Wiadomości z Katowic

Znamy zwycięzców Katowice Energy Innovation Challenge!

  • Dodano: 2022-06-07 11:15

Pracownicy Urzędu Miasta Katowice w kooperacji ze swoimi partnerami z UN-Habitat, czyli Programu Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich jeszcze przed Światowym Forum Miejskim przygotowali konkurs Katowice Energy Innovation Challenge.

Było to wyzwanie skierowane do innowatorów z całego świata, a polegające na zaproponowaniu innowacji, która pomoże w rozwiązywaniu problemów związanych z komunikacją i zarządzaniem informacją i danymi przy przechodzeniu na alternatywne, czyste, czy odnawialne źródła energii. Zespoły musiały zaproponować rozwiązanie oparte o uwarunkowania energetyczne Katowic. Było ono skierowane do start-upów, spółdzielni socjalnych, firm z doświadczeniem we wdrażaniu projektów innowacji w energetyce miejskiej.

Podczas Demo Day, który odbył się 25 maja spośród wszystkich zgłoszonych projektów jury wybrało 3 najbardziej obiecujące. Co ważne, wszystkie wpisywały się w 7. Cel Zrównoważonego Rozwoju (Czysta  i dostępna energia) oraz założenia Agendy 2030.

Laureatami zostały następujące zespoły:

  • Scipopulis -  innowacyjna firma zajmująca się analizą, przetwarzaniem, integracją i wizualizacją danych, skupiająca się na przekształcaniu miast w „inteligentne miasta".
  • Scan the Sun - aplikacja mobilna do projektowania i oceny instalacji słonecznych w oparciu o metody naukowe i dane fizyczne uzyskane z czujników smartfona.
  • TekUncorked - zunifikowane rozwiązaniem do monitorowania i automatyzacji dystrybucji zasobów sieci energetycznej, takich jak podstacje LT, filary zasilające i transformatory.

- Gratuluję wszystkim, którzy zgłosili swoje projekty w tym wymagającym wyzwaniu. Cieszę się, że z trzema najlepszymi zespołami spotkamy się podczas Światowego Forum Miejskiego w Katowicach. Przyznanie naszemu miastu organizacji tego wydarzenia to nie tylko znakomita promocja, ale przede wszystkim nagrodzenie przemiany, jaka zaszła w Katowicach i impuls do dalszych zmian. To także ogromna szansa właśnie dla wynalazców czy start-upów na zaprezentowanie się przed międzynarodową publicznością – mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa. - W Katowicach także staramy się wspierać młodych przedsiębiorców i wynalazców. Organizujemy pierwszy w Polsce konkurs start-upowy, w ramach którego jako samorząd wspieramy młode, innowacyjne firmy i tworzymy dla nich dogodne warunki rozwoju. Konkurs przewiduje konkurencyjną w skali kraju pulę nagród, sięgającą kilkuset tysięcy złotych. Zarówno miejski konkurs jak i program akceleracyjny, przygotowane zostały przez Miejski Inkubator Przedsiębiorczości Rawa.Ink. W Katowicach wierzymy, że nowe technologie są naszą przyszłością – dodaje prezydent.

Jury było pod wrażeniem jakości prezentacji i potencjału, jaki mają zwycięskie rozwiązania, aby wesprzeć realizację Agendy 2030 oraz 7 Celu Zrównoważonego Rozwoju, które wzywają do zapewnienia wszystkim dostępu do niedrogiej, niezawodnej, zrównoważonej i nowoczesnej energii.

 - Miasta są inkubatorami innowacji i nowych technologii. Dlatego musimy wspierać rozwój rozwiązań zapewniających zasobooszczędną energię na poziomie lokalnym, aby zastąpić paliwa kopalne. Zwycięzcy katowickiego Energy Innovation Challenge dają przykład tego, jak powinniśmy myśleć o zielonych  i zrównoważonych miastach, które dbają o dobro wszystkich - pokreśla Maimunah Mohd Sharif, dyrektor wykonawczy ONZ-Habitat

Dwie osoby z każdej z trzech zwycięskich organizacji zostaną nagrodzone wizytą w Katowicach, gdzie wezmą udział w programie akceleracyjnym przygotowanym przez Miejski Inkubator Przedsiębiorczości Rawa.Ink oraz zaprezentują swoje projekty podczas 11. Sesji Światowego Forum Miejskiego podczas specjalnego pokazu.W pokazie weźmie również udział zwycięski projekt tegorocznej edycji konkursu „Kopalnia Start-upów" czyli Eco-Factories oraz projekt wyłoniony spośród miast partnerskich Katowic.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.