Wiadomości z Katowic

Czy warto zorganizować szkolenie z pierwszej pomocy?

  • Dodano: 2019-12-23 15:00

Wypadki mają do siebie to, że zdarzają się wtedy, gdy się ich nie spodziewamy. Przyczyny mogą być różne, ale bardzo często jedną z nich jest nieuwaga lub przekonanie, że nic nam nie zagraża. Dlatego dobrze być gotowym na udzielenie pierwszej pomocy w sytuacji, gdy każda chwila może zaważyć o czyimś życiu.

Czy szkolenie z pierwszej pomocy jest obowiązkowe?

Szkolenia z pierwszej pomocy są obowiązkowe tylko w niektórych grupach zawodowych. Od 2018 roku weszła w życie ustawa wprowadzająca wymóg przeszkolenia pod tym zakresem wszystkich pracowników ośrodków oświatowych, oprócz tego każdy, kto przygotowywał się do wyrobienia prawa jazdy miał w ramach kursu takie szkolenie. Mimo to wiele osób nie potrafi lub boi się udzielić pierwszej pomocy w nagłej sytuacji. Co więcej, na standardowych kursach często nie porusza się zagadnień związanych z obsługą defibrylatorów zewnętrznych, coraz częściej spotykanych w miejscach publicznych. Mamy więc do czynienia z coraz większą dostępnością narzędzi pomagających uratować czyjeś życie i wciąż zbyt niską świadomością społeczną w tym zakresie. Co więcej, choć szkolenia z pierwszej pomocy nie są obowiązkowe, to istnieje obowiązek próby jej udzielenia – lepiej jednak wiedzieć, jak to zrobić, bo w sytuacji,w której liczą się sekundy, brak umiejętności potrafi spowolnić skuteczne działanie..

Jak można zorganizować szkolenie z pierwszej pomocy?

Zorganizowanie takiego szkolenia nie jest trudne, choć oczywiście wiąże się z kosztami. Zwiększa jednak szansę na to, że w razie wypadku w firmie czy instytucji znajdzie się ktoś, kto będzie w stanie udzielić pomocy poszkodowanej osobie. Istnieje wiele firm organizujących takie szkolenia, zarówno dla indywidualnych osób, jak i dla całych firm – np. https://www.transmedyk.pl/kurs-pierwszej-pomocy/. Niezależnie od obszaru działalności zakładu inwestycja w szkolenie z pierwszej pomocy jest dobrym pomysłem. Nabyte umiejętności mogą przydać się w wielu sytuacjach, od błahego skaleczenia po wypadek zagrażający czyjemuś zdrowiu lub życiu.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.