Wiadomości z Katowic

Badanie nasienia pomaga sprawdzić męską płodność

  • Dodano: 2022-09-19 06:30, aktualizacja: 2022-09-26 05:55

Przyjmuje się, że niepłodność, to niemożność zajścia w ciążę powyżej roku przy regularnych staraniach bez zabezpieczenia. Jest często błędnie postrzegana, jako problem dotykający głównie kobiet. Prawdą jest jednak, że zaburzenia płodności mogą dotyczyć w równym stopniu obojga partnerów. Z tego powodu również panowie powinni pomyśleć o wykonaniu profilaktycznej diagnostyki, aby jak najwcześniej wykryć ewentualnym nieprawidłowości, które mogą utrudnić im starania o dziecko. Specjalistyczną placówką, gdzie można sprawdzić swoją płodność i wykonać wiarygodne badania nasienia jest Klinika Bocian w Katowicach. 

Kiedy zbadać płodność u mężczyzn?

Niejednokrotnie już naukowcy ostrzegali, że jakość męskiego nasienia w ostatnich kilkudziesięciu latach pogorszyła się. Co zatem sprawia, że coraz więcej mężczyzn, także w województwie śląskim, boryka się z niepłodnością? Tutaj należy zwrócić uwagę na niekorzystne zmiany w stylu życia, zanieczyszczone środowisko, częsty kontakt z niektórymi środkami chemicznymi. To jednak nie wszystko, korzystanie z używek, zła dieta, nadmiar stresu, przegrzewanie jąder również nie sprzyja plemnikom. Czy zatem młody, zdrowy, wysportowany mężczyzna może czuć się bezpiecznie i być pewnym, że jego plemniki są w równie dobrej kondycji? Okazuje się, że niekoniecznie. Niepłodności nie widać, a stan plemników można sprawdzić tylko poprzez badanie nasienia. Warto zrobić to nawet profilaktycznie i nie obawiać się przy tym wizyty w klinice leczenia niepłodności.

Czy tylko badanie nasienia sprawdza płodność?

Badanie nasienia, nazywane też seminogramem, a także spermiogramem, to nieinwazyjna metoda służąca do zbadania jakości i ogólnej liczby plemników w ejakulacie. Spermę ocenia się według norm ustalonych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Podczas badania analizie podlega również morfologia plemników, czyli ich budowa w obrębie główki, wstawki i witki, proporcje między dobrze zbudowanymi a nieprawidłowymi plemnikami oraz parametry makroskopowe nasienia, czyli wygląd, objętość, lepkość, pH i płynność spermy. Niekiedy zdarza się, że sytuacja medyczna pacjentów wymaga pogłębienia diagnostyki i wykonania bardziej szczegółowych badań. O które badania konkretnie chodzi? Nieprawidłowy wynik badania nasienia może skłonić lekarza do sprawdzenia fragmentacji DNA plemników, która pozwala zweryfikować ich jakość genetyczną. Specjalista może zlecić także test HBA, gdy parametry nasienia w seminogramie będą obniżone, szczególnie w zakresie morfologii plemników. Co więcej, diagnostyka może zostać poszerzona o badania hormonalne i genetyczne np. badanie kariotypu, CFTR oraz AZF. 

Gdzie udać się na badanie nasienia w Katowicach? 

Jednym z fachowych miejsc, w którym można wykonać badanie nasienia, jest Klinika Bocian w Katowicach mieszczącą się przy ul. Dąbrówki 13. Ośrodek posiada najnowocześniejszy sprzęt medyczny gwarantujący dokładność i porównywalność wyników. Diagności laboratoryjni przeprowadzają badanie komputerową metodą CASA. Na wynik nie trzeba długo czekać, bowiem jest on dostępny po około 3 godzinach, także w wygodnej wersji on-line. 

Badanie nasienia – czy jest się czego bać? 

Przygotowanie do badania nie jest skomplikowane, natomiast żeby wynik był jak najbardziej wiarygodny należy przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim przed wykonaniem badania pacjent powinien powstrzymać się od współżycia przez okres od 3 do 5 dni. Zbyt krótka, ale i za długa wstrzemięźliwość seksualna może mieć wpływ na rezultat. Zalecane jest też, żeby mężczyzna nie spożywał alkoholu w tym czasie, nie palił papierosów i ograniczył duży wysiłek fizyczny. Nie jest wskazane, aby był wtedy w trakcie leczenia antybiotykami. W dniu badania mężczyzna dostaje w klinice sterylny pojemnik służący do oddania próbki materiału, a następnie udaje się do specjalnego pokoju wyposażonego w telewizor z filmami erotycznymi i czasopismami. Po oddaniu nasienia próbka zostaje niezwłocznie przekazane do analizy w laboratorium. Wynik, zwłaszcza gdy pojawią się wartości odbiegające od normy, warto skonsultować z lekarzem w celu ustalenia dalszej diagnostyki i leczenia. W celu rezerwacji badania nasienia należy kontaktować się bezpośrednio z Kliniką Bocian w Katowicach telefonicznie +48 32 70 10 460

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.