Wiadomości z Katowic

Asystent stomatologa - czym się zajmuje i jak nim zostać?

  • Dodano: 2020-04-09 07:45, aktualizacja: 2020-04-09 08:00

Asystent stomatologa współpracuje bezpośrednio ze stomatologiem oraz z pacjentem. Jego praca polega na podawaniu właściwych narzędzi dentyście lub na przygotowywaniu preparatów medycznych.

Asystent stomatologa ma za zadanie również uspokoić zdenerwowanego pacjenta. Zazwyczaj asystent jest tą osobą, którą widzisz, jako pierwszą, gdy wchodzisz do gabinetu stomatologicznego.

Asystenci stomatologa najczęściej pracują na zmiany. Mogą wykonywać swoją pracę również w soboty.

Jak zostać asystentem stomatologa?

Do 2016 roku uprawnienia do wykonywania tego zawodu można było uzyskać, uczęszczając do szkół policealnych albo przyuczając się do tej pracy w gabinetach stomatologicznych.

Trzeba było mieć ukończoną szkołę średnią i w następnym roku uczyć się tego zawodu pod okiem doświadczonego dentysty.

Na początku asystent stomatologa pracował w charakterze pomocy dentystycznej. Natomiast na przełomie 2016 i 2017 roku wprowadzono w tej kwestii znaczące zmiany.

System kształcenia asysty stomatologicznej uległ w dużym stopniu modyfikacji. Wtedy Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję, że zlikwiduje kierunek o nazwie asystent dentystyczny.

Osoby, które już zdobyły odpowiednie kwalifikacje w tym zawodzie, zachowują prawo do jego wykonywania, które wynika z toku kształcenia w zawodzie asystentki dentystycznej.

Aktualnie, zamiast tego można wykonywać zawód higienistki stomatologicznej. Nadal jest możliwość przyuczania się do niego bezpośrednio u stomatologa. Jednak coraz mniej gabinetów stomatologicznych daje młodym ludziom taką możliwość.


 

Czy są organizowane kursy na asystenta stomatologa – Sprawdź Medan.edu.pl

Oczywiście, że tak. Ze względu na to, że ten zawód został zderegulowany, można znaleźć wiele kursów na asystenta stomatologa.

Na takim kursie uczestnicy zdobywają wiedzę praktyczną i teoretyczną z zakresu pracy w gabinecie stomatologicznym. Przygotowują się do czynnej i biernej asysty lekarzowi stomatologowi.

Uczą się też o lekach i materiałach stomatologicznych, technikach i procedurach leczenia, chorobach jamy ustnej, oraz o profilaktyce.


 

Co należy do obowiązków asystenta stomatologa?

Najważniejsze zadania asystenta stomatologa to między innymi: przygotowanie miejsca pracy, narzędzi stomatologicznych, odpowiednich preparatów i leków dla pacjentów.

Asystent stomatologa zajmuje się również realizacją zamówień dla gabinetu dentystycznego, prowadzeniem jego dokumentacji oraz nadzorowaniem grafiku pracy stomatologa. Najczęściej jest pierwszą osobą, z którą kontaktują się pacjenci.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.