Katowice - portal miejski mojeKatowice.pl

Wiadomości z Katowic

Boxy dachowe – wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem

 • Dodano: 2019-01-30 11:15

Box dachowy to proste, funkcjonalne rozwiązanie, zwiększające przestrzeń bagażową auta. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze bagażnika dachowego oraz jak dopasować odpowiedni model do swojego samochodu!
 

Przede wszystkim – odpowiednie wymiary

Box nie może być dłuższy bądź szerszy niż dach pojazdu, do którego ma być on przymocowany. Najlepiej, by bagażnik był o kilka centymetrów krótszy i węższy. Dlaczego jest to takie istotne? Za duży box dachowy:

 • może uniemożliwić podniesienie klapy bagażnika,
 • pogarsza aerodynamikę pojazdu,
 • może być niebezpieczny dla pasażerów – o bardzo szeroki box mogą zahaczyć przy wysiadaniu.

Równie istotna jest masa i ładowność bagażnika dachowego – cała konstrukcja wraz z ładunkiem nie może ważyć więcej, niż wynosi maksymalne obciążenie dachu danego auta. Informacje ciężarze, mogącym spoczywać na dachu pojazdu, powinny zostać zamieszczone przez producenta w instrukcji samochodu.
 

Sposób montażu

Każdy box dachowy spoczywa na belkach – w zależności od modelu i wariantu samochodu, mogą być one przymocowane do zintegrowanych z dachem relingów, przyczepione do krawędzi dachu bądź przytwierdzone do specjalnych gniazd montażowych. Sam box do belek może być montowany na kilka sposobów:

 • system mocowania na obejmy „U” – wykorzystywany w tańszych modelach bagażników, prosty, lecz bardziej czasochłonny – wymaga przełożenia obejm pod belką, włożenia ich w otwory w boxie i dokręcenia,

 • mocowanie „Ultra Rapid”, działające na zasadzie mimośrodu, wykorzystywane w boxach Xtreme,

 • systemy ultraszybkiego mocowania „Power Click” i „Fast Grip” – wystarczy umieścić bagażnik na belkach i dokręcić specjalne nakrętki, znajdujące się w jego wnętrzu; ten system mocowania występuje w prawie każdym boxie Thule.
   

Otwieranie i zabezpieczenia

Bagażnik dachowy przeważnie otwierany jest jednostronnie, jednak nowoczesne modele coraz częściej wyposażone są w opcję otwierania dwustronnego, umożliwiającą wygodny dostęp do bagażu z każdej strony. Na rynku znaleźć można również mniejsze modele boxów, otwieranych do tyłu.

Standardowo, bagażniki zamykane są na zatrzaski, bądź, w przypadku droższych modeli – na zamek centralny. Dodatkowo, produkty wiodących producentów posiadają różne zabezpieczenia, takie jak m.in. rygle antywłamaniowe.
 

Bezpieczeństwo

Każdy box dachowy musi posiadać certyfikaty, potwierdzające jego dopuszczenie do użytkowania w ruchu drogowym. Producenci bagażników mają ponadto obowiązek sprawdzenia, jak ich bagażnik zachowuje się podczas kolizji. W kwestii bezpieczeństwa, od lat wiodącym producentem boxów jest szwedzka marka Thule – kupując bagażnik dachowy Thule masz gwarancję, że zarówno Ty, jak i inni uczestnicy ruchu są w pełni bezpieczni w przypadku kolizji.
 

Różnorodne kształty

Boxy dachowe dostępne są w różnych wariantach, dostosowanych do przewozu różnorodnego bagażu. Na rynku spotkać można m.in.:

 • długie, wąskie i stosunkowo niskie boxy, idealne do przewozu nart czy desek snowboardowych,
 • modele uniwersalne – długie, ale jednocześnie szerokie i wyższe – odpowiednie zarówno na sprzęt zimowy, jak i do przewozu bagażu na wakacje czy wózka dziecięcego,
 • krótkie, lecz szerokie i stosunkowo wysokie modele – stworzone z myślą o małych autach, nadające się przede wszystkim do transportu bagaży o mniejszych rozmiarach.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.