Wiadomości z Katowic

Czy na starym aucie można zarobić?

  • Dodano: 2022-03-24 06:00, aktualizacja: 2022-03-24 06:11

Coraz częstsze wizyty u mechanika i stres, czy auto odpali, potrafią skutecznie zepsuć humor na cały dzień. Jeżeli jesteś właścicielem wiekowego samochodu, to prawdopodobnie znasz to z autopsji, a może nawet zastanawiasz się, co zrobić, aby pozbyć się tego problemu. Jako właściciel masz kilka możliwości, a najbardziej rozsądną z nich jest sprzedaż auta do stacji demontażu pojazdów. Czym taka stacja różni się od złomu? Kto oferuje lepsze stawki? To tylko część pytań, na które postaramy odpowiedzieć się w tym artykule.

Skup samochodów - jak działa?

Każdy samochód prędzej czy później trafia na złomowisko. Często są to pojazdy powypadkowe, ale na złomowiska coraz częściej trafiają również sprawne auta. Wiele osób decyduje się na sprzedaż pojazdu do skupu samochodów w momencie, gdy chce wymienić auto na nowe albo czuje, że sprzedaż samochodu nie będzie łatwa ze względu na jego stan techniczny. Uznane firmy takie jak Adaxs skupują auta powypadkowe czy niekompletne. Skupowane są samochody osobowe i dostawcze wszystkich marek, a nawet pojazdy rolnicze. Warto podkreślić, że złomowanie auta jest jedynym w pełni legalnym sposobem na pozbycie się i wyrejestrowanie samochodu.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że mianem skupu samochodów określają się zarówno złomowiska, jak i stacje demontażu pojazdów, jaka jest zatem między nimi różnica?

Stacja demontażu pojazdów a złomowisko

Praktycznie każda stacja demontażu pojazdów pełni również funkcję złomowiska. Jednak złomowisko nie zawsze może być określone mianem stacji demontażu pojazdów. Stacje zajmują się demontowaniem samochodów w celu uzyskania jak największej liczby elementów, które mogą zostać poddane recyklingowi lub dalszej odsprzedaży. Zgodnie z prawem tylko stacje z możliwością złomowania pojazdów mogą wydawać zaświadczenia o ich kasacji. Dokument ten jest niezbędny do wyrejestrowania samochodu i rezygnacji z OC.

Po pierwsze stacja demontująca pojazdy odzyskuje z nich części, które trafiają do dalszej sprzedaży, jest więc w stanie zaoferować wyższe stawki za skupowane auta. Nawet z aut, które ubezpieczyciel określił mianem szkody całkowitej, da się często odzyskać niektóre części. Podczas wyceny auta bierze się pod uwagę:

  • wiek auta,
  • markę i model,
  • stan techniczny,
  • masę.

Przy sprzedaży najważniejsza jest masa samochodu. Należy pamiętać, że jest tu brana pod uwagę masa po odliczeniu elementów wykonanych z tworzyw sztucznych, które nie mogą być złomowane.
Ciekawostką jest fakt, że niektóre skupy patrzą na stan opon i jeśli są w dobrym stanie, mogą za nie dopłacić.

Ile na tym można zarobić?

Powiedzmy sobie jasno, złomowanie pojazdów jest sposobem na odzyskanie części pieniędzy zainwestowanych w pojazd, które mogą posłużyć do zakupu nowego auta. Standardowe stawki za 20-letnie auta oscylują w granicach 500 zł. Jak wspomnieliśmy istnieje sporo elementów wpływających na cenę i trudno podać konkretną kwotę. Im większe auto tym więcej zarobimy, dlatego najbardziej opłacalne jest złomowanie aut dostawczych. W takim wypadku stawki potrafią podchodzić do 2000 złotych.

Jeśli oczekujesz najwyższych stawek i darmowego odbioru auta, to możesz skorzystać z oferty Adaxs. Ta stacja demontażu pojazdów działa w pełni legalnie i jest znana z oferowania atrakcyjnych stawek. Z Adaxs nie musisz martwić się o formalności i cały proces sprzedaży.  Sprzedaj swoje stare auto, pozbądź się problemu, a zarobione pieniądze przeznacz na dowolny cel.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.