Wiadomości z Katowic

Znieważenie strażnika miejskiego w Katowicach. 63-latek groził śmiercią!

  • Dodano: 2024-04-11 08:15, aktualizacja: 2024-04-11 08:26

Znieważenia w strażniczej pracy to nie rzadkość. Strażnicy Miejscy często wchodzą w środek konfliktu lub spotykają się z ostracyzmem, gdy egzekwują przepisy prawne od osób, które są dalekie od ich respektowania.

63-latek znieważył katowickich strażników miejskich

Funkcjonariusz publiczny podczas wykonywania swoich obowiązków służbowych jest, więc objęty specjalną ochroną. Osoba, która znieważa, czy też narusza nietykalność cielesną strażników, musi liczyć się z konsekwencjami prawnymi.

W sierpniu ubiegłego roku w Katowicach na Rynku podczas podjętej interwencji, strażnicy chcieli wylegitymować mężczyznę, który dopuścił się spożywania alkoholu w miejscu publicznym. 63- latek w trakcie trwania interwencji zachowywał się wulgarnie.

Znieważył funkcjonariuszy słowami powszechnie uważanymi za obraźliwe. Mężczyzna nie reagowała na żadne polecenie wydawane przez strażników, a jednego opluł, a następnie odepchną jego twarz ręką, czym naruszył nietykalność cielesną funkcjonariusza podczas i w związku z pełnieniem przez niego obowiązków służbowych. Ponadto mężczyzna dopuścił się kierowania wobec strażników gróźb pozbawienia życia.

Został ujęty i przekazany patrolowi policji. Jego sprawą najpierw zajęli się policjanci, a później sąd.

Co grozi za znieważenie funkcjonariusza publicznego?

Mężczyzna został uznany za winnego zarzucanych mu czynów i Prawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego w Katowicach, został skazany na 10 miesięcy ograniczenia wolności, polegających na wykonywaniu nieodpłatnie prac społecznych. Dodatkowo nałożono obowiązek zadośćuczynienia za doznanie krzywdy przez funkcjonariuszy zapłaty na rzecz poszkodowanych kwoty po 1000 zł.

Warto przypomnieć, że znieważenie funkcjonariusza publicznego, którym jest nie tylko funkcjonariusz Straży Miejskiej to przestępstwo zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Naruszenie jego cielesnej nietykalności podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3. Czynna napaść może skończyć się nawet 10-letnim pobytem w więzieniu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również