone do innych wniosków poprzez połączenie zadań – mówi Maciej Stachura, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej – Po raz pierwszy w katowickim Budżecie Obywatelskim Wnioskodawcy, których projekty zostały zweryfikowane negatywnie, mają możliwość odwołania się od niekorzystnych dla nich decyzji. Wszystkie wnioski, które zgodnie z zapisami regulaminowymi, można dostarczać przez trzy dni robocze, a ostateczne decyzje opublikowane zostaną do 27 sierpnia br.

W tym roku inicjatywę przejęli wielbiciele czworonogów. Pozytywnie zweryfikowano 7 projektów na wybiegi dla psów, w tym na Dąbrówce Małej, Ligocie-Panewnikach czy Kostuchnie.

Oprócz projektów dotyczących rozwoju infrastruktury rowerowej, w głosowaniu znajdzie się 15 wniosków na kolejne 25 nowych stacji rowerów miejskich. Mieszkańcy Katowic cenią sobie także zielone przestrzenie, dlatego także i w tym roku pojawiło się wiele projektów mających na celu pielęgnacje obszarów zielonych, ale także realizację nasadzeń drzew i roślin. Porównywalną ilość do lat ubiegłych stanowią zadania o charakterze infrastrukturalnym, czy kulturalnym.

Ostatecznie o tym, które zadania będą realizowane w 2020 roku zdecydują mieszkańcy w głosowaniu, które odbędzie się w dniach 9-22 września. – W tym roku katowiczanie zdecydują, na co wydać ponad 30 mln zł – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic – Otrzymaliśmy wiele ciekawych i dobrze przygotowanych wniosków. W tej edycji rekordową była nie tylko liczba zgłoszonych wniosków, ale także liczba tych, na które będzie można oddać swój głos. Mam nadzieję, że poprzez liczny udział w głosowaniu mieszkańcy pokażą, że zależy im na realnym wpływaniu na swoje społeczności lokalne – dodaje prezydent Marcin Krupa i przypomina, że katowicki budżet obywatelski jest największy w Polsce per capita wśród miast wojewódzkich.

Ostateczne listy projektów, na które będzie można głosować poznamy na początku września ponieważ do 28 sierpnia wnioskodawcy mają jeszcze możliwość wycofywania swoich zadań.


Źródło: UM Katowice

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.