Wiadomości z Katowic

5 zasad postępowania po wypadku - Jak zabezpieczyć miejsce zdarzenia i wezwać pomoc?

  • Dodano: 2021-09-15 09:15

Nikt nie planuje stłuczki samochodowej. Czasami jednak do takowej dochodzi. Jak zachować się w trakcie wypadku? Podajemy podstawowe zasady.

1. Ocena sytuacji

To najważniejsze. Oceń sytuację, zaparkuj, zgaś silnik, zaciągnij hamulec. Zanim wyjdziesz na drogę, załóż kamizelkę odblaskową i bądź gotowy do sięgnięcia po apteczkę pierwszej pomocy. Ustaw tez trójkąt ostrzegawczy w odpowiedniej odległości od pojazdu. To ważne, ponieważ zwiększy bezpieczeństwo miejsca zdarzenia – trak, aby nie pogarszać aktualnej sytuacji. Pamiętaj przy tym, aby trójkąt znalazł się w takim miejscu, aby był widoczny dla kierujących nadjeżdżającymi pojazdami (co wbrew pozorom nie zawsze jest tak oczywiste, jak mogłoby się zdawać).

2. Upewnij się, czy nikt nie potrzebuje pomocy

Zrób to jak najszybciej. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka wszystko jest w porządku, w praktyce zawsze warto się upewnić. W końcu może się zdarzyć, że w wyniku wypadku ktoś przez moment funkcjonuje jeszcze pod wpływem adrenaliny, a dopiero gdy ta opadnie, zaczyna odczuwać efekty fizyczne.

Zachowuj przy tym ostrożność – w niektórych przypadkach może się okazać, ze poruszanie rannego będzie niewskazane. Jeśli jednak będzie to bezpieczne, pomóż ewentualnym rannym przejść w bezpieczne miejsce. W razie konieczności trzeba być też gotowym na udzielenie pierwszej pomocy.

3. Powiadom odpowiednie służby

Wezwij na miejsce zdarzenia odpowiednie służby. Jeśli cała sprawa sprowadza się tylko do uszkodzeń pojazdów, będzie to oczywiście policja. Jeśli jednak ktoś z uczestników wypadku doznał obrażeń fizycznych, może się okazać, ze konieczne będzie wezwanie pogotowia. Nie zwlekaj z tym – czas też się liczy!

4. Powiadom ubezpieczyciela

Nie zapomnij o powiadomieniu ubezpieczyciela sprawcy wypadku. Kto jest jego ubezpieczycielem sprawdzisz w jego polisie, natomiast samo przekazanie informacji może się odbyć chociażby poprzez infolinię.

5. Wezwij pomoc drogową

Jeśli Twój samochód doznał poważniejszych uszkodzeń, może się okazać, że niezbędna będzie pomoc drogowa. Katowice i inne duże miasta mają wiele firm, które świadczą tego typu usługi i przyjeżdżają błyskawicznie po ich wezwaniu. A gdzie ich szukać? Chociażby w internecie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.