Wiadomości z Katowic

Zwierzaki KREWniaki: Ratuj życie swojego pupila i innych!

  • Dodano: 2024-06-05 10:15

O krwiodawstwie wśród ludzi mówi się od wielu lat. W całej Polsce organizowane są rozmaite akcje mające na celu promowanie tej idei i zachęcanie do zostania dawcą. Każdy wie, jak cenna jest krew i że może ona uratować życie. Takiej świadomości nie ma z kolei na temat dawstwa krwi wśród psów i kotów, również często jej potrzebujących. Z myślą o zwiększeniu tej świadomości wśród mieszkańców Śląska powstała akcja Zwierzaki KREWniaki. Organizatorem inicjatywy jest Katowickie Centrum Weterynarii, które kilka lat temu rozszerzyło swoją działalność o Bank Krwi dla Zwierząt. 

Bank Krwi dla Zwierząt - ratunek dla potrzebujących psów i kotów

Głównym celem wydarzenia jest propagowanie psiego i kociego krwiodawstwa, ale także budowanie bazy potencjalnych zwierzęcych dawców krwi. W trakcie eventu odbywać będą się kwalifikacje psów i kotów do Banku Krwi dla Zwierząt. Na uczestników czekają m.in. porady groomera, konsultacje trenerskie i żywieniowe oraz stoiska Partnerów z akcesoriami dla pupili. Każdy zwierzak, który zostanie zakwalifikowany do bycia dawcą oprócz wizyty weterynaryjnej, podczas której lekarz zbada i oznaczy jego grupę krwi,  zostanie poddany przeglądowi stomatologicznemu oraz otrzyma bandanę „Dawca Krwi”. 

- Nasz Bank Krwi powstał z potrzeby i poczucia obowiązku i odpowiedzialności za naszych pacjentów. Bankiem krwi na Śląsku dysponują tylko trzy kliniki weterynaryjne. Jak na aglomerację, gdzie żyje ponad 2 miliony ludzi, nie jest to dużo. Zwłaszcza że statystyki mówią, że psa lub kota ma już co drugi Polak. — mówi Agata Magiera, technik weterynarii i współwłaścicielka Katowickiego Centrum Weterynarii. - Zdarzają się więc sytuacje, gdy nie dysponujemy odpowiednią ilością potrzebnej naszemu pacjentowi krwi. Musimy wtedy kontaktować się z dwoma pozostałymi klinikami i liczyć, że one tę krew będą miały i będziemy w stanie uratować życie zwierzaka w potrzebie. Kontaktujemy się także z właścicielami zwierzaków, które mamy już w naszej bazie, z prośbą o możliwy przyjazd i pomoc. Niestety, w chwili zagrożenia życia liczy się każda sekunda, a tego czasu nie zawsze wystarczy, by przetransportować lub pozyskać krew - dodaje Agata Magiera.

Pomóż uratować życie - oddaj krew swojego pupila

Krew od dawców wykorzystywana jest przy znacznej utracie krwi [np. po wypadkach lub pogryzieniach], przy chorobach niedokrwiennych, hemofilii typu A i B, przy niektórych zatruciach, czy małopłytkowości. Oddawanie krwi jest bezpieczne dla dawców. Krew pobierana jest w warunkach szpitalnych pod nadzorem lekarza weterynarii. Jednorazowo pies może oddać 450 ml krwi, a kot 50 ml. Po donacji, zwierzę otrzymuje kroplówkę, aby uzupełnić niedobór płynów. Jeśli nie istnieją żadne przeciwwskazania, psy i koty mogą bezpiecznie oddawać krew co 4 tygodnie.

- Zwierzęcej krwi, tak jak i ludzkiej nie da się wyprodukować, dlatego tak ważne jest uświadamianie właścicieli psów i kotów o tym, jak ważni są dawcy, dzięki którym możemy ratować życie potrzebującym czworonogom — podsumowuje Agata Magiera. 

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Marszałka Województwa Śląskiego, Prezydenta Miasta Katowice i patronatami medialnymi przez regionalne media. 

Więcej informacji TUTAJ 
 

Zwierzaki KREWniaki: Ratuj życie swojego pupila i innych!

Weronika MyszkaWeronika Myszka
Źródło: Katowickie Centrum Weterynarii / fot. Freepik, mat. org.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również